Zatrávnenie strechy v 5 krokoch

Remeselník stojí na zatrávnenej streche prístrešku pre auto.

Zatrávnené strechy domov, nadstavby alebo prístrešky pre autá nielenže výborne vyzerajú, ale sú zároveň aj cennými biotopmi v meste a zlepšujú kvalitu vzduchu. Mnohé mestá a obce podporujú ekologické stavby a ponúkajú finančné podpory pre strešné záhrady. Výsadba a zatrávnenie striech má však význam len pre sklony striech do 45°. Strecha sa okrem iného musí aj funkčne utesniť. Ak je to tak, môžeme začať: najlepší čas pre zakladanie strešnej záhrady je jar alebo jeseň, keď najlepšie rastú kry a trvalky.

Tip: Vopred sa informujte, koľko bude vážiť vami zvolený balíček rastlín pre strešnú záhradu po nasýtení vodou aj vrátane vegetácie, a tiež, či je strešná konštrukcia schopná uniesť túto dodatočnú hmotnosť.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
Remeselník kladie drenáž na celú strechu.

Krok 1 - Dimenzovanie drenáže

Najprv by ste mali dočista pozametať podklad a opticky skontrolovať, či je utesnenie odolné proti prerastaniu koreňov.

V prvom kroku inštalujte drenáž až po okraj strechy. Doštičky sa dajú zastrihnúť jednoducho nožom na koberce. Ak je strecha nízka, často sa používa štrk na vyrovnávanie prípadných výškových rozdielov.

Nad drenážou sa položí filtračné rúno a prekryje sa.

Krok 2 - Položenie filtračného rúna

Na drenáž položte filtračné rúno Topgrün s prekrývaním aspoň 10 cm.

Odtoky zo strechy v drenáži a rúno sa uvoľnia odstrihnutím nožnicami.

Krok 3 - Prestrihnutie a uvoľnenie odtoku zo strechy

V oblasti strešných odtokov vystrihnite jednoducho drenáž a filtračné rúno, aby prebytočná voda mohla bez problémov odtekať.

Rozsypanie strešného substrátu

Krok 4 - Rozsypanie strešného substrátu

V ďalšom kroku dobre rozdeľte strešný substrát na celú strechu. Na jeden štvorcový meter strechy sa použijú asi 3 vrecká substrátu. Substrát naneste v hrúbke cca. 6 cm. Dbajte na to, aby bolo substrátom pokryté celé filtračné rúno, a aby strešné odkvapy ostali voľné. Pozor! - Filtračné rúno a drenáž nenechajte ležať voľne, teda bez záťaže.

Trvalky s koreňovými zväzkami sa presadia do substrátu a popritláčajú.

Krok 5 - Zasadenie trvaliek s koreňmi

Ako posledná vec sa môžu sadiť trvalky. Treba ich pevne pritlačiť tak, aby bola trvalka s koreňovým balom ľahko pokrytá substrátom. Nakoniec je potrebné celú strechu riadne zaliať vodou.

Trvalky s koreňovými zväzkami zalievajte priamo po zasadení 2-3-krát týždenne. Ďalšie dôležité upozornenie: kontrola odvodnenia a utesnenia strechy. Následne platí: pri objavených nedostatkoch aplikujte hnojivo s dlhodobým účinkom obalené v plaste raz za rok. Jar je na to ideálne obdobie. Na jeden štvorcový meter použite asi 30 g hnojiva.

Zoznam materiálov

  • Rohož s nopmi
  • Filtračné rúno
  • Substrát
  • Vankúšové trvalky

Zoznam náradia

  • Nôž/nožnice
  • Stavbárske vedro
  • Hrable
  • Rezervácia a vyzdvihnutie
  • Overiť dostupnosť v predajni
  • Veľký výber produktov
hore