Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Sadenie a presádzanie rastlín

Sadenie a presádzanie rastlín

Rastliny v nádobách, črepníkoch a truhliciach farebne oživia váš balkón či terasu. Húževnatými trvalkami, ako sú skalnice a rozchodníky, si môžete vysadiť nádoby alebo korýtka tak, že budú atraktívne po celý rok, dokonca aj v zime.

1 - Krok za krokom 2 - Nákupný zoznam
3 - Zoznam náradia
Ideme na to: drenážna vrstva

Krok 1 - Ideme na to: drenážna vrstva

Ako prvú nasypte do nádoby drenážnu vrstvu z hlinených črepov alebo keramzitu. Táto vrstva by mala byť vysoká najmenej päť centimetrov.

Praktické: Vždy zelené rastliny sú atraktívne po celý rok. Rastliny špecializované na zvládnutie sucha ako skalnice alebo rozchodníky vydržia niekoľkotýždňové obdobia sucha v lete aj bez polievania.

Dôležité: Drenážna vrstva zabráni tomu, aby vznikala trvalá vlhkosť. Táto by spôsobila odhnitie koreňov.

Naplnenie zeminou

Krok 2 - Naplnenie zeminou

Na drenážnu vrstvu nasypte vrstvu zeminy pre črepníkové rastliny. V prípade rastlín, ktoré uprednostňujú priepustnú pôdu, môžete zeminu zmiešať s drenážnym materiálom. Nasypte do misky zeminu len do takej výšky, aby ešte zostalo miesto na koreňové baly rastlín.

Praktické: Ak pri sadení použijete rukavice, nevysuší sa vám pokožka rúk.

Dôležité: Dbajte na veľmi kvalitnú zeminu pre črepníkové rastliny s vysokým podielom ílu a minerálov. Má stabilnú štruktúru (vydrží dlhšie) a rastliny budete musieť presádzať iba každých pár rokov.

Sadenie rastlín

Krok 3 - Sadenie rastlín

Rastliny opatrene vyberte z kvetináča a položte ich na zem. Korene, ktoré zarástli do kruhu po obvode vnútornej steny, uvoľnite prstami, vďaka tomu bude rastlina po presadení rásť rýchlejšie. Ak by ste koreňový bal vložili do novej nádoby len tak, zarastali by korene ďalej do kruhu a potrebovali by dlhší čas na zakorenenie v novej pôde.

Dôležité: Do jedného črepníka saďte len rastliny, ktoré majú rovnaké alebo podobné nároky. Inak bude jedna alebo druhá rastlina alebo dokonca obidve chradnúť.

Pokračujeme – vyplnenie medzier

Krok 4 - Pokračujeme – vyplnenie medzier

Do väčších medzier nasaďte malé odnože alebo časti, ktoré pri sadení odpadli. Potom vyplňte priestory medzi koreňovými balmi zeminou a rastliny zatlačte.

Dôležité: Rastliny nevysádzajte príliš husto, pretože potrebujú ešte miesto na ďalší rast.

Polievanie

Krok 5 - Polievanie

Nakoniec rastliny polejte až do presiaknutia jemným prúdom ohriatej vody z kropidla, kým nebude voda vytekať z otvorov na dne nádoby. Poliatie je dôležité na to, aby sa zemina koreňových balov a koreňov dobre spojila s novou zemou a rastliny mohli hneď pokračovať v raste.

Dôležité: Po poliatí nechajte nádobu stáť niekoľko dní v tieni alebo polotieni, aby rastliny ľahšie zvládli „šok z presadenia“. Potom ich môžete premiestniť na slnko.

Nákupný zoznam

  • Keramzit alebo hlinené črepy na drenážny materiál
  • Črepník alebo nádoba s otvormi na dne
  • Zemina pre črepníkové rastliny
  • Rastliny

Zoznam náradia

  • Krhla s kropidlom
  • Rukavice
  • Ručná lopatka
hore