Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Správne polievanie

Správne polievanie

Rastliny tvorí z väčšej časti voda, niektoré druhy zeleniny, ako paradajky a šalát, dokonca až z 90 percent. Bez vody teda neprežije žiadna rastlina. V prírode sú rastliny odkázané na dážď, v záhrade im za sucha môžete pomôcť polievaním. A niekedy dokonca musíte, pretože mnohé rastliny potrebujú na to, aby prežili, rovnomerný prísun vody.
Aj živiny dokážu prijímať len vtedy, keď sú rozpustené vo vode.
Pri polievaní ide o množstvo: príliš veľa vody škodí, rovnako ako príliš málo. Svoju úlohu zohráva aj kvalita vody, teplota vody a čas polievania.

1. Správne polievanie 2. Zavlažovaná záhrada
3. Záhradné hadice 4. Zavlažovacie systémy
5. Dažďová voda 6. Vodovodná voda
7. Triky na úsporu vody
Správne polievanie

1. Správne polievanie

Podľa možnosti polievajte priamo zospodu na korene. Tak sa voda dostane tam, kde ju treba. Mokré listy sú náchylnejšie na hubové ochorenia. Okrem toho sa pri kropení odparuje veľa vody bez toho, aby ju rastlina mohla prijať.

Praktické: Takto sa voda dostane tam, kde je potrebná.

Dôležité: Pri polievaní bez kropidla polievajte pomaly, aby sa nevyplavila zem okolo koreňov. Ak sa nedá vyhnúť polievaniu zvrchu, mali by ste týmto spôsobom polievať len ráno alebo doobeda, aby mohli rastliny do večera oschnúť.

Zavlažovaná záhrada

2. Zavlažovaná záhrada

Krhly z plastu sú cenovo výhodné a ľahké. Pre malé záhrady a balkóny úplne postačia. Kropidlo zabezpečí jemný dáždik, ktorý nevymyje zeminu. Stabilnejšie a s dlhšou životnosťou sú krhly z kovu, no sú aj o niečo ťažšie.

Praktické: Krhly sú ľahké. Naplňte krhly znova hneď po polievaní, aby sa v nich mohla voda ohriať.

Dôležité: Keď zostanú krhly dlho stáť na prudkom slnku, plast popraská.

Záhradné hadice

3. Záhradné hadice

Vláčenie vody v krhlách sa pri záhradách s veľkosťou od cca 250 metrov štvorcových stane rýchlo nepohodlným. V takomto prípade bude praktická hadica. Nemala by ale byť dlhšia ako 30 metrov, pretože potom bude takisto ťažká a nepraktická na ťahanie.
Na uloženie hadíc existujú vozíky na hadice, držiaky na hadice vo forme stojanov a priskrutkovania na stenu. Hadica sa tak dá vždy odpratať z cesty, aby ste o ňu nezakopli.

Praktické: Záhradnú hadicu na vozíku alebo držiaku hadice môžete ľahko uložiť. Pomocou rýchlospojky môžete rýchlo pripojiť rôzne kropiace a striekacie nástavce, ale aj zavlažovač trávnika.

Dôležité: Keď zostanú hadice dlho ležať na prudkom slnku, môže plast popraskať. Od konca októbra by ste mali hadicu vypustiť a odložiť na miesto, kde jej nehrozí mráz. Ak by zostala vonku, mohla by sa po zamrznutí roztrhnúť.

Zavlažovacie systémy

4. Zavlažovacie systémy

Existujú rôzne systémy, ktoré umožňujú automatické zavlažovanie pomocou spínacích hodín a/alebo zavlažovacej počítačovej jednotky. Takýmto systémom môžete v krátkej neprítomnosti zabezpečiť zásobovanie vodou, napríklad zeleniny. Systémy sa jednoducho inštalujú medzi vodovod a hadicu. Voda je potom privádzaná cez odkvapkávacie hubice priamo k rastlinám v záhone alebo v kvetináči.
Náklady na polievanie môžete znížiť aj odkvapkávajúcimi hadicami, ktoré sú v záhone uložené permanentne alebo len na jednu sezónu. Prehľad najlepších systémov nájdete tu.

Praktické: Ideálne na preklenutie krátkej neprítomnosti.

Dôležité: Dôležitá je pravidelná kontrola, zavlažovacia počítačová jednotka nemôže nahradiť pravidelnú starostlivosť a kontrolu rastlín.

Dažďová voda

5. Dažďová voda

Dažďová voda je najlepšia voda na polievanie. Je zdarma a neobsahuje vápnik. Môžete ju zbierať do zásobníkov na dažďovú vodu alebo drevených sudov. Ak potrebujete väčšie množstvo, napríklad keď máte veľkú zeleninovú záhradu, mali by ste pouvažovať o podzemnom zásobníku vody.
Dažďovú vodu môžete zachytávať zo strechy domu, zo strechy skleníka alebo garáže. Ak bývate v priemyselnej oblasti, môže byť dažďová voda zaťažená škodlivými látkami. Inak ju môžete bez váhania používať.

Praktické: Zdarma, neobsahuje vápnik.

Dôležité: Po dlhšom suchu nechajte najskôr zo strechy spláchnuť prach, až potom vodu zachytávajte. Proti komárom pomáha biologický prípravok (dostanete ho v Záhradnom raji OBI).

Vodovodná voda

6. Vodovodná voda

Vo veľkej záhrade sa oplatí inštalovať na dôležité miesta podzemné vodovodné potrubia s kohútikmi. Potom nebudete musieť za sebou ťahať dlhé hadice a nosiť ťažké krhly.

Praktické: Žiadne prenášanie na dlhé vzdialenosti.

Dôležité: Voda z vodovodu je veľmi studená, čo môže spôsobiť pri polievaní v lete teplotný šok. V takom prípade je lepšie ohriať vodu v zásobníku. V zime sa musia potrubia včas vyprázdniť, inak by zamrzli.

Triky na úsporu vody

7. Triky na úsporu vody

Jednoduché spôsoby, ako ušetriť vodu pri polievaní:

  1. Zachytávanie dažďovej vody.
  2. Vrstva mulčovacej kôry znižuje odparovanie a zabraňuje príliš rýchlemu vysúšaniu pôdy slnkom.
  3. Po poliatí alebo lejaku okopte pôdu v zeleninovom záhone. Ak sa pôda odplavila, tvoria sa malé kanáliky (kapiláry), ktorými sa voda odparuje zdola nahor. Okopaním sa tieto kapiláry narušia a vlhkosť zostane v pôde.
  4. Polievajte vo väčších časových intervaloch (napr. raz za týždeň), ale tak, aby voda výdatne presiakla. Voda by sa mala dostať do pôdy minimálne do 15 cm hĺbky. Ak budete polievať často a málo, zostanú korene len v hornej vrstve zeme. Rastlina bude potom v období sucha veľmi chúlostivá.
  5. Pestovanie podľa miesta výsadby: mnohé rastliny sa dokážu dobre vyrovnať so suchom a dokonca ich netreba ani polievať.

hore