Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Terasy

Poradca pre terasy

Oddych, grilovanie, oslavy – v letnom období sa život odohráva na terase! Okrem toho je terasa oázou, v ktorej sa chcete vždy cítiť dobre. Mala by byť pekná zelená, chránená pred vetrom a dôležitú úlohu samozrejme zohráva aj obklad! Či už obklady, drevený obklad, betónové dosky alebo prírodný kameň, je veľa možností, ako skrášliť starú terasu alebo ju dokonca zrekonštruovať.

1. Obklady 2. Drevený obklad
3. Betónové dosky 4. Prírodný kameň
5. Tipy pred pokládkou 6. Správna svetová strana
7. Nezabudnite na elektrické prípojky 8. Priamy prístup do kuchyne
9. Lôžko pre dosky/malta
Obklady

1. Obklady

Vyberte si svetlé glazované obklady, pretože tmavé sa na slnku oveľa viac zohrejú. Trendom sú matné odolné kameninové obklady. Aby obklady neodskakovali, natrite betón základným náterom, vyrovnajte nerovnosti a utesnite ich hustým kalom. Potom položte obklady tzv. metódou „buttering-floating“, tzn. zadná strana aj zem sa natrú lepidlom na obkladačky.

Vlastnosti obkladov:
Obklady by mali byť mrazuvzdorné a protišmykové, pokiaľ sú určené do exteriéru.

Schéma obkladov Schéma obkladu
Drevený obklad

2. Drevený obklad

Drevený obklad vytvára na terase mimoriadne hrejivú atmosféru. Ako povrchová úprava drevín sa hodí lazúra na vodnej báze odolná voči poveternostným podmienkam, určená na otvorené póry. Každé tri roky by ste mali náter obnovovať. Aby ste zabránili vzniku farebných škvŕn na dreve, použite na upevnenie skrutky z ušľachtilej ocele.

Vhodné dreviny:
Bankirai, duglaska tisolistá, agát alebo hĺbkovo impregnované domáce ihličnany (veľmi tvrdé a odolné voči poveternostným podmienkam).

Schéma dreveného obkladu Schéma dreveného obkladu
Betónové dosky

3. Betónové dosky

Betónové dosky sú v najrôznejších tvaroch a farbách. Opracovanie povrchu, napr. ožiarenie alebo mramorovanie, vytvára rôzne atraktívne dizajny.

Vlastnosti betónových dosiek:
Ľahká pokládka (rovnomerný tvar), nenáročné na starostlivosť, mimoriadne dlhá životnosť, cenovo výhodné v porovnaní s inými materiálmi, s cenou cca 12 €/m².

Schéma betónových dosiek Schéma betónových dosiek
Prírodný kameň

4. Prírodný kameň

Trendom sú dosky z prírodného kameňa. Výborne vyzerajú, vytvárajú stredozemskú atmosféru a pritom sú extrémne pevné. Prírodný kameň pochádza z kameňolomov a len sa mechanicky opracuje. Ani jeden nie je rovnaký– a v tom je ich pôvab.

Vlastnosti prírodného kameňa:
extrémne pevný, ale dá sa individuálne a ľahko položiť (so špeciálnou maltou Trass na pokládku prírodného kameňa)

Schéma prírodného kameňa Schéma prírodného kameňa

5. Tipy pred pokládkou

Skôr ako začnete, musíte sa rozhodnúť, na ktorom podklade položíte svoju terasu. V každom prípade by ste mali dodržať spád 2 % od budovy smerom k záhrade. Podklad závisí od toho, či používate dosky, obklady alebo drevo. Klasické betónové dosky sa pokladajú na štrk, na doskové lôžko alebo poter.

Správna svetová strana

6. Správna svetová strana

Chceli by ste raňajkovať vonku a večer si užívať posledné slnečné lúče? Položte terasu v juhozápadnom smere, lebo tu slnko svieti najdlhšie. Ak si vyberte juh, slnko bude svietiť od rána do popoludnia. Za zváženie stojí aj severovýchod: na raňajky máte raňajšie slnko a večer slabé večerné slnko, pričom popoludní si môžete vychutnávať tieň.

Nezabudnite na elektrické prípojky

7. Nezabudnite na elektrické prípojky

Pri projektovaní terasy nezabudnite na elektrické prípojky. Naplánujte si včas položenie káblov: oceníte to pri pripájaní elektrických markíz alebo systémov vonkajšieho osvetlenia. Myslite na zásuvky, napr. pre elektrický gril.

Priamy prístup do kuchyne

8. Priamy prístup do kuchyne

Plánujete práve vašu novostavbu? Potom by ste mali porozmýšľať nad tým, aby sa na terasu dalo ísť priamo z kuchyne a nie klasicky z obývačky. Na prvej grilovačke oceníte, keď budete môcť všetky dobroty vyniesť von priamo z kuchyne – bez dlhých okľúk.

Lôžko pre dosky/malta

9. Lôžko pre dosky/malta

Ak už prišiel rad na obloženie terasy, ponúka sa ako podložná konštrukcia tzv. lôžko pre dosky. Výhoda: jednotlivé obklady sa dajú neskôr jednoduchšie vymeniť. Rozhodli ste sa pre prírodný kameň? Na prípravu a položenie kremenca, mramoru alebo iného prírodného kameňa sa najlepšie hodí malta Trass na obkladanie prírodným kameňom.

hore