Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Odstránenie starých obkladačiek v 6 krokoch

Domáci majster pred stenou s obkladačkami

Ak nadišiel čas na rekonštrukciu kúpeľne, pravdepodobne bude treba odstrániť aj staré obkladačky. Väčšinou už starý vzor obkladačiek nezodpovedá novým nárokom na dizajn a vkusu alebo sa jednotlivé obkladačky po čase poškodili. Prelepenie starých obkladačiek novými pritom nie je vždy dobrým riešením, pretože staré obkladačky často nemajú nosný podklad. Okrem toho by vznikla nepekná a hrubá stena z dvoch vrstiev.

Lepšou metódou je dozaista odstránenie starých obkladačiek pred tým, ako položíte nové. Obkladačky, ktoré sa majú odstrániť, pritom mohli byť položené pomocou lepidla na obkladačky alebo boli uložené priamo do maltového lôžka. V prípade druhej možnosti to pre vás znamená viac práce, pretože pred položením nových obkladačiek budete musieť vytvoriť rovný a nosný podklad. OBI vám ukáže, ako môžete odstrániť staré obkladačky bez poškodenia podkladu.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
Domáci majster s ochrannými okuliarmi, maskou a rukavicami.

Krok 1 - Bezpečnostné opatrenia

Pri odstraňovaní starých obkladačiek použite vždy ochranné okuliare, ochrannú masku a rukavice proti prachu a štiepajúcej sa keramike. Pri práci dbajte na dobré vetranie.

Domáci majster oblepuje dvere fóliou.

Krok 2 - Oblepenie susediacich priestorov

Po vyprázdnení miestnosti, ktorú idete rekonštruovať, tesne oblepte susediace priestory maliarskou fóliou a maliarskou páskou, aby do nich nemohol vnikať stavebný prach.

Navyše oblepte ostatné citlivé inštalácie ako spínače alebo zásuvky, aby sa ani tu nedostali žiadne nečistoty a aby ste omylom nenarazili na otvorenú elektroinštaláciu.

Domáci majster preklepáva obkladačky.

Krok 3 - Preklepanie steny

Stenu preklepte rúčkou skrutkovača. Ak narazíte na duté miesto, budete počuť tupý zvuk. Na tomto mieste uvoľnite pomocou palice alebo kladiva a plochého sekáča prvú obkladačku.

Uvoľňovanie obkladačiek pomocou kladiva a sekáča, príp. sekacieho kladiva.

Krok 4 - Odstránenie obkladačiek

Malé plochy a oblasti krajov a rohov opracujte kladivom a sekáčom, väčšie plochy elektrickým sekacím kladivom.Sekáč alebo sekacie kladivo s nástavcom plochého sekáča vždy prikladajte pod uhlom približne 45°. Ak by ste nástroj priložili príliš plocho, obkladačka by sa rozštiepila, ak by ste ho priložili príliš kolmo, poškodil by sa podklad.

Odstránenie jednej obkladačky.

Krok 5 - Špeciálny prípad – odstránenie jednotlivých obkladačiek

Samozrejme môžete vymeniť aj jednotlivé poškodené obkladačky. Multifunkčným náradím s frézovacím nástavcom odstráňte škárovaciu hmotu po obvode obkladačky. Potom do stredu obkladačky vyrazte otvor. Škára pritom musí byť úplne prázdna, aby sa tlak nepreniesol na okolité obkladačky. Potom môžete kladivom a sekáčom odstrániť obkladačku smerom zvnútra von. Na záver vyčistite podklad, naneste lepidlo a nasaďte novú obkladačku.

Odstránenie lepidla na obkladačky tanierovou brúskou.

Krok 6 - Vyrovnanie podkladu

Zvyšky lepidla na obkladačky odstráňte tanierovou brúskou. Ak sa pod obkladačkou nachádza staré maltové lôžko, musíte ho pred nalepením nových obkladačiek vyrovnať nivelačnou hmotou na podlahy alebo stierkovou omietkou na steny. Odstraňovanie starých obkladačiek je spojené s určitými nákladmi a hlukom. Napriek tomu zvládnu túto prácu vďaka náležitým vedomostiam a správnemu náradiu bez problémov aj domáci remeselníci. Svedomitou prípravou, predovšetkým pri odlepovaní, sa dá ušetriť dodatočná práca pri neskoršom čistení. OBI vám ochotne poradí aj osobne – navštívte nás v jednej z našich predajní OBI.

Zoznam materiálov

 • ochranné okuliare
 • rukavice
 • respiračná maska
 • maliarska fólia
 • maliarska páska
 • lepidlo na obkladačky
 • obkladačky

Zoznam náradia

 • skrutkovač
 • kladivo
 • palica
 • plochý sekáč
 • sekacie kladivo
 • multináradie s frézovacím nástavcom
 • tanierová brúska
hore