Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Výmena zámky dverí v 7 krokoch

Remeselníčka stojí pri dverách s novou zámkou dverí.

Zámky na dverách sú prakticky neviditeľné, no dennodenne spĺňajú dôležitú úlohu. Pustia dovnútra len toho, kto tam patrí – poskytujú ochranu súkromia a bezpečnosť. Poznáme rozličné druhy zámok podľa toho, či ide o vnútorné, bytové alebo vonkajšie dvere.

V dverách vnútri bytu sa väčšinou používajú jednoduché zadlabávacie zámky, na domové a bytové dvere dózické zámky, zapustené zámky, bezpečnostné zámky alebo samouzatváracie zámky. Odborní poradcovia v našich predajniach OBI sa vyznajú v rozdieloch medzi nimi a ochotne vám poradia pri výbere.

Nepretržitým používaním sa často používané zámky opotrebujú, začnú sa zadrhávať a zasekávať alebo sa už vôbec nedajú otvoriť a zatvoriť. Takúto zámku je najlepšie vymeniť, inak možno raz budete stáť pred vlastnými dverami a nebudete sa vedieť dostať dnu. Ak budete musieť v takomto prípade zavolať kľúčovú službu, môže to byť drahé. Preto bude lepšie, ak to vôbec nenecháte zájsť až tak ďaleko. Tento návod krok za krokom vám ukáže, ako postupovať pri výmene zámky.

Tip:
Myslite vždy na čo najlepšiu bezpečnosť. Mnohé výrobky, ako napríklad prídavná známka alebo priezor na dvere,Türspion sa ľahko montujú a ešte viac zvyšujú bezpečnosť vašich dverí.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
Vymeranie vzdialenosti metrom.

Krok 1 - Zistenie vzdialeností

Otvorte dvere a pozrite sa na zámku na bočnej strane – nazývanej aj ako dverová polodrážka alebo falc. Tam sa priamo pod západkou vo výške cylindra nachádza nastavovacia skrutka. Vychádzajúc od skrutky zmerajte vzdialenosti v obidvoch smeroch až po koniec kovania a zapíšte si hodnotu vnútornej a vonkajšej dĺžky – tieto udávajú potrebnú veľkosť cylindrickej vložky.

Všimnite si: Krídla dverí sú väčšinou skonštruované asymetricky a vyžadujú preto cylinder s rôzne dlhými stranami – nedá sa teda dvakrát použiť jedna nameraná hodnota. Dá sa však použiť v obidvoch smeroch. Je preto jedno, či v prípade požadovanej výmeny kúpite dvojitý cylinder 30/40 alebo 40/30. Výnimkou je cylinder otváraný guľovou kľučkou: v takomto prípade sa musí dĺžka vnútornej strany zhodovať s dĺžkou strany s guľou.

Ak chcete spolu so zámkou na dvere vymeniť zároveň aj kovanie dverí, musíte pred nákupom zistiť aj vzdialenosť od stredu cylindra smerom hore ku guli na dverách – príp. k stredu kľučky dverí. Táto vzdialenosť býva bežne 72 mm alebo 92 mm.

Uvoľnenie nastavovacej skrutky skrutkovačom.

Krok 2 - Uvoľnenie nastavovacej skrutky.

V nasledujúcom kroku kompletne vyskrutkujte nastavovaciu skrutku a vyberte cylindrickú vložku otočením kľúča približne o 20 stupňov doprava alebo doľava. Ak sa zasekáva, môžete ju uvoľniť ľahkým potrasením. Ak cylindrická vložka sedí naozaj pevne, často uviazne v kovaní. V takomto prípade zľahka povoľte jej skrutky a skúste to znova. Ak sa to nepodarí, musíte kovanie odstrániť – v závislosti od modelu to bude tak či tak potrebné.

Odstránenie kľučky a štvorhranu.

Krok 3 - Odmontovanie štvorhranu

V ďalšom kroku musíte odstrániť kľučku, aby ste mohli vybrať na nej upevnený štvorhran alebo samostatne zasunutý štvorhran. Tento štvorhran prechádza celou hrúbkou dverí, zámkou a kovaním a prostredníctvom kľučky pohybuje zámkou. Na jeho vybratie sa často musia odskrutkovať kovania. V prípade potreby uvoľnite tieto skrutky a vytiahnite kovania. V závislosti od výrobcu sú kryty kovaní buď iba nasunuté, alebo bývajú niekedy navyše upevnené malými skrutkami. Tieto sa, samozrejme, musia najskôr odstrániť. To isté platí aj pre prípadné upevnenie štvorhranu malým imbusovým kľúčom na dolnej strane kľučky.

Vyberanie zapustenej zámky.

Krok 4 - Vybratie zapustenej zámky

Keď už je štvorhran vybratý, uvoľnite na zámke obidve skrutky hore a dole – tieto sa tiež nachádzajú na strane falcu dverí. Potom môžete zámku vybrať a zobrať si ju ako vzor na kúpu novej.

Zasúvanie novej zámky

Krok 5 - Zasunutie novej zámky

Novú zámku namontujte tak isto, ako ste ju vymontovali – no zopakujte kroky v opačnom poradí. Najprv zastrčte novú zámku späť do frézovania na bočnej ploche dverí a upevnite ju hornou a dolnou skrutkou.

Montovanie bezpečnostného kovania.

Krok 6 - Montáž bezpečnostného kovania

Potom znova namontujte aj prípadné vybraté kovania a nasuňte späť štvorhran alebo v závislosti od výrobcu kľučku so štvorhranom. V prípade potreby ho upevnite v ďalšom kroku malou imbusovou skrutkou dole na kľučke a vyskúšajte, či sa štvorhran pri ovládaní kľučky otáča.

Opätovné dotiahnutie nastavovacej skrutky.

Krok 7 - Dotiahnutie nastavovacej skrutky

Cylinder nasaďte znova v správnom smere podľa hodnôt zistených pred odmontovaním, vyskúšajte všetky funkcie a na záver dotiahnite nastavovacie skrutky. Vymeňte aj kovania dverí. Tieto často potrebujú ďalšie otvory, môžete ich však ľahko vyvŕtať pomocou vŕtacej šablóny. Už pri výbere dbajte na to, aby sa zároveň zakryli aj existujúce otvory a aby zostal dostatok materiálu na dverách na upevnenie nových kovaní.

Výmena je hotová. Pomocou niekoľkých krokov máte znova funkčnú zámku a nebude vám už hroziť, že zostanete stáť pred zatvorenými dverami.

Zoznam materiálov

  • zámka na dvere
  • príp. kovania

Zoznam náradia

  • skladací meter
  • skrutkovač
  • imbusový kľúč
  • príp. vŕtačka
hore