Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Montáž okien v 9 krokoch

Remeselník a remeselníčka vsadzujú nové okno.

Chcete vymeniť staré okná za nové? Dočítajte sa, ako najlepšie postupovať, aké náradie potrebujete, a aké pracovné kroky sú nutné na demontáž starého okna a jeho výmenu za nové. S trochou remeselnej zručnosti to dokážete sami – najlepšie vo dvojici. Na bezpečnú prepravu a vsadenie ťažkých okenných krídel sú potrebné dve osoby.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
Remeselník vysadzuje staré okenné krídlo

Krok 1 - Vysadenie starých okenných krídel

Najprv opatrne vysaďte staré okenné krídla a vyskrutkujte prípadné skrutky s rozperkami v ráme. Postupujte opatrne, aby sa nerozbilo sklo. V závislosti od veku domu, môže byť potrebné odstrániť aj staré vnútorné a vonkajšie parapety a vymeniť ich za nové.

Demontáž a montáž okien prebieha jednoduchšie a bezpečnejšie vo dvojici.

Remeselník píli okenný rám elektrickou šabľovou pílou.

Krok 2 - Rozpílenie starých okenných rámov

Starý okenný rám rozpíľte na viacerých miestach. Najlepšie je použiť na to chvostovú pílu alebo elektrickú šabľovú pílu. Následne opatrne vyrazte staré časti rámu pomocou kladiva a vylomte pritom aj rohy.

Remeselník vylamuje sponu.

Krok 3 - Odstránenie starých spôn z rámov okna

Vyskrutkujte prípadné rozperky z rámu. Namiesto nich sa v minulosti používali aj tzv. spony (nazývané aj kotvy do steny alebo skoby), ku ktorým sa upevňoval rám okien. Pomocou kladiva a dláta vyrazte staré stenové kotvy alebo ich rozrežte uhlovou brúskou. Pri použití uhlovej brúsky bezpodmienečne noste ochranné okuliare.

Následne vyčistite špaletu od omietky. Opravte prípadné škody pomocou rýchlotuhnúcej reparačnej malty. Potom presne zmerajte otvor v stene pre nové okno. Medzi oknom a stenou by mala dookola ostať  pracovná škára široká cca 20 mm na vyplnenie penou alebo utesnenie. Nezabudnite zahrnúť do plánu aj výšku parapetnej dosky.

Nové krídla okien natrite silnou vrstvou lazúry.

Krok 4 - Príprava na montáž drevených okien

Namontujte okennú kľučku a následne vysaďte nové okenné krídlo z rámu. Pred montážou drevených okien s predbežnou povrchovou úpravou natrite všetky plochy, ktoré neskôr nebudú dostupné, a ktoré prídu do kontaktu s murivom/omietkou, dvakrát silnou vrstvou lazúry.

Na vonkajšiu stranu rámu sa nalepí utesňovacia páska.

Krok 5 - Nalepenie utesňovacej pásky na okenný rám

Na utesnenie rámu  k murivu nalepte na vonkajšiu stranu rámu okna utesňovaciu pásku na škáry. Táto páska je spravidla dodávaná.

Rám je usadený na nosných podložkách a upevňuje sa pomocou klinov medzi otvorom v stene a okenným rámom

Krok 6 - Zasadenie okenného rámu, upevnenie a vyrovnanie

Vsaďte okenný rám do otvoru v stene na nosné podložky a následne ho pevne zafixujte na všetkých stranách pomocou klinov a dištančných podložiek. Vyrovnajte rám v zvislom aj vodorovnom smere. Dbajte pritom, pokiaľ možno, na jeho symetrickú vzdialenosť od muriva. Vzdialenosť po obvode by mala predstavovať približne 20 mm. Nezabudnite zobrať do úvahy aj výšku parapetnej dosky. Skontrolujte vyrovnanie okna pomocou vodováhy.

Okenný rám sa priskrutkuje do muriva.

Krok 7 - Okenný rám sa priskrutkuje do muriva.

Nové rámy sú už zvyčajne vybavené otvormi určenými na upevňovanie. Ak to tak nie je, urobte otvory do rámu cez bočný falc okna do muriva. Otvory by mali byť vzdialené  cca 10 až 15 cm od vnútorných rohov rámu, ale vzájomne nie viac ako 70 cm. Ak to pri rozmeroch vášho okna nie je dostatočné, v strede vyvŕtajte ďalší otvor. Najlepšie je použiť na to dlhý vrták do kovu alebo kameňa. Zasaďte rozperky do rámu a priskrutkujte rám. Na záver vsaďte okenné krídlo a skontrolujte jeho funkciu. Ak sa okná dajú dobre otvárať, v ďalšom kroku nasleduje vyplnenie škár penou.

Remeselník montuje parapetnú dosku.

Krok 8 - Vyplnenie škár penou, montáž parapetnej dosky a omietanie

Škáry medzi rámom a stenou vyplňte dvojzložkovou montážnou penou zdola nahor na celej ploche a rám okamžite očistite. Po vytvrdnutí montážnej peny odrežte prečnievajúcu hmotu šikmo smerom dovnútra pomocou rezacieho nožíka. Teraz môžete odstrániť zvyšné nosné podložky a vymedzovacie kolíky a vzniknuté otvory vyplňte penou.

Skráťte parapetnú dosku pomocou priamočiarej píly a upravte ju podľa potreby. Naneste na parapetnú dosku maltu na lepenie obkladov a zasuňte ju až pod okenný rám. Teraz môžete na okenné špalety naniesť novú omietku alebo nalepiť na ne sadrokartónové dosky. V prípade potreby opravte aj vonkajšiu stranu steny pomocou omietky.

Spojovacie škáry sa utesňujú silikónom.

Krok 9 - Utesnenie spojovacích škár

Spojovacie škáry na murivo utesnite vnútri i vonku pomocou trvalo elastickej hmoty, napr. silikónu alebo akrylu. Na uhladenie použite hladidlo na škáry s oplachovacím prostriedkom. Alternatívne môžete použiť aj špeciálnu kryciu lištu. Na záver stiahnite ochrannú fóliu z okenného skla.

Osoby s trochou remeselnej zručnosti dokážu demontovať staré okná a namontovať nové vlastnými silami. Najlepšie je však pracovať na výmene okna vo dvojici. Máte ďalšie otázky ohľadom plánovania alebo realizácie? Poradí vám odborník vo vašej predajni OBI.

Zoznam materiálov

 • Okenné krídla a rámy
 • príp. parapetné dosky
 • Malta
 • príp. lazúra (u drevených okien)
 • Príp. utesňovacia lepiaca páska (ak nie je dodaná ako okenné príslušenstvo)
 • Rozperky do rámov alebo rozpieracie príchytky
 • Omietka
 • Tmeliaca masa
 • Štukatérska sadra
 • Montážna pena
 • Tesniaca hmota (silikón alebo akryl)

Zoznam náradia

 • Chvostová píla
 • Elektrická šabľová píla
 • Kladivo
 • Dláto
 • Uhlová brúska
 • Príp. štetec (na lakovanie drevených okien)
 • Vodováha
 • Príklepová vŕtačka
 • Rôzne vrtáky na drevo, kov a kameň
 • Skrutkovač
 • Hladidlo na škáry
 • Vytláčacia pištoľ
hore