Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Správne hnojenie v 6 krokoch

Správne hnojenie

Rastliny potrebujú na svoj rast živiny. K najdôležitejším živinám patrí dusík, fosfor a draslík a takisto vápnik a magnézium. Tieto sú označované ako hlavné živiny. Dopĺňajú ich ešte ďalšie živiny, ktoré rastliny potrebujú v menšej miere, ako bór, mangán, železo, zinok a iné. Tieto živiny sa označujú ako stopové prvky, pretože už podľa názvu je zrejmé, že ich rastliny potrebujú v stopových množstvách. Na obaloch hnojív sa živiny vždy uvádzajú s ich chemickým označením:

  • N = dusík
  • P = fosfor
  • K = draslík
  • Ca = vápnik
  • Mg = horčík

Dôležité: Nikdy nehnojte len tak alebo naslepo. Hnojiť sa musí vždy cielene. Pre každú skupinu rastlín existujú špeciálne hnojivá.

1 - Krok za krokom
Rozpoznanie nedostatku živín

Krok 1 - Rozpoznanie nedostatku živín

Nedostatok živín sa prejavuje rôznymi symptómami. Rastliny rastú biedne, listy majú zmenenú farbu. Nedostatok príslušnej živiny sa prejavuje rôznymi symptómami, ako zblednutie listov, hnedé alebo čierne fľaky alebo vyschnuté kraje listov.

Praktické: Poradca OBI na ochranu rastlín vám na základe prinesených listov alebo častí rastlín poradí, akej látky má vaša rastlina nedostatok a ktoré hnojivá to napravia.

Dôležité: Zmeny farieb listov môže vyvolať horúčava, nedostatok alebo príliš veľa vody alebo príliš veľa alebo málo svetla. Poškodenie môžu spôsobiť aj prípravky na ochranu rastlín, ktoré sa prejavujú sfarbením listov.

Vzorka pôdy na zistenie potrebného hnojiva

Krok 2 - Vzorka pôdy na zistenie potrebného hnojiva

Živiny sa ukladajú v pôde a pomaly sa pomocou mikroorganizmov uvoľňujú. Rastlina ich môže prijímať z pôdy vlhkosťou. Vzorka pôdy vám poskytne informáciu o tom, koľko živín obsahuje pôda vo vašej záhrade a či je vhodné ďalšie hnojenie. Väčšina pôd v záhradách je napríklad dobre zásobená fosforom a potrebuje skôr ďalšiu dávku dusíka.

Dôležité: Odoberte vzorky z rôznych miest na záhone a dôkladne ich premiešajte.

Výber správneho hnojiva

Krok 3 - Výber správneho hnojiva

Rozlišujeme medzi minerálnymi (chemickými, umelými) a organickými (prírodnými) hnojivami.
Minerálne hnojivá sú rozpustné vo vode a rastlina ich môže ihneď prijať, pretože sú k dispozícii vo forme minerálnej soli. Výhoda: rýchla dostupnosť živín. Nevýhoda: hnojivo, ktoré rastlina nedokáže okamžite prijať, sa môže vyplaviť do hlbších vrstiev pôdy, v ktorých sa už k nemu korene nedostanú.
Organické hnojivá, ako rohové piliny a pelety kôrového hnojiva, odovzdávajú živiny do pôdy a koreňom rastlín pomalšie. Výhoda: nebezpečenstvo prehnojenia je malé. Nevýhoda: účinok sa dostaví až po niekoľkých dňoch alebo týždňoch.

Praktické: Organické hnojivá pôdu nezaťažujú a živiny sa uvoľňujú pomalšie a počas dlhšieho obdobia.

Dôležité: „Čím viac, tým lepšie“ je pri hnojení tá nesprávna cesta. Vysoké dávky živín spôsobujú poškodenie rastlín.

Aplikácia hnojiva na plochy

Krok 4 - Aplikácia hnojiva na plochy

Granulované alebo peletované hnojivá sa dajú plošne rozhadzovať rukou alebo posypovým vozíkom. Pri aplikácii noste rukavice, pretože mnohé hnojivá môžu dráždiť pokožku.

Praktické: Suché hnojivá sa dajú ľahšie dávkovať.

Dôležité: Potrebné množstvo na meter štvorcový odvážte na kuchynskej váhe alebo odmerajte odmerkou. Ak si nie ste istí, môžete si aplikáciu správneho množstva vyskúšať s použitím piesku.

Rozdelenie kompostu

Krok 5 - Rozdelenie kompostu

Po rozdelení asi troj- až päťcentimetrovej vrstvy kompostu na záhon ho predbežne zapracujte hrabľami. Zakopanie, ako sa často odporúča, nie je potrebné. Pôdne organizmy, napríklad dážďovky, sa postarajú o to, aby sa organický materiál dostal aj do hlbších vrstiev.

Dôležité: Kompost obsahuje mnoho živín, čo musíte zohľadniť pri neskoršom prihnojovaní. Kompost väčšinou pokryje potrebu fosforu a draslíka pre pôdu a rastlinu. Spolu s ním môžete hneď aplikovať aj chýbajúci dusík vo forme rohových pilín.

Tekuté hnojivá

Krok 6 - Tekuté hnojivá

Pri akútnom nedostatku živín môžete poskytnúť cielenú a rýchlu pomoc tekutým hnojením. Existujú tekuté hnojivá vo forme jednotlivej zložky živiny alebo komplexné hnojivá obsahujúce všetky živiny, ktoré rastlina potrebuje. Na prípravu výživného roztoku zmiešajte soľ na prihnojovanie alebo koncentrovaný roztok hnojiva s vodou a priamo ním polejte rastlinu. Tekuté hnojivo je vhodné aj ako listové hnojivo, v takom prípade prijíma rastlina živiny cez listy.

Praktické: Rýchly účinok, použiteľné aj ako listové hnojivo.

Dôležité: Venujte dôkladnú pozornosť návodu na dávkovanie, pretože príliš vysoká koncentrácia hnojiva môže poškodiť listy a korene. V najhoršom prípade rastlina zahynie. V prípade pochybností je lepšie dávkovať nižšie množstvo, ako je uvedené na obale.

hore