Trend prírodného záhradkárčenia

Trend prírodného záhradkárčenia

Prírodná záhrada má mnoho výhod. Je nielen pekná, ale aj nenáročná na starostlivosť. Pritom „prírodná“ neznamená „zarastená“, naopak. Aj v prírodnej záhrade vládne určitý poriadok, ale nie prehnaný.
Dôležitým znakom je používanie odolných a pôvodných druhov. V prírodnej záhrade to majú vyšľachtené a citlivé druhy ťažké. Majú len pekné kvety pre potešenie oka, ale neponúkajú žiadnu výživu pre hmyz a iné živočíchy. Kto si myslí, že s pestrými druhmi motýľov, čmeliakov, divých včiel a ďalších živočíchov sa do záhrady dostáva aj veľké množstvo škodcov a hávede, sa mýli. V prírodných záhradách je omnoho menej škodcov a chorôb ako v klasickej „čistej“ úžitkovej alebo okrasnej záhrade.

1. Záhrada (nielen) pre zvieratá 2. Pevné prvky: cesty, brány a ploty v prírodnej záhrade
3. Nádherné rastliny: trvalky a filigránske trávy 4. Ani voda nesmie chýbať
Záhrada (nielen) pre zvieratá

1. Záhrada (nielen) pre zvieratá

Zvieratá nesmú v prírodnej záhrade chýbať a prichádzajú tam samy od seba. Vtáky, veveričky a samozrejme roje hmyzu – motýle, divé včely, čmeliaky, chrobáky a mnoho iných – lákajú rozmanité rastliny. Môžete ich dlhé hodiny pozorovať pri zberaní nektáru a svojím čvirikaním a bzučaním vytvárajú výnimočnú relaxačnú atmosféru.

Z mnohých známych záhradných kvetov existujú pôvodné druhy a formy s jednoduchými, nie plnými kvetmi, ktoré sú tiež pekné a obsahujú veľa nektáru a peľu pre motýle, včely a iný hmyz.

Pevné prvky: cesty, brány a ploty v prírodnej záhrade

2. Pevné prvky: cesty, brány a ploty v prírodnej záhrade

Cesty, brány a ploty sa môžu začleniť do záhrady, prírodné materiály sú nevyhnutné. Jednoduchý plot môžete upliesť z vŕbových prútov (ktoré vyháňajú na jar a tak ako tu tvoria živý plot OBI), aj ploty z gaštanového dreva sú pekné a dlho držia.

Ako materiál cestičiek sú ideálne neviazané plochy (vodopriepustné).

Vhodný je piesok, štrk či kamenná drvina. Menej využívané chodníky môžete vysypať kôrovým mulčom alebo drevenými štiepkami.

Nádherné rastliny: trvalky a filigránske trávy

3. Nádherné rastliny: trvalky a filigránske trávy

Trávy a trvalky sa môžu rozvinúť v oblúkovitých záhonoch a môžu sa vzájomne prerastať. Smiete zasiahnuť len vtedy, keď sa niektorý druh rozšíri nadmerne a obmedzuje svojich susedov. Takto vzniká pútavá dynamika a záhrada vyzerá každý rok trochu inak - vrátane prekvapení.

V takomto hoteli pre hmyz môžu divé včely a iný hmyz nechať dorásť svoje larvy. Sú to dôležité opeľovače a užitočné tvory, ktoré prirodzene odstraňujú ďalších nežiaducich škodcov.

Odrežte odumreté steblá a výhonky trvaliek a tráv až v marci, pretože cez zimu v nich zimujú mnohé zvieratá.

Ani voda nesmie chýbať

4. Ani voda nesmie chýbať

Voda patrí k najkrajším prvkom úpravy záhrady a v prírodnej záhrade nesmie chýbať. Početným rastlinám a zvieratám ponúka životný priestor a jemné žblnkotanie o kamene sa postará o relaxačnú atmosféru v záhrade.

Z lávky sa dajú najlepšie pozorovať žubrienky, larvy vážky či iné zvieratá.

  • Rezervácia a vyzdvihnutie
  • Overiť dostupnosť v predajni
  • Veľký výber produktov
hore