Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Šetrenie vody

Polievanie záhrady záhradnou hadicou.

Šetrenie vody je dobré pre životné prostredie aj domáci rozpočet. Preto by ste nikdy nemali nechávať vodu tiecť zbytočne. Kohútik zatvorte vždy, keď práve vodu nepotrebujete – napríklad počas čistenia zubov alebo sprchovania. Keď spotrebujete menej teplej vody, ušetríte navyše aj energiu. Zďaleka najviac vody pretečie pri starostlivosti o telo a hygiene. Okrem aktívneho zatvárania kohútikov môžete šetriť vodu aj vďaka širokému sortimentu výrobkov a prístrojov na šetrenie vody.

1. Voda – cenný prírodný zdroj 2. Vodovodný kohútik: regulátor prúdu, úsporné kartuše, senzorické batérie
3. Sprcha: Úsporná prípojka vody, obmedzovač prietoku, úsporné vložky do sprchovej hadice, termostaty 4. WC, bidety, pisoáre: štart/stop splachovanie, duálny systém splachovania, regulácia prúdu splachovania
Naplnenie pohára vodou z vodovodného kohútika.

1. Voda – cenný prírodný zdroj

Približne dve tretiny povrchu našej Zeme pokrýva voda: zdá sa, že vody je dostatok. Prečo je teda potrebné šetriť vodu? Z týchto dvoch tretín tvorí len 3,5 % pitná voda. Práve pitná voda je životný zdroj, ktorý musí spĺňať mimoriadne vysoké požiadavky na kvalitu.

Kvalita pitnej vody na Slovensku je spravidla vynikajúca, väčšinou sa môže voda z vodovodu používať dokonca na prípravu dojčenskej výživy. Pri zachovávaní tejto kvality zohráva osobitnú úlohu odpadová voda: existujú látky, ktoré sa v čističkách nedajú odbúrať alebo sa dajú odbúrať len ťažko. Tieto sa môžu v rámci kolobehu dostať do spodnej vody, čím sa stane úprava náročnejšou a nákladnejšou. Ak teda budete umývať svoje auto v umyvárni a nie pred dverami vlastného domu a nebudete vylievať laky, farby, zvyšky liekov a podobné látky do výlevky ani toalety, nepriamo tým prispejete k zlepšeniu kvality vody na Slovensku.

Pri výrobe pitnej vody a ohreve vody sa využívajú ďalšie zdroje, napríklad stavebné materiály, kovy alebo energia, ktoré sa dajú ekologickou spotrebou šetriť rovnako ako vlastný rozpočet. Z vysokokvalitnej pitnej vody však vypijeme alebo použijeme na prípravu potravín len nepatrný zlomok: väčšina vody v domácnostiach vytečie v kúpeľni. OBI vám poskytuje účinné tipy, ako môžete ušetriť vodu a energiu na rôznych miestach v kúpeľni.

Kvapkajúci vodovodný kohútik

2. Vodovodný kohútik: regulátor prúdu, úsporné kartuše, senzorické batérie

Vodovodný kohútik v kúpeľni ponúka enormný potenciál úspor. Najprv je potrebné zmeniť staré návyky: počas umývania zubov alebo holenia zatvorte vodovodný kohútik a ruky si umyte radšej studenou vodou – tak či tak je to lepšie pre pokožku.

Často sa však stáva, že vodovodný kohútik kvapká. V takom prípade je dôležité, aby ste kvapkajúci kohútik nechali čo najskôr opraviť. Z dlhodobého hľadiska totiž takýmto spôsobom vytečie do odtoku zbytočné množstvo vody.

V sortimente OBI nájdete aj výrobky, ktoré vám pomôžu šetriť vodu v umývadle: nové regulátory prúdu primiešavajú do prúdu vody vzduch a znižujú tak množstvo. Upozorňujeme však, že na nízkotlakové batérie sa tieto regulátory prúdu nesmú inštalovať. Úsporné kartuše sa používajú pri pákových batériách: odpor prekonávaný pri posúvaní páky spôsobí, že páku, napríklad pri umývaní rúk, neotvoríte automaticky až na doraz. Pri senzorickej batérii už dokonca nemusíte ani otočiť kohútikom: voda elektronicky riadená senzorom tečie iba vtedy, keď je to naozaj potrebné.

Sprchová batéria

3. Sprcha: Úsporná prípojka vody, obmedzovač prietoku, úsporné vložky do sprchovej hadice, termostaty

Zásadou je v tomto prípade sprchovanie namiesto kúpania. Kým pri naplnení vane spotrebujete 150 l až 200 l vody, pri sprchovaní je to iba 60 l až 80 l. Pod sprchou potom platí rovnaké pravidlo ako pri umývaní rúk: aj tu by ste mali voda pri mydlení zastaviť.

Je vhodné použiť úspornú prípojku vody, ktorá zastaví prúd vody, udrží jej teplotu a až po namydlení ju môžete znova manuálne otvoriť. Úsporné vložky alebo obmedzovače prietoku obmedzujú rovnako ako pri použití na vodovodnom kohútiku prietokové množstvo pridávaním vzduchu. Okrem toho ušetríte vďaka termostatom drahocennú energiu: pomocou nich si môžete individuálne nastaviť najvyššiu teplotu vody alebo priemernú teplotu. Už nikdy teda nebude potrebné nechať vodu voľne odtekať, kým dosiahne príjemnú teplotu – a predídete aj nepríjemným momentom, keď z vodovodu vytečie príliš horúca voda.

Splachovanie záchoda

4. WC, bidety, pisoáre: štart/stop splachovanie, duálny systém splachovania, regulácia prúdu splachovania

Pri starej splachovacej nádrži odtieklo do kanalizácie minimálne 9 l vody: takéto množstvo spotrebuje jedno dieťa v rozvojovej krajine na pitie, umývanie a prípravu jedla denne. Namontujte preto na splachovaciu nádrž zastavovač splachovania alebo ju vymeňte za modernú splachovaciu nádrž, ktorá spotrebuje v priemere o 3 l menej.

Oproti osvedčenému štart/stop splachovaniu, ktoré sa musí manuálne obsluhovať počas splachovania, máte k dispozícii duálny systém splachovania: Zatiaľ čo veľké tlačidlo spláchne do kanalizácie 6 l, zväčša vám stačí malé tlačidlo, ktoré spotrebuje len 3 l.

Úspornou alternatívou môže byť aj inštalácia pisoára. V prípade splachovacích armatúr, ktoré nevyžadujú splachovacie nádrže a odoberajú vodu na splachovanie priamo z napájacieho potrubia, odporúčame reguláciu prúdu splachovania, na ktorej sa dá nastaviť množstvo vody použitej na splachovanie. Pre bidet platí to isté ako pre vodovodný kohútik a sprchu: vhodné je použitie obmedzovačov prietoku, ktoré primiešavajú do vody vzduch, alebo úsporných kartuší.

Ak plánujete stavbu domu alebo rozsiahlu rekonštrukciu, mali by ste od začiatku myslieť na ekologický aspekt. Splachovaciu nádrž WC môžete napojiť napríklad na zásobník dažďovej vody alebo použiť inteligentné čerpadlá úžitkovej vody.

hore