Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Poradca pre balkóny a záhony

Poradca pre balkóny a záhony

Záhradná sezóna je tu: Nič vám teraz neurobí väčšiu radosť, ako znova vytiahnuť záhradnícke rukavice, nakúpiť rastliny a uvažovať nad tým, ako by ste mohli čo najkrajšie vysadiť rastliny na balkóne a v záhonoch! Divoká spleť farieb, či radšej jednofarebné klasické geránie alebo vzrušujúca pestrosť rastlín? Záhradný raj OBI vám ponúka obrovský výber.

1. Slnko 2. Tieň
3. Ide o správne rozmiestenie 4. Klasika
5. Romantika 6. Účelnosť
7. Jednoduchosť 8. Správna starostlivosť
9. Zalievanie 10. Povinné hnojenie
Slnko

1. Slnko

Hľadáte rastliny pre svoj nádherný slnečný južný balkón? Od intenzity slnečného žiarenia závisí voľba vhodných rastlín. Na slnečnom mieste by rastliny mali zvládať slnko po celý deň, aj cez obed. Vhodnými rastlinami sú: margarétky, dálie alebo krásne bidens.

Tieň

2. Tieň

Aj pre polotienisté miesta existujú vhodné rastliny. Niekoľko hodín slnka zrána alebo neskôr poobede je ideálnych pre tieto rastliny: netýkavka, lobélia alebo nevädza. Netýkavky, fuchsie alebo begónia hľuznatá vyhľadávajú naproti tomu tieň pod stromami alebo krami.

3. Ide o správne rozmiestenie

Pre balkónové kvetináče platí špeciálne pravidlo: visiace rastliny umiestnite dopredu a po bokoch, hlavné rastliny (napr. stojaté geránie alebo fuchsie) dozadu. Medzi ne môžete umiestniť sprievodné rastliny, napríklad sedmokrásky. V úzkych truhlíkoch vytvorte len jeden rad a najlepšie je vyskúšať umiestnenie rastlín nanečisto ešte pred zasadením.

Klasika

4. Klasika

Geránie (muškáty) patria k najobľúbenejším balkónovým rastlinám. Obzvlášť vhodné pre slnečné alebo polotienisté miesta sú ako samostatné rastliny či vo dvojici s inými rastlinami. Tón v tóne alebo vo forme živej hry farieb z červených muškátov, žltých papučiek a modrých lobeliek – tu sa vašej fantázii medze nekladú.

Schematický nákres Schématický nákres Klasika
Romantika

5. Romantika

Margarétky, netýkavky, nezábudky, brečtan a levanduľa majú rady polotieň a vyčarujú na balkóne romantickú atmosféru. Tip: Ak už ste rastliny vypestovali na parapetnej doske, ani pri menších rastlinách nezabúdajte, že v jednom balkónovom truhlíku (1 m dlhý a 20 cm vysoký) by nemalo byť zasadených viac ako sedem až jedenásť kusov rastlín v závislosti od druhu.

Schematický nákres Schematický nákres Romantika
Účelnosť

6. Účelnosť

V prípade bylinkovej záhradky v balkónovom truhlíku je veľmi dôležitá kombinácia jednotlivých susedných rastlín. Rýchlo rastúce druhy ako bazalka, trebuľka, majorán, petržlen a pažítka sa k sebe dobre hodia. Z pomaly či stredne rýchlo rastúcich druhov sa k sebe hodia druhy ako saturejka, oregáno, rozmarín a tymian.

Schematický nákres Schematický nákres Účelnosť
Jednoduchosť

7. Jednoduchosť

Tri buxusové gule vytvárajú po celý rok harmonický obraz – a sú ideálnym riešením pre tienisté miesta. Ozdobené svetelnou reťazou prispievajú v zimnom období k vianočnej nálade.

Schematický nákres Schematický nákres Jednoduchosť

8. Správna starostlivosť

Uvädnuté kvety brzdia tvorbu nových výhonkov. Odstránenie žltých alebo uvädnutých listov je prevenciou pred napadnutím plesňami. Kontrolujte rastliny pravidelne, či nemajú škodcov, v počiatočnom štádiu sa proti nim bojuje oveľa jednoduchšie. Spreje proti hmyzu používajte zo vzdialenosti 30 cm od rastliny. Vo vnútorných priestoroch použite radšej tyčinky a granulát.

Zalievanie

9. Zalievanie

Voda na zalievanie by nemala byť príliš tvrdá a mala by byť temperovaná, aby kvety nedostali šok z chladu. V lete zalievajte zrána alebo večer a listy nechávajte suché. V horúcich dňoch budú rastliny vďačné, keď ich zalejete dvakrát. V chladných dňoch zalievajte každé 2–3 dni, aby vodu prijali večer a aby sa netvorila hniloba.

Povinné hnojenie

10. Povinné hnojenie

Už pri výsadbe použite kvalitný pôdny substrát, pretože v ňom obsiahnuté základné hnojivo vystačí na 4– 6 týždňov. Aby vaše vysnívané kvety dlho vydržali, musíte ich pravidelne hnojiť. Voda na zálievku s obsahom kvapalného hnojiva by sa nemala dostať na listy, lebo slnečné žiarenie by ich mohlo neskôr spáliť. Tip: Dlhodobé hnojivo chráni pred nedostatočným či prílišným hnojením.

Správna výsadba rastlín

11. Správna výsadba rastlín

U priesad mladých rastlín dodržiavajte vzdialenosť na šírku ruky. Rastliny s intenzívnym rastom, ako surfínia či petúnia alebo vejárovité rastliny, potrebujú viac miesta. Pozor na to, či je miesto zasadenia slnečné, v polotieni či tieni. Pri sadení urobte jamku, vyberte rastlinu z črepníka, vložte ju do jamky a pritlačte zem okolo nej. Koreňový zväzok predtým dobre prevlhčite a potom silno zalejte.

Praktické – truhlíky so zásobníkom vody

12. Praktické – truhlíky so zásobníkom vody

hore