Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Narezanie pracovnej dosky v 7 krokoch

Muž krája zeleninu na pracovnej doske.

Pracovná doska je základným prvkom každej kuchyne. Krájame na nej potraviny, pripravujeme jedlá alebo odkladáme pomôcky. Po čase sa na nej takmer nevyhnutne objavia nedostatky ako škrabance, zárezy alebo sfarbenie. Zatiaľ čo zmena farby predstavuje čisto optický problém, cez poškodenia povrchu môžu do dosky vnikať baktérie a tekutiny. Zakúpenie novej pracovnej dosky je však vhodné nielen z hygienických dôvodov – vaša kuchyňa vďaka nej zažiari v novom lesku. V OBI nájdete veľký výber rozličných pracovných dosiek, ktoré si môžete nechať narezať buď presne podľa vašich predstáv, alebo si ich môžete upraviť sami na požadovaný tvar. Postup nájdete v nasledujúcich 7 krokoch.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam náradia
3 - Zoznam materiálov
Vymeranie potrebných rozmerov novej pracovnej dosky.

Krok 1 - Zistenie rozmerov pracovnej dosky

Pred tým, ako budete kupovať novú pracovnú dosku, je potrebné zistiť potrebné rozmery. Kuchynské zariadenie riadne vyrovnajte, aby bolo možné presné meranie. Potom odmerajte potrebnú dĺžku a šírku pracovnej dosky. Dbajte pri tom na to, že pracovná doska musí trochu prečnievať cez skrinky a zabudované prístroje: na príslušných miestach počítajte s rezervou 2 až 3 cm.

Ak bude pracovná doska umiestnená v rohu, budú obidva samostatné diely spojené buď ako pravouhlé dosky na rovno prebiehajúcom prechode, alebo sa budú spájať v uhle a budú šikmo osadené do seba. Výsledky plánovania si zaznamenajte na podrobný nákres, ktorý neskôr použijete buď sami, alebo ho odovzdáte v oddelení rezania OBI.

Presné vymeranie obrysov drezu.

Krok 2 - Určenie výrezu pracovnej dosky

Potom vymerajte výrezy na varnú dosku, drez a prípadné ďalšie prístroje alebo inštalácie. K niektorým drezom sú už pribalené vopred pripravené šablóny, ktoré môžete preniesť do nákresu. Dbajte na to, aby boli výrezy na varnú dosku a drez približne o 2 cm menšie ako samotné inštalácie. Neskôr tak budete môcť zapustiť vstavané prvky do pracovnej dosky a upevniť ich okraje. Predchádzajte príliš veľkým výrezom, aby drez alebo varná doska pri neskoršej montáži neprepadli dole. Obrysy výrezov si nakreslite ceruzkou na spodnú stranu pracovnej dosky.

Vypílenie obrysov pracovnej dosky pozdĺž označení.

Krok 3 - Narezanie základného tvaru pracovnej dosky

Keď už máte naplánované všetky rozmery a výrezy, začnite rezať základný tvar. Na pílenie zvoľte pevný a dostatočne veľký podklad, aby ste mohli pracovať precízne. Okrem toho budete potrebovať dobrú priamočiaru pílu alebo stolovú kotúčovú pílu. Zakreslite požadovaný základný tvar pracovnej dosky ceruzkou na spodnú stranu dosky. Potom vypíľte tvar presne pozdĺž čiary. Skontrolujte, či má pracovná doska na hranách dekoračnú lištu. Hrany, ktoré bude neskôr vidno, zachovajte a neodpíľte ich.

Osoba píli priamočiarou pílou výrez na varnú dosku.

Krok 4 - Vypracovanie výrezov

Vrtákom na drevo vyvŕtajte do pracovnej dosky otvor a použite ho ako východiskový bod na pílenie. Otvor umiestnite precízne na zakreslený obrys príslušného výrezu. Priemer vrtáka a otvor zvoľte tak, aby ste doň mohli pohodlne zasunúť list priamočiarej píly. Následne vypíľte od východiskového otvoru obrys a opakujte postup pre všetky plánované výrezy.

Natieranie čerstvej reznej hrany pracovnej dosky silikónom.

Krok 5 - Impregnovanie rezných hrán

Rezné hrany je treba naimpregnovať, aby do nich časom nemohli vniknúť žiadne tekutiny. Najskôr je potrebné vyhladiť hrany jemným jemným brúsnym papierom, aby sa odstránili aj triesky a odštiepeniny – takzvané ostriny vzniknuté pri pílení. Dbajte na to, aby sa brúsnym prostriedkom nepoškodila dekorácia pracovnej dosky. Potom natrite hrany silikónom alebo ich prelepte tesniacou páskou.

Priskrutkovanie pracovnej dosky na spodné skrinky.

Krok 6 - Montáž pracovnej dosky

Hotovú narezanú pracovnú dosku namontujte na kuchynské skrinky. Pracovnú dosku najprv položte v požadovanej polohe na kuchynské skrinky. Potom dosku zoskrutkujte so spodnými skrinkami. Použite na to skrutkové systémy, ako uholníky a spojovací materiál na korpus. Ak spájate viacero pracovných dosiek do jednej celkovej plochy, montujte jednotlivé dosky pomocou spojovacích prvkov a skrutiek určených na dosky. Ďalšie informácie o montáži a výmene pracovných dosiek nájdete v príslušnom návode OBI.

Domáci majster upevňuje prechodovú lištu medzi stenou a pracovnou doskou.

Krok 7 - Utesnenie pracovnej dosky

V poslednom pracovnom kroku utesnite osadenú pracovnú doska, aby sa neskôr do priestorov medzi pracovnou doskou a stenou, drezom alebo druhou doskou nemohli dostať nečistoty alebo tekutina. Menšie priestory okolo drezu a varnej dosky utesnite silikónom pomocou vhodnej aplikačnej pištole. Prechod k stene uzatvorte prechodovou lištou a prípadne utesnite silikónom. Je to však potrebné len v prípade, keď prechodová lišta nemá tesniaci profil. Prípadný nadbytočný silikón odstráňte hladidlom na škáry navlhčeným saponátovou vodou a spoj pritom vyhlaďte. Ďalšie informácie o oprave škár vyplnených silikónom nájdete v návode OBI krok za krokom: Odstránenie silikónovej výplne zo škár a oprava v 6 krokoch.

Zoznam náradia

 • skladací meter
 • ceruzka
 • vŕtačka
 • vrták na drevo
 • priamočiara píla
 • stolová kotúčová píla
 • hladidlo na špáry
 • vytláčacia pištoľ
 • skrutkovač

Zoznam materiálov

 • silikón
 • brúsny papier
 • prechodová lišta
 • uholník alebo spojovací materiál na korpus
 • tesniaca páska
hore