Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Pílenie a orezávanie stromov

Pílenie a orez stromov
Koruny stromov potrebujú vzduch a svetlo. Len tak sa môžu ideálne rozvíjať. Ovocné stromy a okrasné dreviny by sa preto mali pravidelne strihať, aby nasadili veľa kvetov a dobrú úrodu. Platí pritom základné pravidlo: Väčšie zostrihanie je dobré pre rast dreva, slabšie zostrihanie a podviazanie vetvičiek ešte mladých stromčekov pre nasadenie plodov.
1. Dôležité základné pravidlá 2. Pravidelné orezávanie drevín a stromov
3. Čo sa kedy strihá? 4. Okrasné kry – rastliny kvitnúce v jari alebo v lete?
5. Tipy a triky 6. Prečo strihať? Dobrý rez – dobrá úroda
7. Čím strihať? Na každú vetvičku správne nožnice 8. Ako chrániť? Dobré ošetrenie rán po reze
9. Tip
Dôležité základné pravidlá

1. Dôležité základné pravidlá

Strihanie stromov
Koruny stromov potrebujú na rozvoj vzduch a svetlo. Ovocné stromy a okrasné dreviny by sa preto mali pravidelne strihať, aby nasadili veľa kvetov a dobrú úrodu. Platí pritom základné pravidlo: Väčšie zostrihanie je dobré pre rast, slabšie zostrihanie a podviazanie vetvičiek mladých stromčekov pre nasadenie plodov.

Prvé strihanie stromčekov
Prvé strihanie stromčekov sa robí po vysadení: Ak sa vysádza v jari, príp. pri 2-ročnom štepení, orez sa robí okamžite. Ak sa vysádza v jeseni, bude sa strihať na nasledujúcu jar.

Skrátenie hlavného výhonku, odstránenie konkurenčných výhonkov
Výber a skrátenie hlavného výhonku, odstránenie všetkých konkurenčných výhonkov. Okolo hlavného výhonku rovnomerne vyberte tri až štyri hlavné vetvy a skráťte ich o polovicu tak, aby boli ich najvyššie puky v rovnakej výške; ostatné odstráňte. Zvislé výhonky odstrihnite a výhonky rastúce dovnútra odstráňte.

Prvé kvety
Prvé kvety odstráňte. Podporuje to vytváranie koreňov.

Výchovný orez od 2. roku po vysadení
Od druhého roku po vysadení sa v nasledujúcich 3 až 5 rokoch robí spravidla v jari výchovný orez, aby sa mohla vytvárať koruna. Bočné výhonky treba pritom skrátiť o štvrtinu, nový stredný výhonok a bočné výhonky odstráňte, hlavný výhonok skráťte o šírku dlane vyššie ako bočné výhonky. Výhonky, ktoré rastú dovnútra, odstráňte.

Náradie
Na profesionálne strihanie stromov potrebujete: záhradné nožnice, nožnice na prerezávanie vetví, sklápaciu pílu, oblúkovú pílu, očkovací nôž, záhradný rebrík, rýľ, krhlu a oberák na plody.

Nákupný zoznam
Okrem profesionálneho náradia potrebujete prostriedok na uzatváranie rezných rán, lepové pásy a postrek proti škodcom.

Pravidelný orez drevín a stromov

2. Pravidelné orezávanie drevín a stromov

Či je to výchovný orez, presvetlenie ovocného kríka alebo omladenie starej jablone – správny rez sa často riadi podľa veku stromov a kríkov. Avšak pozor, miesta rezu väčšie ako 3 cm predstavujú ideálnu plochu na napadnutie choroboplodnými zárodkami. Preto ju vždy uzavrite balzamom na ošetrenie miest po orezávaní (štepársky vosk)!

co-sa-kedy-striha

3. Čo sa kedy strihá?

Optimálnym časom na strihanie omladiny pri ovocných stromoch a kríkoch je prevažne február a marec, a takisto aj júl a august. V apríli je najlepší čas na štepenie takzvanými vrúbľami, jednoročnými silnými výhonkami. Ríbezle, maliny a černice môžete takisto rozmnožovať aj odnožami alebo potápaním.

Okrasné kry – rastliny kvitnúce v jari alebo v lete?

4. Okrasné kry – rastliny kvitnúce v jari alebo v lete?

Okrasné kry vytvárajú po oreze intenzívne mladé výhonky. Najlepšia je na to doba kvitnutia: kry kvitnúce v jari, ako zlatý dážď, môžete ostrihať priamo po rozkvitnutí. Výhonky odstrihnite až tesne nad zemou. Kry kvitnúce v lete môžete zostrihať ešte v marci alebo apríli.

Odrezky môžete rozdrviť drvičkou a ľahko skompostovať.

5. Tipy a triky

Presvetľovací alebo omladzovací rez v jeseni
Hneď ako zhodia ovocné stromy listy, môže sa od januára robiť presvetľovací a omladzovací rez. Vyberte si na to slnečný deň, keď nemrzne. Pri presvetľovaní sa odstraňuje odumreté, choré alebo poškodené drevo a konáre, ktoré sú tesne pri sebe, vetvy, ktoré sa krížia alebo odierajú a tiež výhonky rastúce dovnútra.

Omladzovací rez starších stromov
Staré stromy, ktoré už takmer neženú výhonky, by sa mali podrobiť omladzovaciemu rezu. Koruna sa pritom skráti takmer o tretinu. Väčšie rany vždy uzavrite stromovým balzamom na ošetrenie rán.

Okrasné dreviny
Okrasné dreviny sa musia presvetľovať každé 2 až 3 roky. Pri koreni kríkov sa odstránia niektoré staré vetvičky. Rany po reze pri zemi ošetrite.

Správny orez
Pílime alebo striháme nožnicami priamo za krúžkom vetvy zhora šikmo dole. Veľké, ťažké konáre nepíľte naraz, pretože vzniká nebezpečenstvo vylomenia alebo odštiepenia.

Uzavretie miest po reze
Miesta po reze, ktoré sú väčšie ako 3 cm, bezpodmienečne ošetrite stromovým balzamom na ošetrenie rán. Zabráni sa tak vniknutiu choroboplodných zárodkov do rany.

Odstránenie rakoviny ovocného stromu
Miesta, ktoré sú napadnuté rakovinou ovocného stromu odstráňte pílkou a dlátom. Veľmi napadnuté vetvy odstráňte úplne. Rany po reze uzavrite.

Ochrana pred škodlivým hmyzom
Na ochranu pred húsenicami piadivky zimnej, vlnačky krvavej a mravcami odporúčame obojstranný lepiaci pás na chrobáky a mravce. Aby ste zabránili napadnutiu roztočmi a puklicami, mali by sa dreviny krátko pred vyháňaním ošetriť postrekom proti roztočom, pukliciam, atď.

Prečo strihať? Dobrý rez – dobrá úroda

6. Prečo strihať? Dobrý rez – dobrá úroda

Existuje veľa dôvodov, prečo sa konáre strihajú. Často rastú tak husto cez seba, že už pod nimi nie je takmer žiadne svetlo. Dôsledok: Dolné, zostarnuté konáre sa musia kompletne odstrániť. Stane sa tak aj s malými, starými vetvičkami, ktoré už neplodia. Dôvod: Už sa na nich netvoria kvety. Nektriová rakovina na ovocných stromoch sa musí takisto odstrániť. Napadnuté miesta vyzerajú ako zle zahojená rana po reze. Napadnutie odstránite pílou. Rany po spílení starostlivo natrite stromovým balzamom. Aj v prípade dvoch hlavných konárov musí ustúpiť ten slabší.

Čím strihať? Na každú vetvičku správne nožnice

7. Čím strihať? Na každú vetvičku správne nožnice

Bez správnych nožníc sa zo strihania stromov môže stať nebezpečná práca s použitím hrubej sily. Predstavíme vám vhodné náradie – od najmenšej vetvičky po najhrubší konár. Tip: Existujú aj modely pre ľavákov. Každá úloha si vyžaduje iný typ nožníc. Na menšie vetvičky sú určené dvojsečné nožnice s rohatkovým prevodom. Ostro nabrúsený horný a dolný nôž zabezpečuje presný rez. Nie sú vhodné na hrubšie vetvy: ľahko sa zaseknú. V takom prípade sú vhodné robustné kovadlinové nožnice. Klinovitá čepeľ prekĺzne zhora silným tlakom aj cez hrubé vetvy a takmer ich rozsekne.

Ako chrániť? Dobré ošetrenie rán po reze

8. Ako chrániť? Dobré ošetrenie rán po reze

Rany po reze by sa mali rýchlo zahojiť, aby sa do stromu nedostali choroboplodné zárodky. Môžete to urobiť takto: Staré, neplodné vetvičky odcvaknúť priamo pri konári. Pokiaľ nejaké zvyšky vetiev zostanú, vytvoria živnú pôdu pre choroboplodné zárodky. Hladký rez sa hojí rýchlejšie: Rozstrapené okraje rany ihneď zrežte nahladko. Nové rany ošetrite až za okraj stromovým balzamom. Ak prostriedok natriete po celej ploche, bude pôsobiť ako náplasť. Vetvy odstraňujte kompletne. Ak zostanú zvyšky, budú vyháňať strmo nahor rastúce výhony, na ktorých nebudú žiadne plody.

Tip

9. Tip

Ostrihané vetvy a pod. sa môžu, pokiaľ sú zdravé, posekané použiť do kompostu alebo aj na prikrytie záhonov a pod.

hore