Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Natieranie vnútornej omietky v 5 krokoch

Remeselníčka natiera stenu s omietkou.

Kedysi sa vnútorná omietka nenatierala, ale nanášala sa na ňu vrstva jemnej omietky, do ktorej bola vložená jemná sieťka. Sieťka zabezpečila, že trhliny, ktoré sa vytvoria na povrchu v priebehu času v dôsledku pracovania omietky, zostali neviditeľné. Ďalším obľúbeným riešením na zamaskovanie trhlín bolo a je tapetovanie. V súčasnosti je trendom natieranie omietky. Dôležité pritom je, aby farba držala na hladkej omietke. Okrem toho musíte omietku nechať dýchať. Mnohé omietky regulujú vlhkosť v miestnosti a majú tak výrazný vplyv na mikroklímu. Preto je dôležité, aby ste na omietku použili správnu farbu. Práve pri čerstvo omietnutých miestnostiach je najlepšou voľbou difúzne otvorený (dýchajúci) systém farieb, aby mohla omietka pod ňou úplne preschnúť. V bytových jadrách sú výhodou špeciálne farby do vlhkých priestorov. Tieto farby majú špeciálnu prísadu (fungicíd), ktorý chráni tenkú vrstvu farby pred tvorbou plesní.

Ako nájsť správnu farbu
Skôr ako začnete s natieraním omietky, vyberte právnu farbu.

 • Na minerálne omietky: silikátové a disperzné silikátové farby,
 • na sadrovú omietku: disperzné alebo disperzné silikátové farby,
 • do mokrých priestorov: farby do mokrých priestorov.
1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
Remeselníčka oblepuje podlahu a zásuvky.

Krok 1 - Oblepenie pred natieraním omietky

Ak je to možné, odneste z miestnosti nábytok a predmety. Podlahy, okenné dosky, radiátory a všetko, čo sa nedá odstrániť, oblepte maliarskou fóliou a lepiacou páskou. Nezabudnite na podlahové lišty ani na vypínače a zásuvky.

Odstraňovanie zvyškov starej farby špachtľou.

Krok 2 - Odstránenie zvyškov starej farby

Maliarskou špachtľou a brúsnym papierom sa dajú odstrániť zvyšky starej farby, ktoré sa odlupujú zo steny a už nie sú nosné.

Lepiacou páskou, ktorú nalepíte na stenu a prudko strhnete, môžete odskúšať, či je starý podklad ešte nosný. V prípade, že na lepiacej páske zostanú prilepené kúsky farby alebo steny, musíte podklad ošetriť.

Remeselníčka opravuje malé diery a praskliny na stene.

Krok 3 - Zakrytie prasklín a dier stierkou

Následne musíte vytvoriť hladký podklad na nanášanie farby. Malé diery sa dajú najlepšie opraviť hotovou stierkou. Hmota sa nemusí premiešať a schne rýchlo, takže môžete plynulo pokračovať v práci. Do diery alebo priehlbiny naneste maliarskou špachtľou čo najviac stierkovej hmoty a nakoniec povrch vyrovnajte maliarskou špachtľou. Ďalšie tipy a informácie o zakrývaní prasklín a dier stierkou nájdete v našom inštruktážnom videu Nanášanie stierky na steny a stropy. Dbajte na to, aby bola používaná stierkovacia hmota vhodná pre omietku, ako aj pre neskôr nanášanú farbu.

Nanášanie penetračného náteru.

Krok 4 - Nanesenie penetračného náteru podľa vlastností podkladu

Postup závisí od toho, na aký druh omietky chcete nanášať farbu. Nepijavé hladké vnútorné omietky sa pred natieraním musia pripraviť spojivom, aby na nich držala farba. Pijavé a pieskované podklady sa musia pred nanesením nového náteru pripraviť penetračným náterom predtým. Pri základnom adhéznom nátere, ako aj pri penetračnom nátere dodržujte pokyny výrobcu na nanášanie a čas schnutia.

Remeselníčka nanáša farbu krížovým spôsobom.

Krok 5 - Natieranie omietky v dvoch etapách.

Môžete začať natierať: farbu na omietku nanášajte vždy krížom. Farbu natierajte najprv zhora nadol a bezprostredne potom zľava doprava alebo naopak. Každú stenu natrite na jedno natretie spôsobom „mokré na mokré“, aby ste zabránili prechodom. Pred 2. natretím musíte stenu nechať úplne preschnúť.

Vďaka správnemu systému farieb sa dá natieranie omietky bez problémov zvládnuť. Dôležité je, aby bol vybratý systém farieb vhodný pre existujúci podklad a ideálne ho dopĺňal. Ak máte otázky týkajúce sa základných náterov na podklady, natierania a náradia, nechajte si poradiť v predajni OBI.

Zoznam materiálov

 • maliarska fólia
 • lepiaca páska
 • hotová stierka
 • interiérové farby
 • brúsny papier
 • spojivo a penetračný náter

Zoznam náradia

 • vedro a mriežka na stieranie
 • maliarsky valček
 • štetec
 • maliarska špachtľa
 • príp. hotová stierka
hore