Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Montáž sprchovej kabíny v 6 krokoch

Heimwerker baut Duschkabine ein.

Montáž sprchovej kabíny nie je aktuálne len pri prvom zariaďovaní bývania. Výmena sprchových stien je často užitočná aj pri rekonštrukcii kúpeľne. Sprchovú kabínu si ako domáci majster môžete osadiť aj bez predchádzajúcich znalostí. Príslušné výrobky majú spravidla pribalené zrozumiteľné návody na montáž. Náš návod OBI vám v 6 krokoch ukáže odbornú montáž sprchovej kabíny a vysvetlí, na čo by ste mali dbať pri výbere výrobku.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
Domáci majster skúša obkladačky gumovým kladivom.

Krok 1 - Odmeranie sprchovej vaničky a kontrola obkladačiek

Prvým krokom pri výbere novej sprchovej kabíny je samozrejme výber vhodného modelu. Sprchové zásteny sa musia zhodovať s tvarom a veľkosťou vašej sprchovej vaničky – preto najprv odmerajte sprchovú vaničku. Odstráňte všetok materiál starej kabíny. Dbajte na to, aby sa pritom nepoškodili obkladačky. Stav obkladačiek, na ktoré sa má upevniť sprchová kabína, opatrne skontrolujte gumovým kladivom. Môže sa stať, že budete musieť v tejto časti obkladačky vymeniť, pretože sú poškodené alebo uvoľnené a nemohli by preto niesť kabínu. Predovšetkým pri sprchových kabínach s plochou vaničkou je vhodné nanovo obložiť priestor podlahy obkladačkami, aby ste dosiahli optimálnu izoláciu.

Domáci majsterupevňuje nástenné držiaky na sprchovú kabínu.

Krok 2 - Montáž nástenných držiakov a sprchového kúta

Pri montáži nástenných držiakov na sprchovú kabínu musíte pracovať veľmi presne. Len tak budú dvere pri zatváraní presne priliehať. Zvislú polohu nástenných držiakov dôkladne skontrolujte vodováhou. Na obkladačky nakreslite vrtné otvory. Vrtné otvory vyvŕtajte v hrúbke hmoždinky – dbajte na to, aby ste vŕtali s nízkym počtom otáčok a s vypnutou funkciou príklepu na vŕtačke. Zasuňte hmoždinku a skrutkami namontujte nástenné držiaky. Podľa údajov výrobcu nainštalujte na utesnenie spodnej strany dverí profil v tvare L na kraj sprchovej vaničky.

Domáci majster osádza sprchové steny do nástenných držiakov.

Krok 3 - Osadenie sprchových stien

Sprchové kabíny zo skla majú medzi dverami a stenou často napevno namontované bočné diely, na ktoré sa upevňujú aj závesy dverí. Modely s bočnými panelmi sú vhodné pre sprchové kabíny zo skla najmä vtedy, ak nie je podklad stien v kúpeľni celkom stabilný. Aj pri naskrutkovaní týchto bočných panelov musíte dbať na dokonalé zvislé vyrovnanie, aby bola sprchová kabína perfektne utesnená.

V prípade, že je podklad stabilný, môžete namontovať aj sprchové kabíny zo skla, ktoré majú závesy dverí upevnené priamo v stene. Okrem toho si môžete vybrať z modelov zo skla s rámom a bez rámu.

Rámové diely nasaďte na sklené panely a upevnite ich skrutkami. Sprchové steny z plastu sa väčšinou nasúvajú do rámu, ktorý sa montuje pomocou kladiva a dreveného dorážača a potom sa pripevní priamo na nástenné profily.

Remeselník kontroluje polohu sprchových stien.

Krok 4 - Kontrola polohy sprchových stien

Pred tým, ako namontujete na sprchovú kabínu dvere, znova skontrolujte polohu sprchových stien pomocou vodováhy. Ak to bude potrebné, nastavte skrutky ešte raz. Opäť skontrolujte pevnosť spojenia a bezchybné uloženie všetkých dielov. Ak je to potrebné, upravte nastavenie.

Remeselník osádza dvere do novej sprchovej kabíny.

Krok 5 - Osadenie dverí sprchovej kabíny

Nakoniec môžete namontovať dvere sprchovej kabíny. Pri montáži existujú rôzne varianty v závislosti od modelu sprchovej kabíny. V prípade sprchových kabín zo skla sa často dvere iba jednoducho zavesia do závesu. Otočné a posuvné dvere sa väčšinou zasúvajú. Na niektoré modely sa na dolnú stranu dverí nasunie gumené tesnenie.

Po osadení dverí skontrolujte ich funkčnosť. Ak sa dvere kývajú alebo posúvajú bez badateľného trenia, príp. bez zbytočného odporu, sú osadené správne. Ak sa dvere šúchajú, mali by sa dať ešte nastaviť.

Utesnenie prechodov k stene silikónom.

Krok 6 - Utesnenie bočných priestorov pri stene a sprchovej vaničke

Potom vyškárujte prechody sprchovej kabíny k stenám a sprchovacej vaničke silikónom alebo inou škárovacou hmotou vhodnou do kúpeľní. Najskôr dôkladne vyčistite bočné priestory a zabezpečte, aby v nich nezostala vlhkosť. Na okraje škár nalepte lepiacu pásku, aby ste mohli prebytočný silikón ľahšie odstrániť. Vytláčacou pištoľou naneste do škár silikón a tesniacu hmotu vyhlaďte hladidlom na škáry namočeným v mydlovej vode. Mali by ste pri tom, samozrejme, použiť gumové rukavice.

Po zaschnutí silikónového tmelu môžete začať sprchovú kabínu ihneď používať.

Zoznam materiálov

 • sprchová kabína
 • skrutky
 • hmoždinky
 • silikón
 • lepiaca páska
 • gumené rukavice
 • ceruzka

Zoznam náradia

 • gumené kladivo
 • vŕtačka
 • skrutkovač
 • aku skrutkovač
 • imbusový kľúč
 • kladivo
 • drevený dorážač
 • vodováha
 • meracia tyč
 • vytláčacia pištoľ
 • hladidlo na špáry
hore