Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Obkladanie stien obkladačkami v 7 krokoch

Domáci majstri v miestnosti, v ktorej sa majú klásť obklady na steny.

Ak si chcete obložiť kúpeľňu či kuchyňu obkladmi , nemusíte byť profesionál. S dôkladnou prípravou a trochou remeselnej zručnosti nie je kladenie obkladov žiaden problém. V tomto poradcovi vám krok za krokom vysvetlíme, na čo je potrebné dbať pri lepení obkladov.

Najprv si vyhraďte dostatok času na výber vhodných obkladov. Zvoľte si požadovaný dizajn obkladov a na individuálne stvárnenie obkladových plôch použite bordúry, dekoračné dlaždice alebo mozaikový obklad. Aby ste zistili koľko materiálu potrebujete, určite si najprv plochy, ktoré chcete obkladať, zmerajte príslušné plochy stien a k celkovej ploche si ešte pripočítajte 10 % na odrezky a zlomené obklady. Okrem toho si jeden balík obkladov uchovajte ako rezervu na neskoršie opravy.

Pomocou správneho lepidla na obklady vhodného pre váš podklad zaistíte, že obklady budú bezpečne držať. Cementové lepidlá sa hodia pre pijavé minerálne stavebné materiály, ako cementový poter alebo betón. Pre pracujúce alebo iné kritické podklady, ako aj v prípade vysokého zaťaženia teplom alebo vlhkosťou, si zvoľte lepidlo Flex s prísadou umelohmotných látok. Disperzné lepidlá sú prvou voľbou pre hladké podklady v interiéri, napr. sadrokartón, dosky z tvrdej peny alebo hladkú omietku. Zvoľte si aj základný náter a škárovaciu maltu vhodnú pre použité lepidlo – najlepšie od rovnakého výrobcu.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam náradia
3 - Zoznam materiálov
Nanášanie základného náteru valčekom.

Krok 1 - Príprava podkladu pred kladením obkladov na stenu

Pred kladením obkladov na stenu najprv skontrolujte podklad a dôkladne ho pripravte. Uistite sa, že všetky plochy sú čisté, suché, bez prachu, rovné a nosné. Vyhlaďte všetky nerovnosti, ako aj malé trhliny pomocou náterového tmelu, ktorý naneste pomocou špachtle. Po uplynutí požadovanej doby schnutia (dodržiavajte údaje výrobcu) dôkladne vyčistite celú plochu od mastnoty a nečistôt. Odstráňte aj staré nátery, ktoré nie sú vodotesné. V oblastiach striekajúcej vody natrite steny tesniacim prostriedkom. Prečítajte si k tomu aj nášho poradcu „Správna izolácia bytových jadier“. Vykonajte základné ošetrenie plochy steny hĺbkovým penetračným náterom alebo emulziou na zvýšenie priľnavosti podkladu. Pijavé podklady, ako napr. cementové potery, vápenaté alebo cementové stierky alebo sadrokartón, je potrebné pripraviť hĺbkovým penetračným náterom. Pri nepijavých podkladoch, ako betón, alebo pri veľmi hladkých plochách naneste základný adhézny náter. Vopred pripravený základný náter naneste hrubým štetcom alebo maliarskym valčekom a nechajte ho úplne vyschnúť podľa údajov výrobcu.

Domáca majsterka natiera lepidlo na obklady na stenu pomocou zúbkovanej špachtle.

Krok 2 - Nanesenie lepidla na obklady na stenu

Ak je podklad pripravený, môžete pripraviť lepidlo na obklady obklady v súlade s údajmi výrobcu. Lepidlá na obklady na báze cementu, ako aj lepidlo Flex, je treba premiešať v stanovenom pomere s vodou tak, aby nevznikali hrudky, a môžu byť spracované po uplynutí krátkej doby. Na miešanie môžete pri nízkych otáčkach použiť vŕtačku s miešacím nadstavcom. Disperzné lepidlá sú oproti tomu už pripravené na použitie.


Naneste lepidlo rovnomerne na podklad murárskou lyžicou a rozotrite ho zúbkovanou špachtľou tak, aby vznikla rovná plocha cca 45 stupňov. Použite zúbkovanú špachtľu s veľkosťou zubov v závislosti od profilu zadnej strany obkladov, veľkosti obkladov a podkladu. Čím výraznejšie je zadná strana obkladov profilovaná, tým väčšia musí byť veľkosť zubov. Pracujte v etapách a v jednej etape naneste len také množstvo lepidla, aké dokážete spracovať za približne 30 minút (smerodajná hodnota v závislosti od času spracovania 1 až 1,5 m²).

Schematické zobrazenie kladenia obkladov na stenu.

Krok 3 - Technika kladenia obkladov na stenu

Obklady na stenu je treba klásť symetricky smerom von, pretože narezané obklady sú menej nápadné v rohoch. Začnite preto celými obkladmi na vonkajších hranách a následne pracujte smerom k vnútorným rohom.

Ak stenu nechcete obkladať v celej výške, začnite prvým radom obkladov na hornom ohraničení. Pomocou vodováhy zakreslite vodorovnú základnú čiaru. K nej nakreslite uprostred steny ešte jednu zvislú čiaru. Pri zakresľovaní vám pomôže olovnica. Pozdĺž označení nalepte maliarsku pásku, ktorú môžete po nanesení lepidla odstrániť.

Začnite kladením prvého radu obkladov v strede pozdĺž vodorovnej základnej čiary. Tu môžete použiť napr. bordúry na horné zakončenie obkladacej plochy. Potom pokračujte kladením obkladov smerom nadol pozdĺž kolmej čiary (tvar písmena T). Klaďte tak, aby sa na tejto čiare nachádzala štrbina alebo stred obkladu. Od tohto prvého zvislého radu obkladov môžete pokračovať kladením obkladov smerom von a do rohov.

Domáci majster lepí obklad na stenu.

Krok 4 - Lepenie obkladov

Obklad nalepte jeho zatlačením ľahkým otáčavým pohybom do lepidlového podkladu. Následne pomocou gumového kladiva jemne poklepte obklady. Priebežne na vzorkách nadvihnutím obkladu skontrolujte, či sa na zadnej strane nachádza dostatočné množstvo lepidla vyžaduje sa (minimálne 80 % pokrytie, v prípade obkladov z prírodného kameňa je to 100 %). Pomocou vodováhy pravidelne kontrolujte vodorovnú polohu obkladov, pretože kým je lepidlo ešte čerstvé, môžete uskutočniť potrebné opravy.

Vymedzovacie krížiky vám pomôžu dodržiavať pravidelné odstupy medzi jednotlivými obkladmi. K dispozícii sú v rozličných veľkostiach. Vymedzovacie krížiky umiestnite jednoducho medzi obklady, ale nezabudnite ich znovu odstrániť pred vyškárovaním obkladov. Ak sú krížiky oveľa nižšie ako obklady na stenu, môžete ich jednoducho zakryť škárovacou hmotou. Na dosiahnutie čistých zakončení použite v prípade potreby obkladacie lišty (rohové profily resp. ukončovacie profily).

Domáci majster narezáva okrajové obklady.

Krok 5 - Narezávanie okrajových obkladov

Na rezanie okrajových obkladov potrebujete špeciálne náradie. Rezačka na obklady zabezpečí čisté a rovné hrany. Na tenké a mäkké obklady môžete použiť aj kliešte na obklady. Narežte obklad na glazúrovanej strane a prelomte ho cez narezanú hranu. Všetky okrúhle otvory v obkladoch vyrežte kúsok po kúsku dierkovacími kliešťami na obklady (zobákovité kliešte). Môžete použiť aj vŕtačku s dierkovacím nadstavcom.

Domáci majster škáruje stenu s obkladmi.

Krok 6 - Škárovanie obkladov

Škáry medzi obkladmi slúžia na vyrovnávanie pohybov a pnutí. Vypĺňajú sa škárovacou maltou . Škárovacia malta sa musí hodiť k základnému náteru a lepidlu: ak napríklad používate lepidlo Flex, mali by ste použiť aj flexibilnú škárovaciu hmotu (Flex hmota).

Pred škárovaním zoškrabte nečistoty zo škár obkladačiek, rohových a zakončovacích škár pomocou dreveného klinu. Začnite s touto prácou ešte pred vytvrdnutím lepidla (približne po 60 minútach). Škárovanie obkladov začnite až po vytvrdnutí lepidla na obklady. Dodržiavajte údaje výrobcu a naplánujte si minimálne 24 hodín na vyschnutie škárovacej hmoty. Pozor: disperzné lepidlá potrebujú na vyschnutie oveľa viac času ako cementové lepidlá.

Škárovaciu maltu zmiešajte s vodou v predpísanom pomere, kým nedosiahnete hustú kašu. Pri spracovávaní škárovacej malty noste ochranné gumené rukavice.
Gumeným hladítkom rozotrite škárovaciu maltu rovnomerne po obkladačkách a vtláčajte ju šikmo do škár. Nadbytočnú škárovaciu maltu dôkladne utrite gumovým stieračom. Po vyschnutí odstráňte zvyšnú škárovaciu maltu navlhčenou špongiou. Zostávajúce maltové šmuhy utrite čistou vlhkou utierkou.

Domáci majster škáruje dilatačnú škáru nad vaňou.

Krok 7 - Utesnenie rohových a dilatačných škár obkladov

Všetky dilatačné, rohové a zakončovacie škáry sa neškárujú škárovacou hmotou, ale trvalo elastickým sanitárnym tesniacom prostriedkom, spravidla je to silikón. Dôkladným škárovaním predídete riziku vzniku plesní. Na tento účel najprv oblepte kraje škár z oboch strán maliarskou páskou a odstráňte z nich zvyšky lepidla. Pórovité, veľmi pijavé podklady ošetrite najprv základným náterom. Škáry rovnomerne vyplňte silikónom. Pomocou škárovacieho hladítka odstráňte nadbytočnú tesniacu hmotu a vyhlaďte škáru so silikónom. Na záver odstráňte lepiacu pásku potiahnutím šikmo smerom dozadu a bokom od škáry. Pri všetkých materiáloch bezpodmienečne dodržiavajte pokyny výrobcu a pokyny na spracovanie.
S trochou remeselníckej zdatnosti a trpezlivosti môžete obklady nalepiť na stenu vlastnými silami.

Ak namočíte škárovacie hladítko do mydlovej vody, nebude sa na ňom zachytávať tesniaca hmota.

Zoznam náradia

 • špachtľa
 • štetec
 • alebo valček
 • vŕtačka (s miešacím a dierkovacím frézovacím nadstavcom)
 • murárska lyžica
 • zúbkovaná špachtľa
 • vodováha/olovnica/skladacie meradlo
 • rezačka na obklady, kliešte na obklady
 • dierkovacie kliešte na obklady
 • obkladacie lišty
 • kartušový lis/vytláčacia pištoľ
 • gumené hladítko na škáry
 • hladítko na škáry
 • utierka na obklady

Zoznam materiálov

 • obklady
 • tmeliaca masa
 • hĺbkový penetračný náter/základný náter
 • tesnenie
 • lepidlo na obklady
 • vymedzovacie krížiky alebo kliny
 • škárovacia malta
 • silikón
 • maliarska páska
hore