Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Pokrytie strechy bitúmenovými šindľami v 5 krokoch

Heimwerker deckt ein Dach mit Bitumenschindeln.

Ak chcete pokryť strechu svojho prístrešku pri dome či pre auto, alebo svojho záhradného domčeka, nemusíte byť vyučený pokrývač. Zvlášť pre veľmi malé strechy, napr. pre prístrešok na náradie, vikiere, rovnako ako akrkiere a závetrie, sa ponúkajú bitúmenové šindle. Kompletné pokrytie strechy bitúmenovými šindľami nie je síce časté, ale nie je nemožné. Pokiaľ ste zručný domáci kutil, bitúmenové šindle bez problémov položíte. Ako postupovať Vám ukáže náš OBI - návod v 5 krokoch.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálu
3 - Zoznam nástrojov
dach-decken-mit-bitumenschindeln-1

Krok 1 - upevniť podkladové pásy pod bitúmenovými šindľami

Strešná konštrukcia sa spravidla skladá z drevených dosiek, ako sú napr. OBI-dosky, alebo z dreveného bednenia. Než pripevníte bitúmenové šindle, musí byť povrch strechy hladký, suchý a dobre upevnený. Na zastrešenie najprv položte podkladové pásy. Na plochu strechy ich pribíjajte vodorovne, paralelne s hrebeňom strechy. Začnite dole a pracujte s prekrytím o šírke 5 cm smerom hore. Konce podkladových pásov (položených paralelne so štítom) musia mať presah 10 cm. Pri upevňovaní podkladových pásov sa vyvarujte nerovností a použite čo najmenej klincov, aby ste následne mohli pokladať šindle správne. Pokiaľ chcete upevniť odkvapové lišty, namontujte ich pri odkvapoch pod podkladové pásy a pri strešnom štíte nad podkladové pásy.

Heimwerker schneidet mit einem Cuttermesser Bitumenschindeln zu.

Krok 2 - narezať bitúmenové šindle

Bitúmenové šindle sa upevňujú posunuté o polovicu tabule. Pri šindľoch pre začiatočný rad odrežte tabule a rad o polovicu jednej tabule skráťte. Na rezanie je možné použiť napr. nôž Cutter (podlahársky nôž). Začiatočný rad skrátený o tabuľu slúži ako podklad pre výrezy medzi tabuľami prvého radu, ktorý položíte pozdĺž odkvapu. Tento prvý rad nebude mať skrátenú dĺžku, všetky ostatné rady budú zarezané tak, že budú o polovicu tabule kratšie než ten predchádzajúci. Orezy sa dajú použiť na druhú polovicu strechy. Na hrebeň strechy vykrojte jednotlivé šindle klinovito, následne s nimi obložte hrebeň.

Heimwerker nagelt Bitumenschindeln an.

Krok 3 - pritĺcť bitúmenové šindle

Teraz bitúmenové šindle pokladajte horizontálne tak, aby sa prekrývali. Presahy šindľov budú umiestnené na konci výrezov medzi tabuľami predchádzajúceho radu. Pre lepšiu orientáciu si môžete na podkladové pásy kriedou označiť horizontálne čiary. Klince zatlčte napr. pomocou pokrývačskeho kladiva, 2 cm nad výrezmi medzi tabuľami a dajte pozor na to, aby boli zatlčené kolmo k ploche strechy. Hlavička klinca musí ležať naplocho na šindli, ale nesmie byť vtlčená do materiálu. Pri sklonoch strechy väčších ako 60 stupňov použite viac klincov. Ale klince musia byť aspoň 2,5 cm od ktoréhokoľvek okraja šindľa. Okrem toho musíte navyše pri sklone strechy väčšom než 60 stupňov tieto šindle prilepiť na strechu lepidlom na bitúmenové šindle. Okrajové časti strechy by ste nezávisle na sklone strechy mali utesniť lepidlom na bitúmenové šindle.

Heimwerker deckt Dachfirst mit Bitumenschindeln.

Krok 4 - pokryť strešný hrebeň bitúmenovými šindľami

Na pokrytie hrebeňa strechy použite jednotlivé vykrojené šindle, ktoré kladiete dvojmo pozdĺž na hrebeň (tzv. dvojité kladanie). Šindle budeme cez hrebeň ohýbať a klásť cez seba takým spôsobom, že tabuľa každého nasledujúceho šindľa dosahuje k výrezu predchádzajúceho šindľa a leží úplne na predchádzajúcom položenom šindli. Tým je hrebeň krytý dvomi vrstvami bitúmenu.

Heimwerker montiert Abschlussbleche mit einem Akkuschrauber.

Krok 5 - namontovať oplechovanie medzi bitúmenovými šindľami a stenou

Pri zvislých stenových prvkoch na streche, napr. pri komínoch, namontujte medzi bitúmenové šindle a stenu plechy. K tomu najprv pretiahnite podkladový pás 10 cm hore na kolmú stenu. Podobne ako při začiatočnom rade odkrojte tabuľu šindle a prilepte na ňu lepidlom na bitúmenové šindle plech na tú stranu, ktorá leží na bitúmenovom šindli. Tak položíte rad po rade vždy s plechom. Hranu plechu pri stene utesníte dilatačnou lištou.

Vaša strecha je teraz odborne pokrytá bitúmenovými šindľami a skvele chránená proti nepriaznivému počasiu.

Zoznam materiálu

 • Podkladový pás
 • Bitúmenové šindle
 • Lepidlo na bitúmenové šindle
 • Oplechovanie
 • Dilatačné lišty
 • Klince

Zoznam nástrojov

 • Podlahársky nôž
 • Kladivo
 • Skladací drevený meter
 • Nôž
 • Rebrík
hore