Druhy izbových dverí

Obývačka na prízemí s oknami po podlahu, pohovkou, knižnicou a drevenými izbovými dverami.

Výber vhodných izbových dverí ovplyvňujú mnohé faktory. Ak si chcete vybrať správne, mali by ste sa najprv oboznámiť so základnými druhmi izbových dverí. Sortiment obsahuje krídla dverí s rozličnejšími štruktúrami povrchu a výplňami. Existujú takisto viaceré varianty rámov dverí – zárubní – a kľučiek dverí. Ak sa o jednotlivých druhoch vopred informujete, budete schopní nájsť izbové dvere, ktoré vďaka svojmu dizajnu a kvalite perfektne splnia vaše nároky.

1. Robustné a ušľachtilé – izbové dvere z masívneho dreva 2. Vkusné a výhodné – izbové dvere s dekoračnou fóliou
3. Odolné a nenáročné na starostlivosť – laminátové izbové dvere 4. Nadčasové a robustné – lakované biele dvere
5. Spojené s prírodou a šetrné k životnému prostrediu – dyhované dvere 6. Dvere so sklom a s presklením
7. Dôležité je vnútro dverí – výplne krídla dverí 8. Kľučky dverí v rôznych variantoch
9. Zárubne dverí s rôznym dizajnom
Dvere z masívneho dreva v jedálni s modrou stenou, príborníkom a drevenými policami.

1. Robustné a ušľachtilé – izbové dvere z masívneho dreva

Izbové dvere z masívneho dreva sa hodia predovšetkým do miestností, ktoré chcete zariadiť vo vidieckom štýle. Vynikajúco sa hodia aj k elegantnému nábytku v retro štýle. Výhodou dverí z pravého dreva je okrem iného aj ich dlhá životnosť a odolnosť. Škrabance a drobné poškodenie na dverách z masívneho dreva sa dajú rýchlo a jednoducho opraviť, vďaka čomu budú krídla dverí opäť ako nové. Pred kúpou dverí z masívneho dreva sa informujte o špeciálnych vlastnostiach jednotlivých druhov dreva. Prírodné drevo zmení po čase svoju farbu. Môže stmavnúť alebo zblednúť. Ďalší zaujímavý aspekt dverí z masívneho dreva je jedinečnosť každej kresby dreva, vďaka ktorému sú každé dvere unikátne.

Izbové dvere na bielom pozadí – jedny biele, jedny z bledšieho dreva a jedny z tmavšieho.

2. Vkusné a výhodné – izbové dvere s dekoračnou fóliou

Výhodnou alternatívou k vnútorným dverám z masívneho dreva sú izbové dvere s dekoračnou fóliou. Existujú jednofarebné, ale aj s dizajnom jednotlivých druhov dreva – napr. ako imitácia buka, duba alebo javora. Na rozdiel od dverí z pravého dreva krídla dverí s dekoračnou fóliou nestmavnú. Okrem toho sú aj cenovo výhodnejšie, menej náročné na ošetrovanie a dajú sa rýchlo a jednoducho čistiť.

Laminátové dvere opreté o stenu.

3. Odolné a nenáročné na starostlivosť – laminátové izbové dvere

Izbové dvere s vrstvou laminátu sa označujú ako CPL dvere (Continuous Pressed Laminat). Vďaka vrstve laminátu sú krídla dverí mimoriadne odolné. CPL dvere sú odolné voči škrabancom a nárazom a veľmi ľahko sa ošetrujú. Na rozdiel od krídel dverí z iných materiálov môžete na CPL dvere v prípade potreby použiť čistiace prostriedky s rozpúšťadlami, takže budete môcť bez námahy odstrániť aj problematické znečistenie, ako napríklad zaschnuté lepidlo.

Lakované biele dvere sú k dispozícii aj v moderných dizajnoch.

4. Nadčasové a robustné – lakované biele dvere

Lakované biele dvere patria v súčasnej dobe k najobľúbenejším izbovým dverám na trhu. Lakované biele dvere dostanete v rozličných vyhotoveniach a štýloch, nielen s moderným, ale aj s retro dizajnom. Väčšinou sa používa ekologický akrylový lak, ktorý sa nanáša vo viacerých vrstvách. Vďaka hladkej a tvrdej vrstve laku sa lakované biele dvere ľahko čistia a sú odolné. Lakované biele dvere nemajú teda iba nadčasový dizajn, ale ich mimoriadna kvalita zaručuje aj výnimočne dlhú životnosť.

Dvere z pravého dreva v zelenej predsieni so šatníkom a schodiskom.

5. Spojené s prírodou a šetrné k životnému prostrediu – dyhované dvere

Zaujímavou alternatívou k izbovým dverám z masívneho dreva sú dyhované dvere. Dyhované dvere majú povrch z pravého dreva a sú výhodné z ekologického hľadiska. Jeden strom vystačí na pokrytie 1 000 dyhovaných dverí. Dyhované dvere majú v podstate podobné vlastnosti ako vnútorné dvere z masívneho dreva, teda že drevo po čase zmení svoju farbu. Na rozdiel od dverí z masívneho dreva nie sú dyhované krídla dverí až také robustné.

Posuvné dvere zo skla pred tmavosivou stenou.

6. Dvere so sklom a s presklením

Oveľa viac ako len zádverie: dvere zo skla sa stali pútavým dizajnovým prvkom moderných obytných priestorov, a to aj vo variante posuvných dverí. Celosklené dvere sú vyrobené z minimálne 8 mm hrubého bezpečnostného skla. Vďaka dodatočnému presvetleniu pôsobí obytný priestor ako väčší, svetlejší, príjemnejší a doslova transparentnejší. Môžete si vybrať z bohatého sortimentu dizajnov sklených dverí: od farby, štruktúry (matná, nepriehľadná, kompletne priehľadná) až po dekoráciu (napr. fóliami).

Zaujímavou kombináciou bežných drevených dverí a celosklených dverí sú dvere s presklením. Sklená tabuľa je vložená do krídla dverí. Aj v tomto prípade máte bohatý výber možností riešenia, ktorý závisí len od vášho vkusu. Presvetlenie býva spravidla pravouhlé a nachádza sa v strede dverového krídla, k dispozícii sú však aj dvere so širším a užším presklením, s viacerými presklenými časťami pod sebou, s presklením v tvare svetlíka, pri ktorom sa sklo nachádza v hornej časti dverí alebo presvetlenia s rámikom.

7. Dôležité je vnútro dverí – výplne krídla dverí

Okrem dverí z masívneho dreva a sklených dverí majú izbové dvere vždy nejakú výplň. Táto býva často z drevotrieskovej dosky. Mimoriadne robustné sú plné drevotrieskové dvere s priebežnou drevotrieskovou doskou. Pri izbových dverách sa však často používa výplň z drevotrieskovej dosky s rúrkovitými dutinami, v ktorej je drevotriesková doska prerušovaná rúrkovitými dutinami. Okrem toho existujú aj izbové dvere s výplňou, ktorá má duté priestory z papiera alebo kartónu v tvare voštiny a označuje sa ako voštinové jadro. Izbové dvere s voštinovou výplňou sú ľahšie a cenovo výhodnejšie, vnútorné dvere s rúrkovitou dutinovou drevotrieskovou výplňou poskytujú lepšiu zvukovú a tepelnú izoláciu a sú stabilnejšie.

Otvorené dvere s kľučkou a kľúčovou dierkou, odkrývajúce pohľad na schodisko.

8. Kľučky dverí v rôznych variantoch

Na otváranie dverí slúži kľučka dverí štítku a mechanizmu zacvakávania. Zámok dverí nie je ich súčasťou. Mechanizmy otvárania dverí existujú v rôznych materiáloch, ako napríklad mosadz alebo ušľachtilá oceľ. V ponuke je rozsiahly výber dizajnov kľučiek a príslušných štítkov. Pre toaletu a kúpeľňu sa aj naďalej bežne používajú súpravy, ktoré majú kombinovanú kľučku so zámkom s otočným gombíkom. Odhliadnuc od toho však platí, že rozhodujúci je váš osobný vkus. Kľučky dodávajú izbovým dverám jedinečný štýl. Je jedno, či sa rozhodnete pre hravé, zahnuté alebo funkčné a rovné kľučky na dvere, smerodajný je nielen dizajn, ale aj ergonómia. Mali by ste si pritom všímať, ako vám kľučka sadne do ruky.

Zárubňa dverí s oblými hranami

9. Zárubne dverí s rôznym dizajnom

Zárubne dverí – často sa nazývajú aj rámy dverí – zohrávajú pri celkovom vzhľade vnútorných dverí dôležitú úlohu. Zárubne vnútorných dverí sú väčšinou z dreva, príležitostne sa používa aj oceľ. Dizajn by mal ladiť s krídlami dverí, nemusí však mať nutne rovnakú dekoráciu. Pre klasickú jednoduchosť sú mimoriadne obľúbené zárubne dverí so zaguľatenými hranami, takzvanými oblými hranami. V ponuke sú aj zárubne s hranatými hranami, ktoré sa v odbornom žargóne nazývajú hladké hrany. Voliteľnou možnosťou pri dverách z masívneho dreva alebo lakovaných bielych dverách sú obložkové zárubne. V tomto prípade obklady zárubne polkruhovo obopínajú stenu alebo je profilovanými obkladmi vytvorený vrúbkovaný lem.

Nech si už vyberiete akékoľvek dvere – dôležité je, aby sa vnútorné dvere hodili k celkovému zariadeniu domu, oknám a podlahovým krytinám. Váš odborník v jednej z predajní OBI vám ochotne poradí.

  • Rezervácia a vyzdvihnutie
  • Overiť dostupnosť v predajni
  • Veľký výber produktov
hore