Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Trend prírodného záhradkárčenia

Trend prírodného záhradkárčenia

Prírodná záhrada má mnoho výhod. Je nielen pekná, ale aj nenáročná na starostlivosť. Pritom „prírodná“ neznamená „zarastená“, naopak. Aj v prírodnej záhrade vládne určitý poriadok, ale nie prehnaný.
Dôležitým znakom je používanie odolných a pôvodných druhov. V prírodnej záhrade to majú vyšľachtené a citlivé druhy ťažké. Majú len pekné kvety pre potešenie oka, ale neponúkajú žiadnu výživu pre hmyz a iné živočíchy. Kto si myslí, že s pestrými druhmi motýľov, čmeliakov, divých včiel a ďalších živočíchov sa do záhrady dostáva aj veľké množstvo škodcov a hávede, sa mýli. V prírodných záhradách je omnoho menej škodcov a chorôb ako v klasickej „čistej“ úžitkovej alebo okrasnej záhrade.

1. Záhrada (nielen) pre zvieratá 2. Pevné prvky: cesty, brány a ploty v prírodnej záhrade
3. Nádherné rastliny: trvalky a filigránske trávy 4. Ani voda nesmie chýbať
Záhrada (nielen) pre zvieratá

1. Záhrada (nielen) pre zvieratá

Zvieratá nesmú v prírodnej záhrade chýbať a prichádzajú tam samy od seba. Vtáky, veveričky a samozrejme roje hmyzu – motýle, divé včely, čmeliaky, chrobáky a mnoho iných – lákajú rozmanité rastliny. Môžete ich dlhé hodiny pozorovať pri zberaní nektáru a svojím čvirikaním a bzučaním vytvárajú výnimočnú relaxačnú atmosféru.

Z mnohých známych záhradných kvetov existujú pôvodné druhy a formy s jednoduchými, nie plnými kvetmi, ktoré sú tiež pekné a obsahujú veľa nektáru a peľu pre motýle, včely a iný hmyz.

Pevné prvky: cesty, brány a ploty v prírodnej záhrade

2. Pevné prvky: cesty, brány a ploty v prírodnej záhrade

Cesty, brány a ploty sa môžu začleniť do záhrady, prírodné materiály sú nevyhnutné. Jednoduchý plot môžete upliesť z vŕbových prútov (ktoré vyháňajú na jar a tak ako tu tvoria živý plot OBI), aj ploty z gaštanového dreva sú pekné a dlho držia.

Ako materiál cestičiek sú ideálne neviazané plochy (vodopriepustné).

Vhodný je piesok, štrk či kamenná drvina. Menej využívané chodníky môžete vysypať kôrovým mulčom alebo drevenými štiepkami.

Nádherné rastliny: trvalky a filigránske trávy

3. Nádherné rastliny: trvalky a filigránske trávy

Trávy a trvalky sa môžu rozvinúť v oblúkovitých záhonoch a môžu sa vzájomne prerastať. Smiete zasiahnuť len vtedy, keď sa niektorý druh rozšíri nadmerne a obmedzuje svojich susedov. Takto vzniká pútavá dynamika a záhrada vyzerá každý rok trochu inak - vrátane prekvapení.

V takomto hoteli pre hmyz môžu divé včely a iný hmyz nechať dorásť svoje larvy. Sú to dôležité opeľovače a užitočné tvory, ktoré prirodzene odstraňujú ďalších nežiaducich škodcov.

Odrežte odumreté steblá a výhonky trvaliek a tráv až v marci, pretože cez zimu v nich zimujú mnohé zvieratá.

Ani voda nesmie chýbať

4. Ani voda nesmie chýbať

Voda patrí k najkrajším prvkom úpravy záhrady a v prírodnej záhrade nesmie chýbať. Početným rastlinám a zvieratám ponúka životný priestor a jemné žblnkotanie o kamene sa postará o relaxačnú atmosféru v záhrade.

Z lávky sa dajú najlepšie pozorovať žubrienky, larvy vážky či iné zvieratá.

hore