Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Správna výsadba a starostlivosť o ruže

Kvitnúce ruže.

Predpoklady na pestovanie ruží sú dnes také dobré ako nikdy predtým. K dispozícii je takmer nekonečné množstvo neprehliadnuteľne rozmanitých druhov ruží – svoju obľúbenú ružu si môžete vybrať podľa rozpočtu, miesta zasadenia a osobného vkusu.

OBI vám poskytuje dôležité informácie o ideálnom mieste, správnej starostlivosti a rozmnožovaní ruží, aby ste sa z nich mohli tešiť čo najdlhšie.

1. Na čom pri sadení ruží záleží 2. Najkrajší spoločníci ruží
3. Tipy na starostlivosť o ruže 4. Správne strihanie ruží
5. Správne rozmnožovanie ruží 6. Pestovanie ruží zo semien
7. Ošetrovanie ruží napadnutých rôznymi škodcami 8. Ničenie vošky listovej a iných škodcov ruží
9. Múčnatka a iné choroby ruží
Kvitnúce ruže na špalieri.

1. Na čom pri sadení ruží záleží

Ruže potrebujú dostatok slnka, kvalitnú pôdu a veľa vzduchu. Priveľká horúčava, napr. na múre domu, ktorý odráža slnečné teplo, im nerobí dobre. Ak by ste chceli ruže vysadiť do záhonu, v ktorom už ruže rástli, musíte zeminu kompletne vymeniť. Zeminu pritom vyberte do hĺbky dvoch rýľov a nahraďte ju novou, najlepšie špeciálnou zeminou pre ruže.

Na pripravenie záhonu pre ruže musí byť pôda prekopaná na hĺbku rýľa a skyprená kompostom. Pred prvým použitím minerálneho hnojiva počkajte, do pripravenej pôdy však môžete bez obáv zapracovať organické hnojivá, ako rohovú a kostnú múčku.

Ruže nevysádzajte príliš plytko: miesto očkovania by sa malo nachádzať 5 až 15 cm pod zemou. Neplatí to však pre stromčekové ruže, ktoré by takýmto spôsobom prišli o časť svojho „vysokého“ kmeňa. Po vysadení zem dobre utlačte. Zabezpečí to, aby zem priľahla ku koreňom a aby neboli ruže zasadené v dutom priestore. Potom je dôležité ruže dobre zaliať. Po určitom čase po zasadení pôda niekedy sadne a miesto očkovania sa obnaží. V takomto prípade dosypte zem a dôkladne ju pritlačte. Potom ju znova dobre polejte.

Ak ste si kúpili ruže v nádobe, môžete ich vysádzať celoročne. Mali by ste však tieto rastliny hlavne výdatne polievať. Ak chcete ruže presádzať z jedného miesta v záhrade na druhé alebo chcete vysadiť voľnokorenné ruže – teda zakúpené bez nádoby alebo dostatočného zemného balu – je najlepšie ich namočiť cez noc do vedra s vodou. Pred vysadením pomôže skrátenie koreňov – povzbudí to rast jemných koreňov.

Ruže je najlepšie sadiť na jeseň, asi tak od polovice októbra do polovice novembra. V tomto čase už pôda nie je taká teplá, takže sa môžu vyvíjať aj jemné, dôležité vlásočnicové korienky.

Kvitnúce ruže s levanduľou.

2. Najkrajší spoločníci ruží

Ruže vyniknú nielen ako solitérne kríky, ale aj v samostatných ružových záhonoch. Vďaka rôznym výškam vzrastu môžu však byť aj ideálnymi spoločníkmi v zmiešaných záhonoch. Popínavé, ale aj kríčkové ruže vyzerajú veľmi dobre v zadnej časti záhonu.

Aj ružiam môžu prospievať iné rastliny. Napríklad kríčkové ruže budú po niekoľkých rokoch v dolnej časti holé. Tieto holé miesta sa dajú zamaskovať vhodnou výsadbou pred nimi. Ideálne sú všetky trvalky, trávy a letničky, ktoré dosahujú primeraný vzrast.

Pakost smradľavý, rozmarín a šalvia kvitnú namodro, , čo sa farebne hodí takmer k všetkým druhom ruží, a je možné ich udržiavať v šírke a výške vzrastu potrebnej na ideálnu podsadbu pre bezlisté ruže bez toho, aby im odoberali vzduch, vlhkosť alebo svetlo.

Ostrôžka bude vhodným spoločníkom ruží hlavne preto, že kvitne v rovnakom čase ako ruže a takisto obľubuje ako vápenaté pôdy. Ťahavé a kríčkové ruže sa s obľubou kombinujú s plamienkom. Konáriky ruže poskytujú vetvičkám plamienka oporu, popínavý plamienok zasa pridáva rozmanitosť farieb a zakryje prípadné bezlisté miesta. Pri miniatúrnych ružiach sa osvedčili predovšetkým kombinácie so zvončekom karpatským a nízkou okrasnou trávou.

Ušľachtilé ruže veľmi dobre ukážu na samostatných, slnečných ružových záhonoch, môžu sa však rovnako dobre kombinovať v zmiešanom záhone s trvalkami vhodného vzrastu. Obzvlášť rafinovane pôsobí kombinácia ušľachtilých ruží a tráv, ako napríklad perovec psiarikovitý.

Ruža prikrytá jutou v zime.

3. Tipy na starostlivosť o ruže

Odkvitnuté kvety, ale aj plané výhonky, ktoré vyháňajú zo zeme v období kvitnutia pravidelne strihajte. Takéto výhonky rozpoznáte podľa toho, že sú mimoriadne tŕnisté a vyháňajú pod miestom očkovania.

Mladé rastliny sa musia zalievať výdatnejšie a častejšie. Dbajte na to, aby ste nepokropili kvety, predídete tak hubovitým ochoreniam. Polievať je najvhodnejšie zospodu a treba pritom dbať na výdatnosť prúdu vody. Príliš silný prúd ubíja pôdu, odplavuje zeminu a obnažuje jemné korienky ruží. Pri množstve vody treba pamätať aj na to, že ruže vôbec nemajú rady trvalé zamokrenie. Ak je to nevyhnutné, zabezpečte dobrú priedušnosť pôdy pomocou drenáže.

Na jeseň zostrihajte plazivé ruže a miniruže až k zemi. Miesto očkovania okopcujte zemou, aby mráz a zimné sucho nespôsobili škody. Okrem toho môžete okolo ruží navrstviť dobre vyzretý kompost. Stromčekové ruže potrebujú ochranu koruny pred mrazom. V niektorých prípadoch stačí pevné papierové vrece, ktoré je odolné voči zimným víchriciam a dá sa pod korunou zaviazať. Alternatívne môžete korunu ohnúť k zemi a zakryť vrstvou zeminy, aby ste ochránili výhonky koruny, ktoré sú citlivé na chlad, pred mrazom.

Záhradníčka strihá ruže záhradkárskymi nožnicami.

4. Správne strihanie ruží

Na dosiahnutie rastu silnejších výhonkov, čo najhustejšieho krovitého vzrastu a predchádzanie chorobám odstraňovaním starých odumretých vetvičiek je dôležité ruže pravidelne strihať Najvhodnejší čas je na jar. Keďže intenzita rastu sa líši v závislosti od druhu, treba prispôsobiť typ strihania ruží jednotlivým odrodám. Platí základné pravidlo: slabšie rastúce ruže môžete ostrihať viac ako intenzívnejšie rastúce druhy. Podporí to ich rast a povzbudí tvorbu nových púčikov.

Pri všetkých ružiach je potrebné dbať na to, aby sa choré výhonky odstrihli až po zdravé drevo. Ak by bolo choré aj drevo, zrežte ich až na dve očká. Pri všetkých druhoch ruží sa robí rez rovnako: strihá sa vždy 3 mm nad očkom. Rez by mal byť mierne šikmý, aby po ňom nestekala dažďová voda. To zabráni hubovým chorobám na mieste rezu.

Kríkové a popínavé ruže však nezostrihajte príliš. Vyženú síce znova, ale častokrát vytvoria „metlinu“ a potom trvá dlho, kým opäť vykvitnú. Dôležité je aj pravidelné odstraňovanie planých výhonkov. Odoberajú rastline silu a nevytvárajú kvety. Okrem toho by sa nemali výhonky ruží vzájomne odierať. Križujúce sa výhonky môžete buď odstrihnúť, alebo – pri popínavých ružiach – ich usmerniť tak, že ich uviažete.

Kombinácia ruží s inými rastlinami prospieva zdraviu ruží: napríklad levanduľa a kapucínka odpudzujú z ruží vošky. Margaréty a chryzantémy pôsobia proti škodcom.

Kvitnúce kríkové ruže v záhrade

5. Správne rozmnožovanie ruží

Ruže môžete rozmnožovať aj sami doma, nevyžaduje si to žiadne mimoriadne vedomosti a je to zábava. Ak by ste si napríklad chceli rozmnožiť starú odrodu, prichádza do úvahy hlavne rozmnožovanie odrezkami alebo očkovanie. Rozmnožovanie semenami je v tomto prípade vhodné skôr pre pokročilých pestovateľov ruží.

Rozmnožovanie odrezkami
Rozmnožovanie odrezkami sa odporúča hlavne pre kríkové a popínavé ruže: z nekvitnúcich, jednoročných dobre vyzretých bočných výhonkov odrežete cca 20 cm dlhé odrezky. Najvhodnejšie obdobie je na sklonku leta a začiatkom jesene. Dolné listy treba odstrániť, miesto rezu namočiť do stimulátora rastu. Následne odrezky vysaďte v záhrade na tienisté miesto a do dobre pripravenej, piesčitej zeme. Potom treba už len zalievať, rok sledovať a čakať. Niektoré z odrezkov zakorenia a môžete ich na nasledujúcu jeseň vysadiť na nové miesto. Takýmto spôsobom vegetatívneho rozmnožovania vypestujete ruže, ktoré sú identické s materskou rastlinou.

Štepenie
Na rozmnožovanie ruží štepením je najvhodnejšie očkovanie do mladého zdrevnateného podpníka. Najlepší čas na očkovanie ruží je od júla do augusta, kým sú rastliny plné miazgy.

Viac o štiepení sa dozviete v návode - "Správne štiepenie"Odkvitnuté ruže ako zdroj semien.

6. Pestovanie ruží zo semien

Ak si trúfnete aj na výsev, mali by ste najprv obrať zrelé šípky odkvitnutých ruží. Semienka vybraté zo šípok nechajte dobre vysušiť a potom ich vysejte do kvetináčov, ktoré necháte cez zimu vonku. Na vyklíčenie potrebujú semená chlad. Po dvoch rokoch sa môžu vyklíčené rastlinky presadiť na definitívne miesto. Rozmnožovaním semenami môžu vzniknúť rôzne krížence a nové prírodné varianty. O to väčšie bude prekvapenie pri prvom vykvitnutí rastlín, ktoré ste si dopestovali sami!

Pravidelné hnojenie pôsobí ako prevencia chorôb.

7. Ošetrovanie ruží napadnutých rôznymi škodcami

Ruže sú do veľkej miery odolné a húževnaté rastliny. S miernym napadnutím škodcami alebo hubami sa vedia naozaj dobre vyrovnať. O čo lepšie má rastlina životné podmienky, o to mohutnejšia je. Preto sa oplatí predchádzať chorobám správnou starostlivosťou. Pravidelný, správne vykonávaný rez, správne polievanie a hnojenie (hlavne organickými hnojivami) pomáha ružiam vytvárať obranyschopnosť. Rovnako dôležité je pravidelné strihanie napadnutých listov.

Záhradník strieka ruže proti voškám.

8. Ničenie vošky listovej a iných škodcov ruží

Vošku listovú najlepšie zlikvidujete výluhom zo žihľavy, ktorý môžete ako prevenciu použiť už na začiatku jari. Roztoča ovocného rozpoznáte podľa toho, že listy sa na vrchnej strane sfarbujú dohneda a na spodnej strane listu sedia malé červenkasté roztoče. Postriekajte ich vývarom z vratiča, prasličky alebo paliny pravej.

Chrobáky, bzdochy, čalúnnice ružové a cikádočka ružová často vyžierajú v listoch okrúhle alebo polkruhové diery. Tu pomáha len pravidelné strihanie napadnutých listov a zbieranie škodcov. Niektoré z nich, ako nosáčiky, sú aktívne v noci a musíte ich hľadať s baterkou. Cez deň môžete nájsť tmavohnedého chrobáka vo veľkosti nechta pod kameňmi a kúskami dreva.

Čalúnnice ružové majú svoje hniezda v práchnivom dreve alebo v zemi. S otravou proti nim veľa nezmôžete. Pomôže len zničiť alebo premiestniť hniezda. Proti cikádočke ružovej a piliarke drobnej (osička) pomôže pravidelný postrek pyretrínovým preparátom.

Čierne fľaky upozorňujú na múčnatku.

9. Múčnatka a iné choroby ruží

Čierna škvrnitosť ruží je ochorenie spôsobené hubou, ktoré často vzniká na výlučkoch vši listovej. Chorobu rozpoznáte podľa toho, že na listoch sa objavujú čierne fľaky a listy postupne žltnú. V neskorom štádiu listy opadnú. Prevenciou proti tejto chorobe ruží je včasný a pravidelný postrek rastlín vývarom z prasličky.

Niektoré druhy ruží sú náchylnejšie na choroby ako iné, napríklad na múčnatku. Predovšetkým vo veľmi vlhkých záhradách je preto vhodnejšie sadiť menej citlivé druhy ruží.
Múčnatka sa vyskytuje častejšie počas vlhkého leta ako počas suchého. Na ďalší rok preto môže byť situácia úplne iná.

Múčnatka nenapadá len ruže, niekedy je na jeseň bielo-sivá celá záhrada. Proti tomu pomáha pravidelné postrekovanie vývarom z prasličky alebo „sírenie“. Existujú však aj biologické postreky, ktoré môžete používať pravidelne v niekoľkotýždňových intervaloch. V prípade, že sa pravidelne vyskytuje silná múčnatka, môžete jej výskyt utlmiť alebo mu dokonca zabrániť biologickými prípravkami. Často je príčinou silnej múčnatky nesprávne polievanie.

Hrdzu na ružiach spoznáte podľa toho, že spodná strana listov pôsobí ako by bola „zhrdzavená“. Napadnuté výhonky odstrihnite a spáľte ich.

Ruže patria k najobľúbenejším a najušľachtilejším rastlinám. Pri troche šikovnosti a s niekoľkými tipmi zabránite chorobám a dokonca si môžete vypestovať vlastné odrody. Vyberte si z bohatého množstva rôznych druhov také, ktoré najviac vyhovujú povahe vašej záhrady. Veľký výber rastlín, zeminy pre ruže a odborné poradenstvo nájdete vo vašej predajni OBI.

hore