Oprava laminátovej podlahy v 3 krokoch

Remeselník s dvomi novými laminátovými doskami pred výmenou

Laminát je v zásade odolná podlahová krytina s dlhou životnosťou. Aj napriek tomu sa však nedá vždy predísť poškodeniu, napríklad pri nehodách v každodennom živote alebo v dôsledku veľkého namáhania podlahy. Dobrou prípravou dokážete škrabance, diery a vyduté miesta opraviť bez veľkej námahy. Povrchové škrabance sa dajú ošetriť olejom, na opravu hlbších škrabancov sú k dispozícii súpravy a poškodené dosky sa dajú vymeniť celé. Oprava je vhodná nielen z estetických dôvodov, ale v prípade väčšieho poškodenia ňou zabránite aj vzniku následných škôd.

Dosky sa dajú zvyčajne vymeniť bez väčšej námahy. Ak chcete, aby si podlahová krytina zachovala čo najdlhšie optimálny stav, hlavne v prípade poškodení s ďalšími dôsledkami, nemali by ste opravu príliš dlho odkladať. Platí to predovšetkým pri väčších a hlbších prasklinách alebo dierach – pri nich totiž hrozí vniknutie vlhkosti a vydutie podlahy.

Ak chcete predísť poškodeniu, odporúčame vám podložiť ťažký nábytok plstenými podložkami. Po podlahe by ste nemali chodiť s vysokými alebo úzkymi podpätkami a v zime by ste si topánky mali vyzúvať, aby nevznikli malé škrabance od drobného štrku.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
krok_1_kupa_nahradneho_laminatu

Krok 1 - Dobrá príprava: náhradný laminát zakúpte včas

Môže prejsť aj niekoľko rokov, kým vzniknú škrabance alebo iné poškodenia, ktoré si budú vyžadovať opravu laminátu. Môže sa ale žiaľ stať, že váš laminát už v obchode nedostanete. Preto vám odporúčame zakúpiť si do zásoby niekoľko balení laminátových dosiek, ktoré sú použité vo vašom v byte. Aké množstvo náhradného laminátu je vhodné, závisí od plochy vašej laminátovej podlahy. Platí základné pravidlo, že ak máte v zásobe jedno balenie laminátu navyše do každej miestnosti, v ktorej ste položili laminát, môžete byť pokojní. V prípade, že vám nezostali žiadne dosky a váš laminát sa už nedá kúpiť, poradí vám s alternatívnymi riešeniami odborník v jednej z predajní OBI.

Správne uskladnenie náhradného laminátu.

Krok 2 - Správne uskladnenie náhradného laminátu

Náhradné laminátové dosky uskladnite v originálnom balení na mieste, ktoré je chránené pred vlhkosťou a vplyvmi počasia. Suchá a uzavretá pivnica je na uskladnenie najlepšia. Naopak, nevhodné sú garáže, prístrešky alebo záhradné domčeky. Na náhradný materiál neukladajte žiadne iné predmety a dosky skladujte podľa možnosti rovno, najlepšie vodorovne poležiačky. Zabránite tak deformáciám. Pred opravou laminátu uložte dosky na jeden deň do miestnosti, v ktorej ich chcete položiť. Laminát sa tak bude môcť aklimatizovať. Je to dôležité najmä vtedy, keď sa idete vymieňať väčšie oblasti s viacerými doskami. Ak ste použili jednu dosku zo zásoby laminátu, mali by ste zvyšný laminát v otvorenom balení chrániť fóliou.

Remeselník meria vzdialenosti a vymieňa laminátovú dosku.

Krok 3 - Výmena poškodených laminátových dosiek

Odmerajte vzdialenosti od poškodeného miesta v lamináte po steny. Z rohu v miestnosti, ktorý sa nachádza najbližšie k poškodenej laminátovej doske, odstráňte soklové lišty. Laminátové dosky povyberajte až po poškodenú dosku a túto vymeňte za náhradnú dosku. Ak sa poškodená doska nachádza bezprostredne pri stene, musíte náhradnú dosku zrezať. Položte poškodenú dosku na novú dosku a ceruzkou si označte jej potrebnú dĺžku. Potom laminátové dosky znova položte. Na pokladanie laminátu použite príslušné náradie. Vybraté, nepoškodené dosky môžete opäť použiť. Na záver musíte ešte pripevniť soklové lišty a vaša laminátová podlaha bude znova ako nová. Hneď po opravení môžete po lamináte chodiť a umiestniť naň nábytok ako zvyčajne.

Najdôležitejšia je prevencia – ak ste sa pri kúpe laminátovej podlahy postarali o dostatočnú zásobu, nebude už nič brániť v dlhej životnosti vašej podlahy.

Zoznam materiálov

 • laminát (ak ho nemáte v zásobe)
 • príp. listy do priamočiarej píly

Zoznam náradia

 • náradie na pokladanie laminátu
 • ťahadlo
 • kladivo
 • priamočiara píla
 • meracia tyč
 • ceruzka
 • Rezervácia a vyzdvihnutie
 • Overiť dostupnosť v predajni
 • Veľký výber produktov
hore