Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Založenie záhonu s trvalkami v 8 krokoch

Založenie záhonu trvaliek

Záhon s trvalkami prináša do záhrady krásne farby od jari až po prvé mrazy. Keď už je raz založený, vyžaduje si oveľa menej starostlivosti ako napr. záhon s letničkami, ktorý sa musí zakladať každý rok znova. Trvalky sú všestranné a na každé miesto v záhrade sa nájde bohaté množstvo druhov a typov nenáročných na starostlivosť. Aby trvalky rýchlo zapustili korene a rástli do krásy, treba pôdu trochu pripraviť a potom môžete ísť na to. Najlepší čas na výsadbu je na jeseň, v septembri a októbri. Trvalkám sa však bude dariť aj keď ich nasadíte na jar od marca do apríla.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
Ide sa na to – príprava záhonov

Krok 1 - Príprava záhonu pre trvalky

Pred vysadením trvaliek vyčistite záhon od buriny a vetvičiek. Záhon zrýľujte na hĺbku rýľa, rozdrvte hrudy zeminy na menšie kusy a zem hladko vyrovnajte hrabľami.

Praktické: Semená buriny z vrchnej vrstvy pôdy sa dostanú naspodok a už nevyklíčia.

Dôležité: Z kyprej pôdy odstráňte korene buriny – ušetríte si tým neskoršie trhanie buriny.

Vyznačenie krajov záhonu

Krok 2 - Vyznačenie okrajov záhonu s trvalkami

Pieskom vyznačte kraje záhonu alebo línie, pozdĺž ktorých chcete vysadiť rastliny. Tu je napríklad vyznačený priebeh okrajov záhonu v záhrade vidieckeho štýlu.

Praktické: Piesok nemusíte odniesť – môžete ho jednoducho nechať v zemi.

Dôležité: Pokiaľ ste sa ešte nerozhodli, kadiaľ budú obruby záhonov viesť, namiesto piesku použite hadicu. Hranice tak budete môcť ľubovoľne a veľakrát meniť.

Pokračujeme – skvalitnenie pôdy

Krok 3 - Skvalitnenie pôdy pre trvalky

Aby trvalky rýchlo vyrástli, mali by ste pôdu obohatiť humusom, ktorý je bohatý na živiny. Najjednoduchšie je to dosiahnete použitím kompostu z vlastnej záhrady.

Praktické: Zelený kompost si môžete výhodne zakúpiť v Záhradnom centre OBI – tento kompost už nemusíte preosievať. Na jeden meter štvorcový plochy záhonu stačí 20 až 30 litrov.

Dôležité: Na skvalitnenie pôdy nemá význam používať rašelinu, pretože rýchlo zhnije a nezvyšuje trvalo obsahu humusu.

Zapracovanie kompostu

Krok 4 - Zapracovanie kompostu do budúceho záhonu s trvalkami

Kompost rozhrabte hrabľami po povrchu záhonu. Rovnomerným prehrabávaním sem a tam zapracujete kompost.

Praktické: Zároveň tým rozdrobíte väčšie hrudy zeminy.

Dôležité: Chcete si založiť pieskovú záhradu? V tom prípade použite namiesto kompostu piesok. Pôda bude potom ľahšia a priepustnejšia: rastliny, ktoré vydržia dlhé suchá, ako kosatce, levanduľa a juka, zbožňujú takéto prostredie. Piesok môžete pokojne pridať vo veľkom množstve: smerná hodnota je 10 cm až 20 cm piesku vytvárajúcich hornú vrstvu.

Príprava rastlín

Krok 5 - Rozmiestnenie trvaliek

Pre väčšinu rastlín je najlepší čas na sadenie jar a jeseň. Rast sa prebudí a rastliny budú plynule rásť ďalej na novom mieste v záhone. Kvetináče najprv rozmiestňujte v záhone vo vzdialenosti 30 cm až 50 cm, kým sa vám nebude páčiť celkový vzhľad.

Dôležité: Nájdite si čas na plánovanie záhonu – aj keď ešte nič nekvitne, dokážete si s troškou fantázie predstaviť, ako sa bude ktorá rastlina vyvíjať a koľko miesta bude potrebovať. Zabezpečte pestrosť tým, že budete striedať trvalky s travinami, a vždy odstúpte niekoľko krokov dozadu, aby ste zhodnotili vzhľad záhonu z určitej vzdialenosti.

Sadenie

Krok 6 - Sadenie trvaliek

Potom vykopte rýľom alebo ručnou lopatkou jamku na rastlinu: musí byť presne taká hlboká, ako je vysoký kvetináč. Ak kvetináče s trvalkami pred vysádzaním polejete, budú sa dať koreňové baly ľahšie vytiahnuť z kvetináčov. Ak je koreňový bal pevne usadený v kvetináči, jednoducho rozstrihnite kvetináč záhradnými nožnicami. Trvalku vložte do jamy, naplňte ju záhradníckou zeminou a zeminu zľahka utlačte.

Ak korene husto prerástli dno kvetináča, urobte do nich zárezy nožom alebo ich oškrabte hrabličkami, aby sa mohli rýchlejšie rozrásť v pôde.

Dôležité: Po vysadení záhon dobre polejte, najlepšie zavlažovačom na trávnik alebo polievacím zariadením, aby sa pôda zvlhčila asi tak do hĺbky 20 cm.

Polievanie

Krok 7 - Polievanie trvaliek

Aby mohli rastliny rýchlo rásť, treba ich po vysadení dôkladne poliať, až kým pôda nie je premočená do hĺbky asi 20 cm. Najlepšie to pôjde jemným pokropením zavlažovačom na trávnik alebo hadicou. Dosiahnete tak aj usadenie prvej vrstvy pôdy – v prípade potreby ju trochu doplňte.

Ďalšia starostlivosť

Krok 8 - Ďalšia starostlivosť o záhon

V prvých týždňoch po vysadení rastlín dávajte pozor na burinu. Pokiaľ trvalky ešte nie sú také veľké, aby pokryli pôdu, bude v medzerách medzi rastlinami klíčiť hviezdica prostredná, lipnica ročná, púpava lekárska a podobné buriny.

Dôležité: Burinu okopte alebo vytrhajte, pokiaľ je ešte malá a jemná. Pri vytrhnutí buriny z pôdy sa tak nepoškodia korene trvaliek a je väčšia pravdepodobnosť, že vytrhnete burinu aj s celým koreňom.

Trvalky sa vo vašej záhrade postarajú o pestrú nádheru a okrem toho ide o nenáročné a skromné rastliny. Pri výsadbe si doprajte dostatok času, prihliadnite na naše tipy a nezabudnite na včasné odstraňovanie buriny. Odmenou vám už čoskoro bude bohatá záplava kvetov.

Zoznam materiálov

  • trvalky
  • piesok
  • humus alebo kompost

Zoznam náradia

  • záhradná hadica
  • hrable
  • nožnice na kvety
  • fúrik
  • rýľ
  • alebo vidly
hore