Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Reštaurovanie nábytku

Reštaurovanie nábytku

Starý nábytok často stráca svoj lesk dávnych čias. Povrch často trpí, dyha sa na niektorých miestach už odlepuje a nôžky sa kývajú – a napriek tomu: vyhodiť ho by bola jednoducho škoda. Prečo teda nepriložiť ruku k dielu? Niektoré staré kusy nábytku sú spojené s mnohými spomienkami alebo majú neoceniteľnú hodnotu. Vplyvom starodávneho prachu a stôp používania však nie je práve ľahké túto hodnotu rozpoznať.

Upozornenie: Skôr než začnete s prácou: v prípade pochybností sa informujte u odborníka o veku a hodnote vašej starožitnosti.

1. Oprava dyhy 2. Uvoľnené spoje
3. Náter 4. Naleštenie
Oprava dyhy

1. Oprava dyhy

U starého nábytku často dochádza k odlupovaniu dyhy. Tvoria sa bubliny, tzv. vzduchové bubliny, chýbajú časti dyhy alebo sú niektoré uvoľnené. Vzduchové bubliny sa zväčša dajú odstrániť zahriatím pomocou žehličky. Pokiaľ to nepomôže, pomocou jednorazovej injekčnej striekačky vstreknite do vzduchovej bubliny lepidlo na drevo. Dôležité je, aby ste: vždy použili príložku (napr. tenký kúsok dreva) a položili medzi ňu a nábytok papier, inak sa príložka prilepí! Ak je potrebné doplniť kúsok dyhy, vyrovnajte najprv okraje praskliny tak, že budete rezať šikmo k priebehu vlákien. Potom môžete vyrobiť formu z priesvitnej fólie. Na tejto fólii zakreslite priebeh vlákien. Následne formu preneste na nový kúsok dyhy. Po vyrezaní pomocou rezacieho noža môžete dyhu nalepiť a upnúť.

Uvoľnené spoje

2. Uvoľnené spoje

Prvým krokom pri reštaurovaní je vždy obnovenie statiky. Tam, kde sa uvoľnili staré spoje, je nutné ich znovu zlepiť: Rozložte kus nábytku opatrne pomocou kladiva (nikdy neudierajte priamo na drevo – používajte príložky!) a označte si polohy jednotlivých dielov. Pomocou dláta opatrne odškrabte staré lepidlo a potom naneste lepidlo na drevo do štrbín a na čapy. Potom môžete jednotlivé diely nanovo zložiť podľa označení a zopnúť ich pomocou stolárskych skrutkových spojok vo všetkých smeroch (aj tu platí: nezabudnite na príložky!). Dbajte na to, aby bol kus nábytku zlepený na rovnej ploche, pretože ináč by sa mohol skriviť. Pri lepení pracujte radšej rýchlo: Lepidlo na drevo zasychá do 20 minút.

Náter

3. Náter

Drevo ihličnanov, ako smrek a jedľa, sa často v minulosti premaľovávali alebo podyhovávali ušľachtilými drevinami. Ak sa uvoľní farba, musí sa retušovať – a to tak, aby „záplata“ bola čo najmenej viditeľná. Preto by sa mal starý náter vždy len dopĺňať a nie premaľovávať. Odstráňte mastnotu a nečistoty: najlepšie to pôjde pomocou roztoku čpavku (maximálne dve polievkové lyžice čpavku na pol litra vody) alebo pomocou čistiaceho prostriedku do domácnosti. Ako farby sú vhodné vysokokvalitné akrylové farby (napr. firmy Lukas). Zmiešajte farebný odtieň najprv na palete a vyskúšajte ho na málo viditeľnom mieste. Pri nanesení farbu ľahko najprv naneste ľahkým dotykom a potom ju zľahka rozmažte prstom. Pozor: Akrylové farby po uschnutí zľahka stmavnú.

Naleštenie

4. Naleštenie

Po opravení všetkých poškodených drevených častí sa venujte povrchu. Začnite s dôkladným čistením. Šelaková politúra sa najlepšie odstraňuje liehom, vosk odstraňujte terpentínovým olejom. Tieto prostriedky nanášajte pomocou špongie tak dlho, kým sa šelaková politúra či vosk neuvoľnia. Ihneď ako je kus nábytku čistý, suchý a bez prachu, môžete naniesť novú vrstvu šelakového leštidla, opäť napustiť voskom alebo natrieť farbou v smere textúry dreva.

Tip

Pri reštaurovaní upustite od použitia skrutiek a klincov – samozrejme okrem tých častí, ktoré boli už v originálnom stave takto spojené. Ozdobné lišty boli napríklad často pripájané klincami, kovania malými skrutkami. Tieto by mali ostať zachované.

hore