Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Rezanie a lepenie polystyrénu v 5 krokoch

Remeselník s polystyrénovou doskou pri stavbe podkrovia.

Polystyrén má mnoho výhod: materiál známy aj pod označením styropor má veľmi dobré izolačné vlastnosti a dá sa jednoducho spracovať. Avšak pri nesprávnom spracovaní sa môže materiál rozpadnúť alebo sa z neho môžu drobiť guľôčky. Ďalším možným problémom je statický náboj. Preto je dôležité, aby ste na rezanie polystyrénu používali špeciálne náradie. Špecifické vlastnosti materiálu musíte zohľadniť aj pri upevňovaní polystyrénu. V tomto návode vám vysvetlíme, ako profesionálne rezať a lepiť polystyrén.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
Nôž na izolačné materiály, píla na izolačné materiály, rezačka na polystyrén, rezačka horúcim drôtom a termonôž sú pripravené na pracovnom pulte.

Krok 1 - Výber vhodného noža

Na rezanie polystyrénu sa dobre hodia špeciálne nože na izolačné materiály a píly. Vďaka svojmu ostriu sa bez problémov zarezávajú do polystyrénu. Pri komplikovanejších rezoch, ako napríklad úzkych krivkách, majú však aj tieto nástroje na izolačné materiály svoje hranice. V takom prípade odporúčame elektrické rezacie prístroje, ktorých používanie je vysvetlené v kroku 2.

Polystyrén môžete v podstate rezať aj vysúvacím nožom. Tieto nože však nie sú zvlášť vhodné na spracovanie polystyrénu. Počas rezania sa často zaseknú v materiáli, čistá práca je obzvlášť ťažká s orezávacími nožmi. To isté platí pre píly: bežné píly sú takisto náchylné na zasekávanie v polystyréne. Práca s týmto náradím sa stane rýchlo namáhavou, hlavne ak musíte urobiť veľa rezných hrán.

Pomalé vedenie rezačky polystyrénu pozdĺž línie rezu.

Krok 2 - Použitie rezačky na polystyrén alebo rezačky horúcim drôtom

Ak je potrebné rezať veľké množstvo polystyrénu, napr. pri kompletnej stavbe podkrovia, odporúčame vám použiť špeciálne náradie na polystyrén. Na rezanie polystyrénu alebo iných penových izolačných materiálov sa používajú buď rezačky horúcim drôtom, alebo ešte praktickejšie rezačky na polystyrén. V týchto náradiach sa rezací drôt, príp. čepeľ zohrieva elektrickým prúdom. Vďaka pôsobeniu tepla sa tieto prístroje ľahko zarezávajú do polystyrénu. Dajú sa nimi dobre narezať aj oblúky a komplikované výrezy.

Vyznačenie línie rezu fixkou a pravítkom.

Krok 3 - Vyznačenie línie rezu na polystyréne

Ak polystyrén režete bez pomoci špeciálneho náradia, musíte si v každom prípade vopred vyznačiť fixkou a pravítkom línie rezu – aj keď ide o jednoduché a rovné rezy. Platí to aj pri práci s orezávacím nožom. Aj pri použití rezačky na polystyrén alebo rezačky horúcim drôtom je predchádzajúce vyznačenie línií rezu užitočné, aby ste dosiahli podľa možnosti čo najdokonalejšie výsledky.

Remeselník reže polystyrénovú dosku pozdĺž vyznačenej čiary.

Krok 4 - Rezanie polystyrénových dosiek

Pred vyrezaním sa presvedčte, že rezací nástroj je dostatočne horúci. Odporúčame vyskúšať skúšobný rez na nepotrebnom zvyšku polystyrénu. Na rezačkách horúcim drôtom sa môže pri veľkom tlaku drôt roztrhnúť – preto pracujte radšej trochu pomalšie a sústredenejšie.

Remeselník nanáša po veľkej ploche lepidlo zúbkovanou špachtľou.

Krok 5 - Lepenie polystyrénu

Pri spracovaní polystyrénu by sa malo používať špeciálne lepidlo na polystyrén bez rozpúšťadiel. Lepidlá obsahujúce rozpúšťadlá môžu totiž materiál rozkladať. Lepidlo naneste na veľkú plochu. Ak by sa polystyrén lepil len bodovo, vzniklo by nebezpečenstvo, že sa platne zdeformujú. Mohli by sa tak vytvoriť štrbiny, ktoré znižujú účinnosť izolácie.

Prípadné medzery medzi polystyrénovými doskami spôsobené napríklad odrezkami môžete vyplniť PU penou bez rozpúšťadiel.

Zoznam materiálov

 • polystyrénové platne
 • lepidlo na polystyrén
 • príp. PU pena

Zoznam náradia

 • príp. nôž na izolačné materiály
 • príp. pílka na izolačné materiály
 • príp. rezačka na polystyrén
 • rezací nôž
 • rezačka horúcim drôtom
 • skladací meter
 • zúbkovaná špachtľa
 • fixka
 • príp. pravítko
hore