Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Pracovné dosky

Montáž pracovnej dosky

Bez pracovnej dosky to v kuchyni jednoducho nejde: Pracovné dosky sa v kuchyni nepretržite používajú. O tom aký ráz dáte Vašej kuchyni, rozhoduje okrem funkčnosti pracovnej dosky aj jej materiál a dizajn. Výber tých najrôznejších materiálov, farieb a dekorácií neustále rastie. Medzičasom sú už k dispozícii dokonca špeciálne rohové riešenia, ktoré si môžete dať narezať na mieru, vrátane príslušných kovaní, skosení a zaoblení.

Upozornenie: Rozmery musia byť presné. Narezanie pracovnej dosky na milimeter správne za vás vykoná služba OBI - narezanie dreva.

1. Ľahko ošetrovateľné a cenovo výhodné laminátové dosky 2. Pracovné dosky z masívneho dreva
3. Tvrdý kameň 4. Funkčné dosky z ušľachtilej ocele
5. Tipy na kúpu, narezanie a prepravu
Ľahko ošetrovateľné a cenovo výhodné laminátové dosky

1. Ľahko ošetrovateľné a cenovo výhodné laminátové dosky

Laminátové dosky sa skladajú z drevotrieskovej dosky s prilepeným laminátovým povrchom z vysokotlakového laminátu (HPL laminátu). Tieto tzv. HPL dosky sú vyslovene tvrdé a veľmi odolné. Vďaka veľkému výberu výzdob a výhodným cenám patria medzi najčastejšie používané kuchynské pracovné dosky. Okrem toho sú HPL dosky absolútne nenáročné na starostlivosť: stačí ich jednoducho umyť vodou alebo príp. trochou čistiaceho prostriedku. Na pracovné dosky by ste zásadne nemali odkladať horúce panvice a hrnce. Lepšie je použiť podložku pod hrnce. Priamo na doske by ste nemali rezať nožom, keďže nie je rezu odolná a voči poškrabaniu je odolná len v obmedzenej miere.

2. Pracovné dosky z masívneho dreva

Čoraz obľúbenejšie sú pracovné dosky z masívneho dreva. Rovnako ako dosky s laminátovým povrchom, ani tieto dosky nie sú odolné voči škrabancom a rezom a nie sú veľmi teplovzdorné. V prípade masívneho dreva s otvorenými pórmi - pokiaľ ho pravidelne neošetrujete voskom - sa rýchlo objavia fľaky. Na druhej strane - dosky z masívneho dreva majú tú výhodu, že povrch sa môže zbrúsiť v prípade, že sa stal opticky neestetický. Pri každodennom čistení dbajte na železné pravidlo: menej je viac. Pracovné dosky umyte trochou neutrálneho čistiaceho prostriedku zavlhka - nie zamokra!

Tvrdý kameň

3. Tvrdý kameň

Ak máte v kuchyni pracovnú dosku z prírodného kameňa, nemusíte si robiť žiadne starosti zo škrabancov, zárezov či horúcich hrncov. Spravidla sa používajú dosky z granitu. Naopak sa neodporúča mramor, ktorý je veľmi mäkký a tiež nie je odolný voči kyselinám. Jedinou nevýhodou v prípade granitu je jeho váha. Je príliš ťažký, montáž je nákladná a ak Vám niečo vypadne z ruky na pracovnú dosku, tá sa určite rozbije. Granitové pracovné dosky sa čistia vodou a malým množstvom čistiaceho prostriedku. Vodný kameň na hranách môžete odstrániť kyselinou citrónovou a v prípade, že sa Vám na granitovú pracovnú dosku vyleje ocot, je potrebné ho okamžite utrieť!

Funkčné dosky z ušľachtilej ocele

4. Funkčné dosky z ušľachtilej ocele

Dosky z ušľachtilej ocele, v minulosti známe z veľkých kuchýň, sú medzičasom dostupné aj na súkromné používanie. Sú veľmi hygienické, teplovzdorné a nenáročné na starostlivosť. Ale aj oceľové pracovné dosky majú jednu nevýhodu: Rovnako ako HPL dosky z masívneho dreva nie sú odolné voči škrabancom. Najkrajšie pôsobí hladký, lesklý a čerstvo naleštený povrch. Nanešťastie však každý pracovný úkon a každá kvapka vody zanechá na ňom svoje stopy. Aby sa pracovná doska z ušľachtilej ocele pekne leskla, používajte z času na čas špeciálny čistiaci prostriedok. Môžete siahnuť aj po čistiacich prostriedkoch starej mamy a pracovné dosky vyčistiť šupkami zemiaku.

5. Tipy na kúpu, narezanie a prepravu

  • Doma si presne zmerajte rozmery Vašej novej pracovnej dosky a zoberte si so sebou nákres (vrátane otvorov na sporák a drez) do Vašej predajne OBI. V oddelení narezávania dreva Vám presne na milimeter narežú Vami zvolenú pracovnú dosku.
  • Po narezaní otvorov na drez a variaci ostrovček by sa pracovná doska mala prenášať opatrne a len pomocou dvoch osôb, pretože hrozí zvýšené riziko jej zlomenia.
  • Nezmestí sa kuchynská pracovná doska do Vášho auta? Informujte sa vo Vašej OBI predajni o doručovateľskej službe.
  • Pri montáži dbajte na dobrú izoláciu všetkých výrezov a nanesenie izolačných prostriedkov na všetky rezné hrany.

hore