Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Odstránenie omietky v 4 krokoch

Remeselníčka s kladivom a so sekáčom v rukách.

Odstraňovanie omietky je namáhavá činnosť. Najneskôr vtedy, keď omietka stratí nosnosť alebo ak sa z dôvodu vlhkosti vyzrážajú soli (tzv. výkvetom v omietke), musí sa odstrániť. V iných situáciách, napr. pred maliarskymi prácami a tapetovaním alebo lepením tepelnoizolačných dosiek, sa musí omietka vyhladiť.

Menší problém predstavuje uvoľnená omietka, ktorá len prilieha na murivo. Ťažšie to bude s tuhou omietkou, ktorá je spojená s murivom. V takomto prípade by ste mali zvážiť, či nebude lepším riešením prepracovanie existujúcej plochy novou vrstvou omietky. Výsledok bude rovnaký a ušetríte množstvo času.

Nemusíte kupovať špeciálne stroje, pretože si ich môžete prenajať v niektorej z predajní OBI.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
Remeselníčka upevňuje ochrannú fóliu.

Krok 1 - Príprava miestnosti a steny

Skôr než začnete odstraňovať omietku, odneste všetok nábytok z miestnosti. Predmety, ktoré nemôžete vyniesť von, dôkladne oblepte maliarskou fóliou a lepiacou páskou. Pri odstraňovaní omietky vzniká obrovské množstvo prachu, preto zakaždým použite ochrannú masku na ústa a ochranu očí.

Remeselníčka odstraňuje omietku kladivom a sekáčom.

Krok 2 - Odstraňovanie omietky kladivom a sekáčom

Ak je potrebné omietku odstrániť len na menšej ploche, môžete to urobiť kladivom a sekáčom. Držte sekáč čo najrovnobežnejšie so stenou a omietku odstraňujte opakovanými údermi kladivom. Pracujte od stredu miestnosti smerom k rohom. Hneď ako uvidíte prvú tehlu, môžete pracovať so sekáčom pozdĺž muriva. Budete tak mať istotu, že sa nepoškodí murivo pod omietkou.

Najlepšie bude, ak začnete na nenápadnom mieste v miestnosti, aby ste získali cit pre náradie a stenu. Vďaka tomu nebudú malé chyby na začiatku viditeľné hneď na prvý pohľad. Následne opracujte murivo najskôr hrubou a potom jemnou drôtenou kefou. Zabránite tým vytváraniu hrudiek pri nanášaní novej omietky.

Odstraňovanie omietky brúskou na betón a vŕtacím kladivom.

Krok 3 - Strojové odstraňovanie omietky

S modernou technikou ušetríte pri odstraňovaní omietky mnoho času a energie. Ak už sa omietka pevne spojila s murivom, kladivo a sekáč vám nepomôžu. Na odstránenie omietky je vhodné vŕtacie kladivo, fréza na omietku alebo brúska na betón. Práca s týmto náradím si vyžaduje väčší jemnocit ako práca s kladivom a sekáčom: hrozí vysoké nebezpečenstvo, že sa stena pri nesprávnej manipulácii trvale poškodí.

Na prácu s vŕtacím kladivom sa najviac hodí široký sekáč so šírkou od 40 mm do 80 mm, aby ste zvládli náročnosť pracovného postupu.

Brúsky na betón so stabilnými brúsnymi kotúčmi sa hodia nielen na odstraňovanie minerálnych podkladov, ako betón, ale aj na odstraňovanie starej omietky. Väčšina brúsok má brúsny kotúč, ktorý sa počas brúsenia automaticky vyvažuje. Počet otáčok brúsky sa väčšinou nastavuje individuálne.

Pri frézach na omietku zabezpečujú odstránenie starých povrchov stien malé frézovacie kolieska z tvrdého kovu. Dá sa pri nich nastaviť hĺbka, do ktorej vniká fréza do steny, takže už vopred je možné minimalizovať poškodenia muriva. Na odstránenie omietky stenu celkom jednoducho prejdite frézou.

Odstraňovanie omietky elektrickým škrabákom.

Krok 4 - Odstraňovanie valčekovej alebo dekoračnej omietky v špeciálnych prípadoch

Valčeková alebo dekoračná omietka sa skladá zo zmesi minerálnej omietky a roztoku syntetickej živice. Čím je podiel syntetickej živice menší, tým jednoduchšie sa dá valčeková omietka odstrániť. V mnohých prípadoch sa dá omietka rozmočiť špongiou a vodou a následne stiahnuť špachtľou alebo škrabákom. Ak je podiel syntetickej živice príliš vysoký, omietka sa nedá tak jednoducho rozmočiť. V takom prípade použite multifunkčné náradie alebo elektrický škrabák. Valčeková omietka musí byť mokrá aj pri tomto pracovnom postupe. Hrubozrnná dekoračná omietka sa dá Schleifmaschinezo suchej steny odstrániť brúskou. Pri odstraňovaní valčekovej alebo dekoračnej omietky dávajte pozor na to, aby ste nepoškodili pod nimi ležiace murivo alebo omietku.

Odstránenie starej omietky je nákladné a namáhavé. Táto práca sa však v určitých prípadoch nedá obísť. OBI vám v prípade otázok o odstraňovaní omietky ochotne poradí a poskytne prenájom strojov, ktoré vám túto prácu uľahčia.

Zoznam materiálov

 • maliarska fólia
 • lepiaca páska
 • ochranná maska na dýchanie
 • ochranné okuliare

Zoznam náradia

 • kladivo
 • dláto
 • vŕtacie kladivo
 • fréza na omietku
 • brúska na betón
 • multifunkčné náradie s frézovacou násadou
 • brúska
 • špachtľa
 • jemná a hrubá drôtená kefa
hore