Pracovné dosky

Montáž pracovnej dosky

Bez pracovnej dosky to v kuchyni jednoducho nejde: Pracovné dosky sa v kuchyni nepretržite používajú. O tom aký ráz dáte Vašej kuchyni, rozhoduje okrem funkčnosti pracovnej dosky aj jej materiál a dizajn. Výber tých najrôznejších materiálov, farieb a dekorácií neustále rastie. Medzičasom sú už k dispozícii dokonca špeciálne rohové riešenia, ktoré si môžete dať narezať na mieru, vrátane príslušných kovaní, skosení a zaoblení.

Upozornenie: Rozmery musia byť presné. Narezanie pracovnej dosky na milimeter správne za vás vykoná služba OBI - narezanie dreva.

1. Ľahko ošetrovateľné a cenovo výhodné laminátové dosky 2. Pracovné dosky z masívneho dreva
3. Tvrdý kameň 4. Funkčné dosky z ušľachtilej ocele
5. Tipy na kúpu, narezanie a prepravu
Ľahko ošetrovateľné a cenovo výhodné laminátové dosky

1. Ľahko ošetrovateľné a cenovo výhodné laminátové dosky

Laminátové dosky sa skladajú z drevotrieskovej dosky s prilepeným laminátovým povrchom z vysokotlakového laminátu (HPL laminátu). Tieto tzv. HPL dosky sú vyslovene tvrdé a veľmi odolné. Vďaka veľkému výberu výzdob a výhodným cenám patria medzi najčastejšie používané kuchynské pracovné dosky. Okrem toho sú HPL dosky absolútne nenáročné na starostlivosť: stačí ich jednoducho umyť vodou alebo príp. trochou čistiaceho prostriedku. Na pracovné dosky by ste zásadne nemali odkladať horúce panvice a hrnce. Lepšie je použiť podložku pod hrnce. Priamo na doske by ste nemali rezať nožom, keďže nie je rezu odolná a voči poškrabaniu je odolná len v obmedzenej miere.

2. Pracovné dosky z masívneho dreva

Čoraz obľúbenejšie sú pracovné dosky z masívneho dreva. Rovnako ako dosky s laminátovým povrchom, ani tieto dosky nie sú odolné voči škrabancom a rezom a nie sú veľmi teplovzdorné. V prípade masívneho dreva s otvorenými pórmi - pokiaľ ho pravidelne neošetrujete voskom - sa rýchlo objavia fľaky. Na druhej strane - dosky z masívneho dreva majú tú výhodu, že povrch sa môže zbrúsiť v prípade, že sa stal opticky neestetický. Pri každodennom čistení dbajte na železné pravidlo: menej je viac. Pracovné dosky umyte trochou neutrálneho čistiaceho prostriedku zavlhka - nie zamokra!

Tvrdý kameň

3. Tvrdý kameň

Ak máte v kuchyni pracovnú dosku z prírodného kameňa, nemusíte si robiť žiadne starosti zo škrabancov, zárezov či horúcich hrncov. Spravidla sa používajú dosky z granitu. Naopak sa neodporúča mramor, ktorý je veľmi mäkký a tiež nie je odolný voči kyselinám. Jedinou nevýhodou v prípade granitu je jeho váha. Je príliš ťažký, montáž je nákladná a ak Vám niečo vypadne z ruky na pracovnú dosku, tá sa určite rozbije. Granitové pracovné dosky sa čistia vodou a malým množstvom čistiaceho prostriedku. Vodný kameň na hranách môžete odstrániť kyselinou citrónovou a v prípade, že sa Vám na granitovú pracovnú dosku vyleje ocot, je potrebné ho okamžite utrieť!

Funkčné dosky z ušľachtilej ocele

4. Funkčné dosky z ušľachtilej ocele

Dosky z ušľachtilej ocele, v minulosti známe z veľkých kuchýň, sú medzičasom dostupné aj na súkromné používanie. Sú veľmi hygienické, teplovzdorné a nenáročné na starostlivosť. Ale aj oceľové pracovné dosky majú jednu nevýhodu: Rovnako ako HPL dosky z masívneho dreva nie sú odolné voči škrabancom. Najkrajšie pôsobí hladký, lesklý a čerstvo naleštený povrch. Nanešťastie však každý pracovný úkon a každá kvapka vody zanechá na ňom svoje stopy. Aby sa pracovná doska z ušľachtilej ocele pekne leskla, používajte z času na čas špeciálny čistiaci prostriedok. Môžete siahnuť aj po čistiacich prostriedkoch starej mamy a pracovné dosky vyčistiť šupkami zemiaku.

5. Tipy na kúpu, narezanie a prepravu

  • Doma si presne zmerajte rozmery Vašej novej pracovnej dosky a zoberte si so sebou nákres (vrátane otvorov na sporák a drez) do Vašej predajne OBI. V oddelení narezávania dreva Vám presne na milimeter narežú Vami zvolenú pracovnú dosku.
  • Po narezaní otvorov na drez a variaci ostrovček by sa pracovná doska mala prenášať opatrne a len pomocou dvoch osôb, pretože hrozí zvýšené riziko jej zlomenia.
  • Nezmestí sa kuchynská pracovná doska do Vášho auta? Informujte sa vo Vašej OBI predajni o doručovateľskej službe.
  • Pri montáži dbajte na dobrú izoláciu všetkých výrezov a nanesenie izolačných prostriedkov na všetky rezné hrany.

  • Rezervácia a vyzdvihnutie
  • Overiť dostupnosť v predajni
  • Veľký výber produktov
hore