Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Izolácia vonkajšej fasády v 11 krokoch

Remeselník s izolačnou doskou v ruke, za ním nastohované dosky a čiastočne aj na fasáde.

Izoláciu vonkajšej fasády svojho domu pomocou izolačných dosiek si môžete urobiť sami jednoducho v 11 krokoch. Vysvetlíme vám, ako na to, aké materiály a náradie potrebujete a na čo by ste mali dávať pozor pri montáži a spracovaní izolačných dosiek.

Dobrá izolácia vonkajších stien pomocou izolačného materiálu nielenže zvýši energetickú úspornosť vášho domu, ale prispieva aj k príjemnej klíme v miestnosti.
Skôr než začnete s izoláciou fasády, vyžaduje sa podrobné plánovanie.. Poraďte sa s odborným poradcom vo svojej predajni OBI. Okrem toho pri všetkých materiáloch bezpodmienečne dodržiavajte pokyny od výrobcu a pokyny na spracovanie.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
Remeselník čistí kefou múr domu.

Krok 1 - Príprava podkladu pred izoláciou

Pred začiatkom prác dôkladne vyčistite všetky podklady. Plochy musia byť priľnavé, rovné, suché, bez mastnoty, prachu a námrazy. Chybné miesta opravte vhodnou murovacou alebo omietkovou maltou. Pri silno pijavých podkladoch alebo podkladoch, z ktorých sa drobí piesok, sa odporúča naniesť pomocou maliarskeho valčeka alebo štetcavrstvu základného náteru (penetračný náter).

Remeselník nasadzuje soklový profil na pomocnú latku na izoláciu vonkajšej fasády.

Krok 2 - Montáž soklových profilov na izoláciu vonkajšej fasády

Určite vodorovnú výšku soklového profilu a zakreslite ju. Musí sa nachádzať minimálne 30 cm nad úrovňou terénu. Odporúčame v tomto kroku použiť pomocnú latku: Položte na ňu profil, vyvŕtajte každých 50 cm otvory pre hmoždinky a profil pripevnite pomocou zarážacích hmoždiniek. Dbajte na to, aby ste medzi jednotlivými styčnými plochami profilov nechali medzeru 2 až 3 mm. Na rohoch budovy vykonajte úkosové rezy (45 stupňov).

Remeselník nanáša lepidlo na izolačnú dosku: Lepidlo nanášajte po obvode a na šiestich miestach v strede.

Krok 3 - Nanášanie lepidla na izolačné dosky

Zmiešajte lepidlo podľa pokynov od výrobcu a pomocou naberačky ho naneste po obvode izolačnej dosky v spáde smerom k okrajom. Umiestnite šesť dávok naberačky dovnútra obvodovej časti izolačnej dosky. Izolačná doska by mala byť pokrytá lepidlom na 60 % plochy. Na medzikusoch rozotrite rovnomerne obsah jednej naberačky pomocou ozubenej stierky (s 10 mm zúbkami).

Remeselník nasadzuje poklepaním izolačnú dosku na vonkajšiu fasádu, vedľa ktorej sú už nalepené prvé dosky.

Krok 4 - Nasadenie izolačných dosiek na vonkajšiu fasádu

Izolačné dosky nasadzujte na fasádu naklopením dosky a jemnými údermi hladidla ju celkom upevnite. Dosky klaďte tak, aby styčné miesta ostali čisté, a rady dosiek nasadzujte s minimálne 20 cm presahom. Na rohoch domu klaďte dosky tak, aby trochu prečnievali (približne 5 mm hrúbky lepidla) a jednotlivé dosky navzájom spojte. Dbajte na to, aby styčné miesta ostali bez lepidla.

Remeselník vyrezáva izolačnú dosku do tvaru písmena L pre okno. Na okne v pozadí je možné vidieť príslušný otvor pre dosku.

Krok 5 - Izolácia otvorov v stene

Skôr než začnete lepiť izoláciu na okná, nalepte vhodnú tesniacu pásku na rámy a parapetu a takisto okolo a pod parapetu a medzi parapetu a izolačnú dosku.

Presne odmerajte vkladané kusy izolačných dosiek a narežte ich. Rohy otvorov sa musia vždy nachádzať vnútri izolačnej dosky v tvare písmena L. Zabráňte vzniku krížových škár.

V mieste všetkých priľahlých stavebných prvkov, napr. drevených trámov, okenných a dverových rámov alebo parapetných dosiek, by sa medzi izolačnú dosku a stavebný prvok mala nalepiť tesniaca páska. Tesniaca páska nesmie prekrývať roh, na rohu ju vždy ustrihnite a nalepte ju na druhej strane rohu.

Remeselník naklepáva tanierové hmoždinky do rohu izolačnej dosky, je možné vidieť niektoré už vložené hmoždinky.

Krok 6 - Vloženie tanierových hmoždiniek medzi izolačné dosky

Upevnite tanierové kotvy pomocou hmoždiniek na rohoch izolačných dosiek: Hmoždinky vsaďte uprostred dlhých hrán a v horizontálnej stredovej osi. Hĺbka vŕtaných otvorov by mala zodpovedať dĺžke hmoždinky 1 až 1,5 cm. Na vyvŕtanie otvorov použite hĺbkový doraz a tanierové hmoždinky zatlčte kladivom tak, aby lícovali s povrchom a mohli ste ich ukotviť príslušným rozperným klincom.

Remeselník vkladá rohové uholníky s pletivom na roh okna.

Krok 7 - Montáž rohových uholníkov na vystuženie

Rohy domu, otvory okien a dverí zabezpečte pomocou rohových uholníkov proti poškodeniu nárazmi. Naneste lepidlo a rozotrite ho pomocou stierky (8 mm). Uholník vyrovnajte a pletivo (perlinku) kompletne zapusťte do lepidla. Rovnakým spôsobom postupujte pri špaletách a prekladoch okien a dverí, pričom ale okrem toho vystužte rohy diagonálnymi vystuženiami z armovacieho pletiva.

Remeselník nanáša stierkovú hmotu zdola nahor.

Krok 8 - Nanesenie stierkovej hmoty na izolačné dosky vonkajšej fasády

Teraz môžete zdola nahor nanášať jednotlivé pásy stierkovej hmoty. Vrstva stierkovej hmoty by mala byť hrubá minimálne 4 mm. Vrstvu stierkovej hmoty zvislo rozotrite zúbkovanou špachtľou (6 alebo 8 mm zúbky).

Remeselník zapracováva pletivo do steny natretej stierkou.

Krok 9 - Zapracovanie pletiva a stiahnutie

Teraz pomocou hladidla zapracujte pletivo (perlinku) smerom zhora nadol . Pozor, aby sa nevytvorili záhyby. Jednotlivé pásy musia mať po stranách presah minimálne 10 cm.

Na záver celú plochu stiahnite hladidlom a pásy pletiva na dolnom konci odrežte pomocou rezacieho nožíka.

Remeselník nanáša omietku na vonkajšiu stenu.

Krok 10 - Základný náter a natiahnutie omietky

Po dôkladnom zaschnutí celej plochy v súlade s pokynmi výrobcu môžete začať nanášať základný náter: Rozmiešajte v čistej maltovačke omietku a natiahnite ju pomocou nerezového hladidla na hrúbku zrna. Pritom je dôležité, aby ste prácu neprerušovali, tzn. aby ste pracovali za vlhka.

Remeselník zapracováva hrubú omietku do vonkajšej steny.

Krok 11 - Štruktúrovanie omietky

Na záver sa môže stena štruktúrovať penovou gumou (hrubá omietka) alebo plastovým odzrňovačom (mníchovská drsná omietka). Na optické vylepšenie natrite soklové profily (zväčša s cementovo-maltovou omietkou) alebo na ne naneste dekoratívnu omietku z pestrofarebných kamienkov.

Izolácia vonkajšej fasády domu vo vlastnej réžii nepredstavuje pre zbehlého remeselníka žiaden problém. Ak máte aj napriek tomu otázky o výrobkoch, náradí alebo pracovných postupoch, zastavte sa vo svojej predajni OBI - my vám radi poradíme.

Zoznam materiálov

 • Izolačné materiály
 • Systémy kompletnej tepelnej izolácie
 • Omietka
 • Izolačná alebo pletivová páska
 • Lepidlo
 • Rohové uholníky s pletivom
 • Hmoždinky na zaistenie dosiek
 • Soklový profil
 • Základný náter
 • Pletivo (perlinka)
 • Tesniaca páska

Zoznam náradia

 • Hladidlo
 • Murárska lyžica
 • Zarezávačky
 • Vodováha
 • Vyhladzovacia lyžica
 • Štetec
 • Maliarsky valček
 • Kladivo
 • Vŕtačka
 • Vrták
hore