Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Trvalky v záhrade

Trvalky v záhrade

Čo sú trvalky? Trvalky sú viacročné, trvalé rastliny, ktoré − na rozdiel od stromov a kríkov − nevytvárajú drevnaté výhonky. Na jar patria k prvým kvitnúcim kvetom v záhrade, už vo februári sa objavia prvé tavolíny zimné, snežienky a šafrany (krokusy). V lete sa pridajú skvostné trvalky. Na jeseň vrcholia filigránske trávy a astry a v zime sú atraktívne stvoly s tobolkami. Niektoré trvalky majú zelené listy aj v zime, ale väčšine listy na jeseň opadávajú a v chladnom ročnom období sa sťahujú do zeme. Na jar potom znova vyženú z podzemku svieže výhonky.
S trvalkami tak získate celoročný raj rozkvitnutých kvetov v záhrade.

1. Trvalky prinášajú do záhrady život 2. Trvalky vydržia
3. Aká trvalka je vhodná? 4. Milovníci slnka
5. Polotieň 6. Tieň
7. Trvalky pri záhradnom jazierku 8. Starostlivosť o trvalky
Trvalky prinášajú do záhrady život

1. Trvalky prinášajú do záhrady život

Trvalky vás okúzlia svojou rozmanitosťou a sviežosťou. V priebehu roka sa výrazne menia: na jar jemné púčiky, v lete šťavnaté výhonky a bohaté kvety, na jeseň atraktívne stvoly s tobolkami a v zime inoväť a sneh na suchých stonkách. V záhrade tak vznikajú stále nové, pôvabné scenérie. S trvalkami môžete dotvárať prostredie, vytvárať romantickú, intenzívnu, hravú, povzbudzujúcu alebo decentnú atmosféru. Okrem toho sú trvalky také univerzálne, že do každej záhrady, pre každého a na každé miestočko je možné nájsť tú správnu.

Trvalky sú vytrvalé

2. Trvalky vydržia

Aby sa trvalky optimálne vyvíjali a aby ste sa z nich dlho tešili, oplatí sa poznať a dodržiavať zopár zásad.

  • Miesto určuje výber trvalky, nie naopak. Tieňomilné rastliny, ako papradie, sa na ostrom slnku vyslovene spália. A naopak rastliny, ktoré obľubujú slnko, ako napríklad ľaliovky, v tieni chradnú. Len ak je miesto pre rastlinu vhodné, bude sa cítiť dobre, rásť a kvitnúť.
  • Pre každú pôdu (suchú, vlhkú či mokrú) existuje veľký výber vhodných trvaliek.
  • Celkom bez starostlivosti to však nepôjde. Čím je miesto optimálnejšie, tým menej starostlivosti si rastlina vyžaduje.

Aká trvalka je vhodná?

3. Aká trvalka je vhodná?

Kde svieti slnko? A ako dlho? Ak na mieste svieti slnko viac ako 6 hodín denne, a to aj v čase obeda, potom je ideálne pre rastliny obľubujúce slnko. Pri 3 až 5 hodinách hovoríme o mieste v polotieni a keď slnko svieti na mieste menej ako 3 hodiny denne, ide o tienisté miesto. Len ak zvolíte vhodné miesto, budú rastliny rásť a prospievať optimálne a vy sa budete môcť tešiť z bohatých kvetov.

Milovníci slnka

4. Milovníci slnka

Sú to trvalky, ktoré potrebujú veľa svetla, teda slnečný záhon. Len vtedy rastú a kvitnú optimálne. Majú však ešte aj celkom iné, odlišné nároky na miesto. Napríklad suchú, piesčitú alebo kamenistú pôdu. Aby lepšie prežili sucho, majú niektoré rastliny milujúce slnko, ako rozchodníky, tučné listy, v ktorých zhromažďujú vodu. Ďalšie rozpoznáte podľa striebristých, sivých alebo chlpatých listov.
Okrem toho existujú aj také, ktoré by chceli mať hlavičku na slnku a korene vo vlhkom prostredí. K takýmto patrí napríklad rudbekia.

Polotieň

5. Polotieň

Na krajoch húštiny a krovia, kam svieti slnko len pár hodín, sa darí mnohým trvalkám. Ak je priestor orientovaný na juh, je pôda suchšia a miesto teplejšie. Na severnej strane bude prostredie vlhkejšie a chladnejšie. Dbajte na to pri výbere rastlín.
Pri záhonoch pred múrmi, kde neexistuje súperenie so stromami o vodu a živiny, sa cítia dobre mnohé trvalky, ktoré majú rady vlhkejšie prostredie.

Tieň

6. Tieň

Rastliny obľubujúce tieň nepotrebujú žiadne slnečné lúče. Sú teda ideálnymi kandidátmi na to, aby rástli v tieni domov, na nádvoriach a pod stromami – predpokladom je, aby bola pôda dostatočne vlhká. Avšak aj v problematických miestach, ako suchom tieni pod tisom alebo medzi tujami, je možné nájsť odborníkov na prežitie: napríklad zimozeleň, áron a hviezdnica srdcolistá.

Trvalky pri záhradnom jazierku

7. Trvalky pri záhradnom jazierku

Pri jazierku a v jazierku sú doma močiarne a vodné rastliny. Prechod z kraja jazierka do močaristej zóny je plynulý a nedá sa jednoznačne ohraničiť. Do močaristej zóny je vhodné záružlie močiarne, kosatec močiarny a lekno biele. Puškvorec, ostrice a pálky sú trávy, ktoré sa v takomto prostredí cítia dobre. V hlbokej vode sa darí voľne plávajúcim vodným rastlinám, ako stolístok alebo rožkatec, a leknám s koreňmi zapustenými na dne jazierka, ktorých listy a kvety plávajú na hladine vody .

Starostlivosť o trvalky

8. Starostlivosť o trvalky

Celkom bez starostlivosti to nejde, a preto odporúčame chrániť nádherné vysoké trvalky pred prevrhnutím tyčou a krúžkom na rastliny. V lete je počas dlhodobého sucha vhodné rastliny polievať. Inak starostlivosť o kvetinový záhon obnáša len otrhávanie alebo odstrihávanie odkvitnutých kvetov a príležitostné trhanie buriny. Stonky môžu na jeseň pokojne ostať na mieste, sú atraktívne aj v zime a je treba ich odstrihnúť až vo februári, krátko pred začiatkom novej sezóny v záhrade.

hore