Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Izolácia medzipodlažného stropu v 5 krokoch

Remeselník kladie izolačné dosky.

Jedným z najúčinnejších opatrení pri izolácii obytných budov je izolácia najvyššieho medzipodlažného stropu. Takýmto spôsobom môžete dosiahnuť vysoké izolačné hodnoty nielen v novostavbách (ak podkrovie nebude obytné), ale aj v starých budovách – s jednoduchou manipuláciou a rýchlou pokládkou. Správna izolácia a hydroizolácia podkrovia zvyšuje pohodlie, znižuje náklady na kúrenie a zabraňuje vzniku porúch stavby. Ak sa podkrovie nebude používať ako vykurovaný priestor, bude účinnejšie, ak namiesto šikmej strechy zaizolujete medzipodlažný strop najvyššieho poschodia. Rozlišujeme izoláciu na strope, v medzistrope a pod stropom, teda tri rozdielne postupy, ktoré sa líšia podľa potreby a okolností. Najrozšírenejšia je pritom izolácia na strope – táto sa dá pri remeselnej zručnosti relatívne jednoducho a bez väčších nákladov urobiť aj svojpomocne. Prečítajte si postup krok za krokom.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
Remeselník triedi rôzne druhy izolačných materiálov.

Krok 1 - Výber správneho izolačného materiálu na izoláciu medzipodlažného stropu

Skôr ako začnete, musíte sa rozhodnúť, akým materiálom chcete izolovať najvyšší medzipodlažný strop. Ak podkrovie nemá byť v budúcnosti prístupné, stačí otvorená izolácia medzipodlažného stropu. V takom prípade sa položia izolačné dosky alebo dosky otvorene a bez zakrytia. Pretože izolácia nemusí odolávať žiadnemu tlaku, môžu sa pri otvorenej izolácii stropu použiť aj mäkké materiály ako polystyrén, minerálna vlna alebo drevené vlákna. Pokiaľ však chcete podkrovie využívať ako nevykurovaný úložný priestor a pohybovať sa v ňom, budete musieť použiť izolačné dosky odolné voči zaťaženiu. V tomto prípade budú najvhodnejšími izolačnými materiálmi prvky zo styroduru alebo polyuretánu. Vďaka ich vynikajúcim izolačným vlastnostiam môžete pri týchto materiáloch spravidla použiť aj tenšie dosky. Na izolačný materiál sa následne položia drevotrieskové dosky alebo OSB dosky, ktoré budú slúžiť ako pochôdzna povrchová vrstva. Hotové stropné prvky disponujú už z výroby pochôdznou povrchovou vrstvou a veľmi jednoduché položenie je výhodné najmä pre domácich remeselníkov.

Pri výbere izolačného materiálu zohrávajú dôležitú úlohu aj miestne okolnosti, ako aj plánované využitie podkrovia. Budete po povale chodiť iba v núdzových prípadoch alebo ju budete navštevovať často aj po zaizolovaní a používať ju napr. ako skladový priestor? K dispozícii máte nasledujúce materiály:

 • Penové izolačné materiály Izolačné dosky z polystyrénu (XPS alebo EPS) poskytujú vynikajúcu tepelnú izoláciu, dajú sa ľahko spracovať, nerozpadávajú sa a sú výhodné. V prípade potreby neskoršej pochôdznosti dbajte na stabilitu pri chodení po doskách.
 • Izolačné materiály z minerálnych vláken Izolačné materiály z minerálnej vlny, sklenej vaty môžete kúpiť ako rohože, plsť alebo dosky. Dajú sa jednoducho spracovať nožom a majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti.
 • Drevné vlákno Táto izolácia je k dispozícii vo forme rohoží alebo dosiek (aj so systémom pero-drážka), prispieva k dobrej mikroklíme v miestnosti, dá sa ľahko spracovať chvostovou pílou, má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti, je však citlivá na vlhkosť.
 • Polyuretán Dostať ho ako dosku alebo blok, poskytuje jednoduchú manipuláciu, je odolný proti tlaku, má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti a nerozpadáva sa.

Mnohé izolačné dosky majú stupňovitý zárez. Jednotlivé dosky majú pritom na okraji jeden alebo viacero stupňov, pomocou ktorých sa platne vzájomne spájajú. Tieto stupne odvádzajú tok vzduchu, brzdia ho a zabezpečujú tak lepšiu izoláciu medzipodlažného stropu.

Remeselník zametá metlou podlahu na povale.

Krok 2 - Čistenie medzipodlažného stropu

Skôr ako budete môcť položiť parobrzdnú fóliu, musíte vyčistiť podklad. Postupujte pritom čo najdôkladnejšie, pretože aj najmenšie predmety, kamienky alebo úlomky by mohli túto parobrzdnú fóliu poškodiť. Ak je to možné, plochu pozametajte, povysávajte a umyte. Vyčnievajúce klince by ste mali znova úplne zatĺcť do podlahy a odstrániť špicaté predmety.

Remeselník kladie parobrzdnú fóliu.

Krok 3 - Kladenie a lepenie parobrzdnej fólie

Narežte parobrzdnú fóliu rezacím nožíkom. Na miestach, kde sa parobrzdná fólia dotýka stien alebo stĺpov, nechajte presah minimálne 10 cm. Na okrajoch prilepte fóliu špeciálnym izolačným lepidlom. Dbajte na to, aby ste fóliu príliš nenapínali, čím predídete vzniku trhlín a iného poškodenia. Jednotlivé pásy fólie sa musia prekrývať a mali by byť tesne spojené lepiacou páskou.

Remeselník kladie izolačný materiál.

Krok 4 - Rezanie a kladenie izolačného materiálu

Ďalším krokom je položenie izolačného materiálu. Izolačné dosky ukladajte rad za radom, začnite v krajnom rohu a pokračujte dopredu smerom k východu alebo dverám. Dosky, ktoré sú príliš veľké, ako aj kusy v rohoch alebo na krajoch, musíte orezať alebo odpíliť.

Remeselník kladie OSB dosky.

Krok 5 - Kladenie drevotrieskových dosiek alebo OSB dosiek ako pochôdznej povrchovej vrstvy

Ak chcete povalu ďalej používať ako nevykurovaný úložný priestor, musíte na izolačný materiál položiť drevotrieskové dosky alebo OSB dosky ako pochôdznu vrstvu. Dosky ukladajte plávajúco a zlepte ich v drážke. V prípade použitia hotových stropných prvkov tento krok odpadá, pretože prvky sú už vybavené pochôdznou povrchovou vrstvou

Izoláciu vrchného medzipodlažného stropu zvládnu aj laici s malými základnými znalosťami. Pri relatívne nízkych nákladoch a v priebehu niekoľkých hodín môžete citeľne znížiť náklady na kúrenie, zlepšiť mikroklímu v miestnosti a zabrániť poruchám stavby. Úložný priestor pod strechou pritom nemusíte stratiť: pokiaľ zostane priestor nevykurovaný, môžete sa v ňom naďalej pohybovať. OBI vám ochotne pomôže v prípade otázok týkajúcich sa výberu materiálu a správneho položenia.

Zoznam materiálov

 • lepiaca páska
 • parobrzdná fólia
 • lepidlo na lepenie parobrzdnej fólie
 • izolačný materiál
 • drevotrieskové alebo OSB dosky

Zoznam náradia

 • rezací nôž
 • chvostová píla
 • metla
 • vysávač
hore