Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Prehľad prívodov a odtokov vody

Voda tečie z vodovodného kohútika do umývadla v kúpeľni.

Keď sa sprchujeme, kúpeme, varíme alebo sme smädní, jednoducho otočíme vodovodným kohútikom – a už tečie z potrubia priezračná, čistá voda. Potrubný systém prostredníctvom prívodov a odtokov zabezpečuje, že sa nemusíme vôbec zamýšľať nad tým, odkiaľ a kam voda prúdi. Inak je to pri plánovaní a rekonštrukcii kúpeľne a kuchyne: v tomto prípade je bezproblémový prívod a odtok vody alfou a omegou. Náš poradca vás naučí všetko, čo potrebujete vedieť o tejto téme.

1. Prívody vody: prísne predpisy pre domové prípojky 2. Prívody vody: materiály na vodovodné potrubia
3. Prívody vody: vlastnosti potrubí na pitnú vodu 4. Prívody vody: inštalácia a izolácia
5. Odtokové vedenia vody: dodržiavajte minimálny priemer 6. Odtokové potrubia vody: materiály na odpadové potrubia
7. Odtokové potrubia vody: ukladanie odpadového potrubia
Jednou rukou môžete ovládať kliešťami na vodné čerpadlo jeden z dvoch uzatváracích ventilov.

1. Prívody vody: prísne predpisy pre domové prípojky

Nové inštalácie prívodov vody vo vlastnom dome by mali aj skúsení remeselníci prenechať odborným firmám. Pretože činnosti, ktoré sú s tým spojené, si vyžadujú nielen špeciálne znalosti a nástroje, ale musia sa dodržať aj prísne predpisy. Zodpovednosť vlastníka domu sa začína zásadne za hlavným uzatváracím ventilom dodávateľa vody.

Medené rúry s tvarovkou T na vodovodné potrubie.

2. Prívody vody: materiály na vodovodné potrubia

Prívodné rúry potrubí studenej alebo pitnej vody musia zabezpečovať udržiavanie určitého tlaku vody. Majú preto menší priemer ako odtokové rúry. Zatiaľ čo v minulosti sa používali hlavne olovené rúry, dnes sa používajú rúry z plastu, ocele alebo medi. Pri výbere inštalačného materiálu sa musí zohľadniť účel a kvalita vody. Vo všeobecnosti je vhodný plast, pretože tento materiál má dlhú životnosť, je odolný voči zvápenateniu, dá sa s ním ľahko pracovať a je zdravotne neškodný.

Voda z vodovodného kohútika tečie do pohára.

3. Prívody vody: vlastnosti potrubí na pitnú vodu

Príslušná legislatíva týkajúca sa pitnej vody platí aj v prípade súkromných odberných miest pre potrubia napojené na systém pitnej vody. Malo by sa napríklad predchádzať tomu, aby voda stála dlhší čas vo vodovodnom potrubí (stagnácia), pretože stojaca voda, ktorá sa zohreje, vytvára ideálne prostredie pre škodlivé mikroorganizmy. Z tohto dôvodu by nemala byť teplota vody v potrubiach studenej vody vyššia ako 25 °C a v potrubiach teplej vody nižšia ako 55 °C. Medzi zdravotne neškodné materiály pre potrubie pitnej vody patria najmä nehrdzavejúca oceľ, vnútorne pocínovaná meď alebo plast. Čisto medené rúry sa však nesmú používať pri pitnej vode s hodnotou pH nižšou ako 7,0, pretože v prípade kyslej vody sa do potrubia uvoľňuje príliš veľa medi.

Muž s kliešťami pracuje na rúrkovom vedení.

4. Prívody vody: inštalácia a izolácia

Moderné vodovodné potrubia sú spravidla vedené pri stenách, ku ktorým sa upevňujú napr. potrubnými objímkami (povrchová inštalácia). Narezané plastové rúry sa jednoducho pospájajú špeciálnymi tvarovkami. Dôležité pritom je, aby potrubia studenej vody viedli vždy pod potrubiami teplej vody a nezohrievali sa tak pôsobením stúpajúceho vzduchu.

Potrubia teplej a studenej vody by mali byť odizolované. Účelom izolácie je zabezpečenie hygieny pitnej vody a takisto zabránenie energetickým stratám: studená voda musí zostať studená, teplá voda teplá. Na izoláciu sa používajú predlisované izolačné plášte z penového plastu, pričom hrúbka izolačnej vrstvy je najmenej 4 mm alebo 13 mm v prípade rúr vedúcich vedľa potrubí teplej vody.

Z rúry chrlí silný prúd vody.

5. Odtokové vedenia vody: dodržiavajte minimálny priemer

Odpadové vedenia zabezpečujú rýchle a nekomplikované odvedenie odpadovej vody do kanalizačného systému. Ak odpadový odtok nemá dostatočné rozmery, môže sa ľahko upchať. Preto by mali mať odtokové rúry určitý minimálny priemer (menovitá svetlosť podľa štátnej normy), v závislosti od sanitárneho zariadenia. Pre umývadlo je to 40 mm, pre vaňu, sprchy, umývačky riadu, ako aj práčky s náplňou do 6 kg minimálne 50 mm a pre WC s objemom splachovacej nádrže do 9 l minimálne 100 mm. Minimálna menovitá svetlosť odpadových potrubí závisí od spôsobu odvzdušňovania, objemu splachovanej vody a odbočiek – radšej sa spýtajte odborníka.

Muž čistí sifón umývadla špirálou.

6. Odtokové potrubia vody: materiály na odpadové potrubia

Odtokové rúry v dome bývajú spravidla z plastu. Keďže odpadová voda z umývačky alebo práčky môže byť veľmi horúca, musia sa používať vysokoteplotné rúry (HT rúry). Spravidla sa používajú rúry z PP (polypropylénu) alebo rúry z PVC, rozpoznáte ich podľa sivej farby. Ako podzemné potrubia nachádzajúce sa pod pivničnou podlahou v zemi sa používajú takzvané KG potrubia (plastové podzemné potrubia), označované aj ako kanalizačné rúry z PVC, ktoré majú väčšinou oranžovo-hnedú farbu. Okrem toho existujú rôzne odbočky, oblúky v rôznych uhloch, odtoky a prepady, zápachové uzávery (sifón), tesnenia, ako aj redukčné kusy na spájanie rúr s rôznym priemerom.

Odpadová rúra s vodováhou.

7. Odtokové potrubia vody: ukladanie odpadového potrubia

Vďaka nízkej hmotnosti a ľahkej montáži nasúvacími hrdlami sa dajú odpadové potrubia z plastu jednoducho položiť. Osádzajú sa do potrubných šácht v stene alebo ako inštalácie na povrchu steny. Pri inštalácii do nosných stien je potrebná skúška statiky. Všetky rúry vedú do odpadového potrubia: na udržanie toku a zabránenie usadzovaniu musia byť odpadové potrubia vyspádované, v obytných priestoroch musí byť výškový rozdiel 1 až 2 cm na meter rúry (1 až 2 %). Na spojení rúr musí hrubší koniec objímky vždy ukazovať tým smerom, z ktorého vyteká voda. Vonku musia byť odtokové rúry uložené tak, aby boli mrazuvzdorné (v Nemecku je to pri hĺbke minimálne 80 cm).

Aj keď by ste v prípade závažných problémov nemali váhať prizvať si odbornú firmu alebo sa spýtať pracovníka v predajni OBI: s trochou zručnosti si vodovodné potrubia môžete položiť aj sami.

hore