Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Prehľad zariadení na prípravu teplej vody

Sprchová hlavica, z ktorej prúdi voda.

Umývanie, oplachovanie, čistenie: spoľahlivá príprava teplej vody na každodenné činnosti je štandardom v každej modernej budove. Existujú pritom rôzne typy zariadení na prípravu teplej vody. K najdôležitejším patrí prietokový ohrievač a zásobník teplej vody.

OBI vám vysvetlí, aké modely existujú, v čom sa líšia funkčné vlastnosti prístrojov a na aké potreby sa hodia. Vďaka tomu sa napokon budete môcť rozhodnúť pre správne zariadenie.

Pretože rovnako, ako sú rozdielne zvyklosti pri spotrebe vody a používanie odberných miest v rôznych priestoroch, ako kúpeľňa, kuchyňa alebo WC pre hostí, sú rozdielne aj nároky na teplú a horúcu vodu. Ak optimálne prispôsobíte výber zariadenia svojim zvyklostiam, z dlhodobého hľadiska ušetríte.

1. Prietokový ohrievač 2. Zásobníky teplej vody
3. Ohrievače vody: Čo je dôležité pri výbere 4. Zoznam materiálov
Prietokový ohrievač na stene.

1. Prietokový ohrievač

Prietokový ohrievač zohreje vodu vtedy, keď je to potrebné – bezprostredne po otvorení vodovodného kohútika. Prístroje majú porovnateľne malé rozmery a väčšinou sú prevádzkované na elektrický prúd. Pracujú decentrálne, teda nezávisle od systému teplej vody v budove a v blízkosti odberného miesta. Ďalšie výhody v porovnaní so zásobníkmi teplej vody vyplývajú z toho, že prietokový ohrievač nepotrebuje ani objem vody na uloženie, ani pohotovostnú energiu.

Hydraulické prietokové ohrievače sa spúšťajú až od určitého množstva pretečenej vody. Dostať ich v rôznych výkonnostných triedach a dajú sa nastaviť na rôzne stupne. V prípade potreby zásobujú viaceré odberné miesta.

Elektronické prietokové ohrievače nie sú závislé od tlaku vody v potrubí. Okrem vlastností hydraulického prístroja poskytujú konštantne vysokú teplotu s nízkou spotrebou energie.

Malé prietokové ohrievače sa napokon najviac hodia na umývadlá na umývanie rúk. Teplú vodu dodávajú rýchlo a bez pohotovostnej energie a väčšinou sú už pripravené na zapojenie.

Malý zásobník na teplú vodu.

2. Zásobníky teplej vody

Do zásobníkov teplej vody sa podľa veľkosti zmestí určité množstvo vody, ktoré sa zohreje a následne je uchovávaná jeho teplota. Zariadenia na horúcu vodu s objemom cca 5 l sa hodia na rýchlu prípravu teplej a horúcej vody.

Malé zásobníky, takisto s objemom cca. 5 l, prichádzajú do úvahy na miestach, na ktorých často potrebujete malé množstvá teplej vody, ktoré ale nemajú 400 voltovú prípojku na prietokový ohrievač. Veľké nástenné zásobníky s objemom od 30 l sú vhodné na zásobovanie sprchy, vane prípadne viacerých odberných miest.

Otvorené (beztlakové) zásobníky teplej vody zásobujú jediné odberné miesto a vyžadujú si špeciálnu nízkotlakovú batériu. Pri uzavretých, a teda v prístrojoch so stálym tlakom sa však voda môže odoberať na viacerých odberných miestach. V tomto prípade je možná inštalácia normálnych vysokotlakových batérií.

Domáci majster kontroluje tlak vody vo vani.

3. Ohrievače vody: Čo je dôležité pri výbere

Pred kúpou ohrievača vody by ste si mali vyjasniť niekoľko základných otázok. Obzvlášť dôležité: Čo sa má ohrievať a v akom objeme? Pri občasne používanom umývadle na ruky vo WC pre hostí môže stačiť aj malý prietokový ohrievač. Pre často používanú kúpeľňu, ktorú má denne k dispozícii viacero osôb budete potrebovať zásobník teplej vody s väčším objemom.

Avšak do plánovania by ste mali zahrnúť aj konštrukčné a technické aspekty spotreby. Ak je napríklad kúpeľňa úzka, komplikuje to montáž veľkého zásobníka teplej vody. Inštalácia šikovne umiestneného prietokového ohrievača však nie je lepšou voľbou len z priestorových dôvodov: Ak sa zásoba vody v zásobníku nespotrebováva pravidelne, trpí aj peňaženka a životné prostredie. V každom prípade by ste si mali inštaláciu zariadení bez prípravy na zapojenie nechať schváliť príslušným prevádzkovateľom siete alebo registrovanou špecializovanou firmou.

Zoznam materiálov

  • Hydraulický prietokový ohrievač
  • Elektronický prietokový ohrievač
  • Zásobník teplej vody
  • Nízkotlaková armatúra
hore