Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Oprava laminátovej podlahy v 3 krokoch

Remeselník s dvomi novými laminátovými doskami pred výmenou

Laminát je v zásade odolná podlahová krytina s dlhou životnosťou. Aj napriek tomu sa však nedá vždy predísť poškodeniu, napríklad pri nehodách v každodennom živote alebo v dôsledku veľkého namáhania podlahy. Dobrou prípravou dokážete škrabance, diery a vyduté miesta opraviť bez veľkej námahy. Povrchové škrabance sa dajú ošetriť olejom, na opravu hlbších škrabancov sú k dispozícii súpravy a poškodené dosky sa dajú vymeniť celé. Oprava je vhodná nielen z estetických dôvodov, ale v prípade väčšieho poškodenia ňou zabránite aj vzniku následných škôd.

Dosky sa dajú zvyčajne vymeniť bez väčšej námahy. Ak chcete, aby si podlahová krytina zachovala čo najdlhšie optimálny stav, hlavne v prípade poškodení s ďalšími dôsledkami, nemali by ste opravu príliš dlho odkladať. Platí to predovšetkým pri väčších a hlbších prasklinách alebo dierach – pri nich totiž hrozí vniknutie vlhkosti a vydutie podlahy.

Ak chcete predísť poškodeniu, odporúčame vám podložiť ťažký nábytok plstenými podložkami. Po podlahe by ste nemali chodiť s vysokými alebo úzkymi podpätkami a v zime by ste si topánky mali vyzúvať, aby nevznikli malé škrabance od drobného štrku.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
krok_1_kupa_nahradneho_laminatu

Krok 1 - Dobrá príprava: náhradný laminát zakúpte včas

Môže prejsť aj niekoľko rokov, kým vzniknú škrabance alebo iné poškodenia, ktoré si budú vyžadovať opravu laminátu. Môže sa ale žiaľ stať, že váš laminát už v obchode nedostanete. Preto vám odporúčame zakúpiť si do zásoby niekoľko balení laminátových dosiek, ktoré sú použité vo vašom v byte. Aké množstvo náhradného laminátu je vhodné, závisí od plochy vašej laminátovej podlahy. Platí základné pravidlo, že ak máte v zásobe jedno balenie laminátu navyše do každej miestnosti, v ktorej ste položili laminát, môžete byť pokojní. V prípade, že vám nezostali žiadne dosky a váš laminát sa už nedá kúpiť, poradí vám s alternatívnymi riešeniami odborník v jednej z predajní OBI.

Správne uskladnenie náhradného laminátu.

Krok 2 - Správne uskladnenie náhradného laminátu

Náhradné laminátové dosky uskladnite v originálnom balení na mieste, ktoré je chránené pred vlhkosťou a vplyvmi počasia. Suchá a uzavretá pivnica je na uskladnenie najlepšia. Naopak, nevhodné sú garáže, prístrešky alebo záhradné domčeky. Na náhradný materiál neukladajte žiadne iné predmety a dosky skladujte podľa možnosti rovno, najlepšie vodorovne poležiačky. Zabránite tak deformáciám. Pred opravou laminátu uložte dosky na jeden deň do miestnosti, v ktorej ich chcete položiť. Laminát sa tak bude môcť aklimatizovať. Je to dôležité najmä vtedy, keď sa idete vymieňať väčšie oblasti s viacerými doskami. Ak ste použili jednu dosku zo zásoby laminátu, mali by ste zvyšný laminát v otvorenom balení chrániť fóliou.

Remeselník meria vzdialenosti a vymieňa laminátovú dosku.

Krok 3 - Výmena poškodených laminátových dosiek

Odmerajte vzdialenosti od poškodeného miesta v lamináte po steny. Z rohu v miestnosti, ktorý sa nachádza najbližšie k poškodenej laminátovej doske, odstráňte soklové lišty. Laminátové dosky povyberajte až po poškodenú dosku a túto vymeňte za náhradnú dosku. Ak sa poškodená doska nachádza bezprostredne pri stene, musíte náhradnú dosku zrezať. Položte poškodenú dosku na novú dosku a ceruzkou si označte jej potrebnú dĺžku. Potom laminátové dosky znova položte. Na pokladanie laminátu použite príslušné náradie. Vybraté, nepoškodené dosky môžete opäť použiť. Na záver musíte ešte pripevniť soklové lišty a vaša laminátová podlaha bude znova ako nová. Hneď po opravení môžete po lamináte chodiť a umiestniť naň nábytok ako zvyčajne.

Najdôležitejšia je prevencia – ak ste sa pri kúpe laminátovej podlahy postarali o dostatočnú zásobu, nebude už nič brániť v dlhej životnosti vašej podlahy.

Zoznam materiálov

  • laminát (ak ho nemáte v zásobe)
  • príp. listy do priamočiarej píly

Zoznam náradia

  • náradie na pokladanie laminátu
  • ťahadlo
  • kladivo
  • priamočiara píla
  • meracia tyč
  • ceruzka
hore