Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Druhy izbových dverí

Obývačka na prízemí s oknami po podlahu, pohovkou, knižnicou a drevenými izbovými dverami.

Výber vhodných izbových dverí ovplyvňujú mnohé faktory. Ak si chcete vybrať správne, mali by ste sa najprv oboznámiť so základnými druhmi izbových dverí. Sortiment obsahuje krídla dverí s rozličnejšími štruktúrami povrchu a výplňami. Existujú takisto viaceré varianty rámov dverí – zárubní – a kľučiek dverí. Ak sa o jednotlivých druhoch vopred informujete, budete schopní nájsť izbové dvere, ktoré vďaka svojmu dizajnu a kvalite perfektne splnia vaše nároky.

1. Robustné a ušľachtilé – izbové dvere z masívneho dreva 2. Vkusné a výhodné – izbové dvere s dekoračnou fóliou
3. Odolné a nenáročné na starostlivosť – laminátové izbové dvere 4. Nadčasové a robustné – lakované biele dvere
5. Spojené s prírodou a šetrné k životnému prostrediu – dyhované dvere 6. Dvere so sklom a s presklením
7. Dôležité je vnútro dverí – výplne krídla dverí 8. Kľučky dverí v rôznych variantoch
9. Zárubne dverí s rôznym dizajnom
Dvere z masívneho dreva v jedálni s modrou stenou, príborníkom a drevenými policami.

1. Robustné a ušľachtilé – izbové dvere z masívneho dreva

Izbové dvere z masívneho dreva sa hodia predovšetkým do miestností, ktoré chcete zariadiť vo vidieckom štýle. Vynikajúco sa hodia aj k elegantnému nábytku v retro štýle. Výhodou dverí z pravého dreva je okrem iného aj ich dlhá životnosť a odolnosť. Škrabance a drobné poškodenie na dverách z masívneho dreva sa dajú rýchlo a jednoducho opraviť, vďaka čomu budú krídla dverí opäť ako nové. Pred kúpou dverí z masívneho dreva sa informujte o špeciálnych vlastnostiach jednotlivých druhov dreva. Prírodné drevo zmení po čase svoju farbu. Môže stmavnúť alebo zblednúť. Ďalší zaujímavý aspekt dverí z masívneho dreva je jedinečnosť každej kresby dreva, vďaka ktorému sú každé dvere unikátne.

Izbové dvere na bielom pozadí – jedny biele, jedny z bledšieho dreva a jedny z tmavšieho.

2. Vkusné a výhodné – izbové dvere s dekoračnou fóliou

Výhodnou alternatívou k vnútorným dverám z masívneho dreva sú izbové dvere s dekoračnou fóliou. Existujú jednofarebné, ale aj s dizajnom jednotlivých druhov dreva – napr. ako imitácia buka, duba alebo javora. Na rozdiel od dverí z pravého dreva krídla dverí s dekoračnou fóliou nestmavnú. Okrem toho sú aj cenovo výhodnejšie, menej náročné na ošetrovanie a dajú sa rýchlo a jednoducho čistiť.

Laminátové dvere opreté o stenu.

3. Odolné a nenáročné na starostlivosť – laminátové izbové dvere

Izbové dvere s vrstvou laminátu sa označujú ako CPL dvere (Continuous Pressed Laminat). Vďaka vrstve laminátu sú krídla dverí mimoriadne odolné. CPL dvere sú odolné voči škrabancom a nárazom a veľmi ľahko sa ošetrujú. Na rozdiel od krídel dverí z iných materiálov môžete na CPL dvere v prípade potreby použiť čistiace prostriedky s rozpúšťadlami, takže budete môcť bez námahy odstrániť aj problematické znečistenie, ako napríklad zaschnuté lepidlo.

Lakované biele dvere sú k dispozícii aj v moderných dizajnoch.

4. Nadčasové a robustné – lakované biele dvere

Lakované biele dvere patria v súčasnej dobe k najobľúbenejším izbovým dverám na trhu. Lakované biele dvere dostanete v rozličných vyhotoveniach a štýloch, nielen s moderným, ale aj s retro dizajnom. Väčšinou sa používa ekologický akrylový lak, ktorý sa nanáša vo viacerých vrstvách. Vďaka hladkej a tvrdej vrstve laku sa lakované biele dvere ľahko čistia a sú odolné. Lakované biele dvere nemajú teda iba nadčasový dizajn, ale ich mimoriadna kvalita zaručuje aj výnimočne dlhú životnosť.

Dvere z pravého dreva v zelenej predsieni so šatníkom a schodiskom.

5. Spojené s prírodou a šetrné k životnému prostrediu – dyhované dvere

Zaujímavou alternatívou k izbovým dverám z masívneho dreva sú dyhované dvere. Dyhované dvere majú povrch z pravého dreva a sú výhodné z ekologického hľadiska. Jeden strom vystačí na pokrytie 1 000 dyhovaných dverí. Dyhované dvere majú v podstate podobné vlastnosti ako vnútorné dvere z masívneho dreva, teda že drevo po čase zmení svoju farbu. Na rozdiel od dverí z masívneho dreva nie sú dyhované krídla dverí až také robustné.

Posuvné dvere zo skla pred tmavosivou stenou.

6. Dvere so sklom a s presklením

Oveľa viac ako len zádverie: dvere zo skla sa stali pútavým dizajnovým prvkom moderných obytných priestorov, a to aj vo variante posuvných dverí. Celosklené dvere sú vyrobené z minimálne 8 mm hrubého bezpečnostného skla. Vďaka dodatočnému presvetleniu pôsobí obytný priestor ako väčší, svetlejší, príjemnejší a doslova transparentnejší. Môžete si vybrať z bohatého sortimentu dizajnov sklených dverí: od farby, štruktúry (matná, nepriehľadná, kompletne priehľadná) až po dekoráciu (napr. fóliami).

Zaujímavou kombináciou bežných drevených dverí a celosklených dverí sú dvere s presklením. Sklená tabuľa je vložená do krídla dverí. Aj v tomto prípade máte bohatý výber možností riešenia, ktorý závisí len od vášho vkusu. Presvetlenie býva spravidla pravouhlé a nachádza sa v strede dverového krídla, k dispozícii sú však aj dvere so širším a užším presklením, s viacerými presklenými časťami pod sebou, s presklením v tvare svetlíka, pri ktorom sa sklo nachádza v hornej časti dverí alebo presvetlenia s rámikom.

7. Dôležité je vnútro dverí – výplne krídla dverí

Okrem dverí z masívneho dreva a sklených dverí majú izbové dvere vždy nejakú výplň. Táto býva často z drevotrieskovej dosky. Mimoriadne robustné sú plné drevotrieskové dvere s priebežnou drevotrieskovou doskou. Pri izbových dverách sa však často používa výplň z drevotrieskovej dosky s rúrkovitými dutinami, v ktorej je drevotriesková doska prerušovaná rúrkovitými dutinami. Okrem toho existujú aj izbové dvere s výplňou, ktorá má duté priestory z papiera alebo kartónu v tvare voštiny a označuje sa ako voštinové jadro. Izbové dvere s voštinovou výplňou sú ľahšie a cenovo výhodnejšie, vnútorné dvere s rúrkovitou dutinovou drevotrieskovou výplňou poskytujú lepšiu zvukovú a tepelnú izoláciu a sú stabilnejšie.

Otvorené dvere s kľučkou a kľúčovou dierkou, odkrývajúce pohľad na schodisko.

8. Kľučky dverí v rôznych variantoch

Na otváranie dverí slúži kľučka dverí štítku a mechanizmu zacvakávania. Zámok dverí nie je ich súčasťou. Mechanizmy otvárania dverí existujú v rôznych materiáloch, ako napríklad mosadz alebo ušľachtilá oceľ. V ponuke je rozsiahly výber dizajnov kľučiek a príslušných štítkov. Pre toaletu a kúpeľňu sa aj naďalej bežne používajú súpravy, ktoré majú kombinovanú kľučku so zámkom s otočným gombíkom. Odhliadnuc od toho však platí, že rozhodujúci je váš osobný vkus. Kľučky dodávajú izbovým dverám jedinečný štýl. Je jedno, či sa rozhodnete pre hravé, zahnuté alebo funkčné a rovné kľučky na dvere, smerodajný je nielen dizajn, ale aj ergonómia. Mali by ste si pritom všímať, ako vám kľučka sadne do ruky.

Zárubňa dverí s oblými hranami

9. Zárubne dverí s rôznym dizajnom

Zárubne dverí – často sa nazývajú aj rámy dverí – zohrávajú pri celkovom vzhľade vnútorných dverí dôležitú úlohu. Zárubne vnútorných dverí sú väčšinou z dreva, príležitostne sa používa aj oceľ. Dizajn by mal ladiť s krídlami dverí, nemusí však mať nutne rovnakú dekoráciu. Pre klasickú jednoduchosť sú mimoriadne obľúbené zárubne dverí so zaguľatenými hranami, takzvanými oblými hranami. V ponuke sú aj zárubne s hranatými hranami, ktoré sa v odbornom žargóne nazývajú hladké hrany. Voliteľnou možnosťou pri dverách z masívneho dreva alebo lakovaných bielych dverách sú obložkové zárubne. V tomto prípade obklady zárubne polkruhovo obopínajú stenu alebo je profilovanými obkladmi vytvorený vrúbkovaný lem.

Nech si už vyberiete akékoľvek dvere – dôležité je, aby sa vnútorné dvere hodili k celkovému zariadeniu domu, oknám a podlahovým krytinám. Váš odborník v jednej z predajní OBI vám ochotne poradí.

hore