Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Tipy na úpravu vidieckej záhrady

Vidiecka záhrada

Vidiecka záhrada sa vyznačuje veľkosťou a bujnou vegetáciou. V súlade s tradíciou anglických záhrad patria pestré záhony trvaliek a zeleniny k harmonickému celkovému obrazu, rovnako ako ruže a stromy. Živé ploty neohraničujú len záhradu, ale slúžia aj na vytvorenie štruktúry a umožňujú rozčleniť vašu záhradu na viaceré záhradné celky.

V našom poradcovi vám ukážeme, aké rastliny môžete tradične nájsť predovšetkým vo vidieckej záhrade a ako môžete šikovne použiť tvorivé prvky, napríklad ploty a chodníky. Okrem toho vám vysvetlíme, ako môžete do záhrady začleniť niekoľko posedení a vytvoriť tak útulné miesta na únik pred realitou.

1. Trvalky a kríky vo vidieckej záhrade 2. Ruže vo vidieckej záhrade
3. Chodníky a ploty vo vidieckej záhrade 4. Oddychové miesto vo vidieckej záhrade
5. Výzdoba záhrady vo vidieckom štýle 6. Zoznam materiálov
7. Zoznam náradia
Margaréty, ostrôžky a zelené kríky v bohatom kvetinovom záhone.

1. Trvalky a kríky vo vidieckej záhrade

Bohato kvitnúce trvalky sú pre vidiecku záhradu takmer povinnosťou. Trvalky sú nenáročné rastliny, ktoré môžete s troškou fantázie ľubovoľne kombinovať. A keď ešte prihliadnete aj na rôzny čas kvitnutia rastlín, budete mať vo svojej vidieckej záhrade pestré more kvetov – a to po celý rok.

Navyše potrebuje každá záhrada „divé zákutia“, a tá vidiecka obzvlášť. Namiesto používania miesta za záhradným domčekom na sklad starých dosiek či kompost prinášajú trvalky do tienistých zákutí čulý život. Ďalšie informácie na tému trvaliek a čomu by ste mali venovať osobitnú pozornosť nájdete v našom poradcovi o trvalkách.

Typickými rastlinami do anglickej záhrady sú okrem iných kocúrnik obyčajný, pakost lúčny, šalvia a samozrejme ruže. Kvety kvitnúce na jar a letničky skombinujte so vždyzelenými kríkmi a trávami. Dosiahnete tak trochu farby v záhrade dokonca aj v zime. Rôznou výškou rastlín takisto zabezpečíte spestrenie: s podperami na popínavé rastliny vytvoríte z plamienka, ruží a paviniča praktický tieň a naozajstnú pastvu pre oči. Rýchlo rastúce kvety, ako žlté nechtíky a vika v ružovej, krikľavo ružovej a bielej farbe zabezpečia jednoducho a rýchlo pestrosť vo vašej vidieckej záhrade. Vysejete ich za pár minút a potom už stačí ich len zaliať, chvíľu počkať a tešiť sa z výsledku!

Zeleninové a bylinkové záhony sú vo vidieckej záhrade bez výnimky dovolené, avšak nemali by príliš určovať jej vzhľad.

Aby ste na rastliny v záhonoch mohli lepšie dosiahnuť pri ich ošetrovaní, ale aj obdivovaní, v ponuke sú nášľapné dosky pre široké záhony.

Ružovo-bielo kvitnúce ruže sa vypínajú na dome.

2. Ruže vo vidieckej záhrade

Ruže sú už tradične dôležitou súčasťou vidieckej záhrady. Existujú v mnohých farbách a tvaroch. Nové moderné odrody sú navyše robustné, odolné voči hubovitým chorobám a kvitnú viackrát za rok.

Chceli by ste sa dozvedieť o ružiach viac? Potom si prečítajte aj nášho poradcu "Správna výsadba a starostlivosť o ruže".

Chodník vedie popri záhonoch k záhradnej lavičke.

3. Chodníky a ploty vo vidieckej záhrade

Chodníky sú nielen praktické, ale vytvárajú aj vizuálnu štruktúru vašej vidieckej záhrady. Najkrajšie sú cesty z dlaždíc z prírodného kameňa, ktoré si dokážete ľahko položiť aj sami. Prírodný kameň sa okrem toho najviac hodí k charakteru vidieckej záhrady, ale atraktívnymi povrchovými materiálmi sú aj štrk, tehly či mulčovacia kôra. Mimoriadne ušľachtilo pôsobia chodníky z pálenej tehly. Mach a drobné kvietky v škárach pritom dodávajú ten pravý vidiecky vzhľad.

Vidiecka záhrada žije z výhľadov, pohľadov, rozhľadov a prehľadov. Rad stromov s guľovitou korunou ohraničí záhradu a zároveň vytvorí tieň. Okrem toho môžete skryť nepekné stavby v susedstve bez toho, aby bola záhrada príliš husto vysadená.

Najkrajšie guľovité tvary majú druhy javora, agátu a katalpa.

Sedacia súprava pod stromami na terase v záhrade.

4. Oddychové miesto vo vidieckej záhrade

K vidieckej záhrade patrí aj posedenie. Nabáda vás k tomu, aby ste sa zastavili, a umožňuje vám v pokoji si vychutnávať pôsobenie rozmanitosti farieb a vôní. V horúcich letných dňoch ponúka posedenie pod stromami vo vašej vidieckej záhrade navyše aj chladné rozptýlenie. Pokiaľ sú konáre stromov dosť silné, môžete sa dokonca uvelebiť v hojdacej sieti. Prípadne si môžete urobiť posedenie na terase z veľkých dlaždíc. Bude pôsobiť nielen veľkoryso, ale zabezpečí aj stabilný podklad na postavenie stoličiek a stolov, ktoré sa nebudú len tak ľahko kývať. 

Vo veľkej vidieckej záhrade sa nemusíte obmedzovať len na jedno miesto na posedenie – v závislosti od polohy slnka si môžete kedykoľvek počas dňa vybrať, či chcete sedieť radšej v tieni alebo na slnku. Malé záhradné lavičky môžete navyše premiestňovať bez veľkej námahy.

Ďalšou alternatívou je malý drevený prístrešok: pri jazierku, pod stromami alebo ako rozšírenie terasy – pristavte stôl a štyri stoličky a raňajky na slnku sa môžu začať.

Drevené fošne s ryhovaným povrchom zabraňujú pošmyknutiu vo vlhkom prostredí.

Skladacia stolička vedľa ohýbaného železného stola na kamennej podlahe vo vidieckej záhrade.

5. Výzdoba záhrady vo vidieckom štýle

Atmosféru vytvoríte aj pomocou drobných doplnkov, ktorými dodáte vašej záhrade osobitý vidiecky ráz – napr.

 • črepníkmi s voňavými ružami,
 • hlineným kvetináčom s kvetmi,
 • nostalgickou železnou skladacou stoličkou s ohýbacími opierkami,
 • hlinenou amforou,
 • podperou na popínavé rastliny z vŕbového prútia,
 • ozdobne zapichnutým rýľom v záhone.

Okrem toho môžete kovový záhradný nábytok nechať vonku po celý rok, pokiaľ je konštrukcia eloxovaná.

Klasická vidiecka záhrada je veľká, udržiavaná a bohato vysadená. Vďaka tipom od OBI môžete svojej záhrade dodať ušľachtilý vidiecky ráz – aj malé doplnky urobia veľký dojem!

Zoznam materiálov

 • záhradná lavička
 • záhradné stoličky
 • záhradné stoly
 • platne z prírodného kameňa
 • hlinené kvetináče
 • podpery na popínavé rastliny
 • živé ploty
 • štrk

Zoznam náradia

 • ručné náradie do záhrady
 • rýľ
 • metla
hore