Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Prevencia plesní s kremičitano-vápenatými doskami v 10 krokoch

Remeselník predstavuje svoju novú stenu z kremičitanu vápenatého.

Ak chcete predísť tvorbe plesní, najvhodnejšie je použiť dosky z kremičitanu vápenatého – izolačného materiálu, ktorý sa používa zároveň aj na prevenciu opätovného vzniku plesní. Tento porézny, vysoko alkalický materiál zabraňuje svojou vysokou hodnotou pH tvorbe plesní. Z tohto dôvodu sa dosky z kremičitanu vápenatého mimoriadne dobre hodia na vnútornú izoláciu vlhkých priestorov, napr. pri sanácii starých stavieb, napríklad aj po osadení nových okien. Tento materiál pohlcuje vlhkosť, ako napríklad kondenzát, ktorý sa v ňom rýchlo znova vysuší. Nachádza použitie na izoláciu celých miestností, ako aj na čiastočnú izoláciu problematických oblastí okolo okien a dverí. V priestoroch, ktoré sú náchylné na tvorbu plesní, prináša použitie kremičitano-vápenatých dosiek veľa výhod. Na následnú úpravu zaizolovaných stien sú v ponuke silikátové farby alebo minerálne omietky.

Ďalšou z výhod je, že ušetríte peniaze a prácu, pretože vo väčšine prípadov už nebudete potrebovať žiadnu parozábranu či parobrzdu. Izoláciu si môžete urobiť sami aj bez predchádzajúcich znalostí – OBI vám poskytne návod.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
Remeselník odstraňuje špachtľou tapety.

Krok 1 - Príprava podkladu pred izoláciou

Pred tým, ako začnete izolovať vaše steny klimatizačnými doskami, odstráňte špachtľou alebo drôtenou kefou zo steny farbu, príp. tapety. Pretrite stenu drsnou stranou navlhčenej špongie a dôkladne ju vysušte handrou. Pri izolácii kremičitano-vápenatými doskami musí byť podklad z minerálnych materiálov, napríklad minerálne omietky, ktorých hlavnou zložkou je piesok. Nesmie byť napr. zo sadry. Pijavé podklady, ako betón, murivo alebo pijavé omietkové povrchy, ošetrite pred izolovaním regulátorom nasiakavosti, na vlhké steny môžete naniesť vhodnú omietku s hydroizolačnou ochranou. Ak by boli na stene nerovnosti väčšie ako 2 mm, vyrovnajte ich.

Muž odstraňuje pleseň.

Krok 2 - Odstránenie existujúcej plesne

Kremičitano-vápenaté dosky poskytujú vynikajúcu možnosť prevencie plesní. Existujúcu pleseň však musíte pred izolovaním najskôr odborne odstrániť. Použite na to prostriedky na odstraňovanie plesní a postupujte podľa návodu pribaleného k výrobku.

Muž zrezáva kremičitano-vápenaté dosky chvostovou pílou.

Krok 3 - Rezanie kremičitano-vápenatých dosiek

Ceruzkou si nakreslite potrebné rozmery a kremičitano-vápenaté dosky zrežte na potrebnú veľkosť pílou, napr. chvostovou pílou alebo ručnou kotúčovou pílou. Ak chcete, môžete na to využiť aj službu rezania rezania v niektorej z predajní OBI. Priestory okolo zásuviek a vypínačov vyrežte frézou na zásuvky alebo pílou na otvory (dierovkou). Zásuvky a vypínače sa posunú dopredu o hrúbku dosky z kremičitanu vápenatého.

Zrezanie rohov kremičitano-vápenatých dosiek začisťovacím hoblíkom.

Krok 4 - Vyhladenie rezných hrán kremičitano-vápenatých dosiek

Na optimálnu prevenciu plesní musíte pospájať kremičitano-vápenaté dosky bez švov. Dosiahnete to tak, že orezané kraje opracujete začisťovacím hoblíkom, až budú úplne hladké.

Muž lepí kremičitano-vápenatých dosky špeciálnym lepidlom.

Krok 5 - Nanášanie lepidla

Naneste špeciálne lepidlo na kremičitano-vápenaté dosky po celej ploche. Aby ste predišli tomu, že kremičitano-vápenaté dosky vytiahnu vodu z lepidla, naneste na prilepované strany valčekom na farbu penetračný náter a nechajte ho 30 minút pôsobiť. Dôležité je, aby penetračný náter nebránil difúzii a bol vhodný na kremičitano-vápenaté dosky, ktoré ste si vybrali. Náš poradca v niektorej z predajní OBI Vám rád poradí, aký penetračný náter môžete použiť na vaše kremičitano-vápenaté dosky. Ani lepidlo nesmie brániť difúzii a nesmie obsahovať sadru. Lepidlo naneste zúbkovanou špachtľou na celú plochu kremičitano-vápenatých dosiek, ktoré budete ukladať na stenu, ako aj na ich hrany.

Lepenie kremičitano-vápenatých dosiek na stenu.

Krok 6 - Montáž kremičitano-vápenatých dosiek

Pri lepení pritláčajte klimatizačné dosky počnúc od podlahy pevne k stene a hrany tesne vedľa seba. Montážou kremičitano-vápenatých dosiek bez medzier zabezpečíte, že klimatizačné dosky zaručia úplnú a dokonalú prevenciu plesní. Dosky montujte s posunutými spojmi, aby nevznikli krížové škáry. Presah dosiek by mal byť približne 20 cm. Pred nalepením dosiek na stenu skontrolujte ich polohu vodováhou.

KZakrytie kremičitano-vápenatých dosiek stierkou.

Krok 7 - Zakrytie spojov stierkou

Kremičitano-vápenaté dosky, ktoré ste už pripevnili na stenu zakryte na miestach spojov lepidlom lepidlom, aby ste plynule uzavreli všetky medzery.

Odstránenie zvyškov lepidla vlhkou handrou.

Krok 8 - Odstránenie zvyškov lepidla

Lepidlo, ktoré prenikne von zo škár medzi kremičitano-vápenatými doskami, nesmie v žiadnom prípade zaschnúť. Ihneď ho odstráňte vlhkou handrou. Neskôr sa dá odstrániť len veľmi ťažko a zanecháva nepekné nerovnosti.

Nanášanie penetračného náteru maliarskym valčekom.

Krok 9 - Nanášanie penetračného náteru

Počkajte minimálne 24 hodín, kým lepidlo vyschne. Po zaizolovaní stien naneste na kremičitano-vápenaté dosky penetračný náter.

Muž natiera hotové steny.

Krok 10 - Úprava stien

Potom môžete steny natrieť alebo vytapetovať podľa svojich predstáv. Dbajte pritom na to, aby ste vybrali farbu vhodnú pre kremičitano-vápenaté dosky. V priestoroch, ktoré ste zaizolovali klimatizačnými doskami použite silikátovú farbu alebo tenké papierové tapety. Aj v tomto prípade je rozhodujúce, aby bol materiál priedušný. Tapety zo surových vláken nie sú vhodné. Môžete však položiť obkladačky až do dvoch tretín výšky steny. V prípade, že chcete zaizolovanú plochu omietnuť, odporúčame minerálnu omietku.

Izolovanie stien je tým hotové a oblasť upravená kremičitano-vápenatými doskami je nielen tepelne izolovaná, ale aj ideálne chránená pred plesňami.

Zoznam materiálov

 • dosky z kremičitanu vápenatého
 • špongia
 • handra
 • lepidlo
 • minerálna omietka
 • penetračný náter
 • silikátová farba
 • papierová tapeta
 • prípravok proti plesniam

Zoznam náradia

 • špachtľa
 • chvostová píla
 • ručná kotúčová píla
 • začisťovací hoblík
 • zúbkovaná špachtľa
 • metrová tyč
 • uholník
 • ceruzka
hore