Takto atraktívne oživíte vašu záhradu!
Čo sa vlastne presne myslí pod pojmom záhrada s hmyzom a motýľmi? V skutočnosti v tomto prípade veľa prezrádza už samotný názov. Pri tomto variante záhrady ide o dosiahnutie pestrej a dobre voňajúcej rozmanitosti rôznych rastlín, aby ste hmyzu, ako včelám alebo motýľom, ponúkli atraktívny životný priestor. Pritom je užitočné spoľahnúť sa hlavne na domáce úžitkové a okrasné rastliny, aby zvieratá našli zdroje potravy, ktoré aj skutočne dokážu využiť. Použitie exotických porastov nie je nemožné, musíte si ho však vopred dobre premyslieť. A prečo by ste si mali vybrať záhradu s hmyzom a motýľmi? Existuje na to mnoho dobrých dôvodov. Aby sa vo vašej záhrade cítili včely, motýle a čmeliaky životne dôležité pre rastliny vždy príjemne, je potrebná kombinácia rôznych porastov. V centre pozornosti je pritom zväčša mix jarných, letných a jesenných kvitnúcich rastlín bohatých na nektár. Inými slovami: Vaša záhrada kvitne v každom ročnom období, čo je samozrejme mimoriadne atraktívne aj vizuálne. Navyše ide v prípade úžitkových a ozdobných rastlín o relatívne intenzívne voňajúce porasty, ktoré môžu veľa ponúknuť aj čuchovým bunkám. A krása pestrých motýľov spolu so živým bzučaním včiel oživí celú vašu záhradu – nehovoriac o dôležitom ekologickom aspekte ochrany druhov!
Ktoré rastliny lákajú motýle, včely a čmeliaky?
Zázračné slovo je: nektárové rastliny! Trikom pre funkčnú záhradu s hmyzom a motýľmi je dosiahnutie ideálnej kombinácie rôznych kvetov bohatých na nektár kvitnúcich na jar, v lete a na jeseň a poskytnutie útočiska a vhodnej potravy aj húseniciam. Teda je potrebné určité plánovanie záhona vopred, aby sa záhradka stala oázou dobrého pocitu pre ľudí, ako aj zvieratá – a síce v každom z troch ročných období! K obľúbeným rastlinám bohatým na nektár patria napr. orgován, kalina obyčajná a rudbekia, ale aj prilbica. Tí, čo chcú popri okrasných rastlinách staviť aj na úžitkové rastliny, môžu o. i. použiť fenikel, pamajorán, ľubovník alebo žihľavu. Posledné menované slúžia napr. húseniciam ako dôležitý zdroj potravy. Na ohraničenie sa s obľubou používajú živé ploty z krušpánu alebo rôzne druhy kríkov a trvaliek. Navyše môžete na ohraničenie samozrejme použiť aj kompozičné prvky z dreva alebo prírodného kameňa.
Aspekty, ktoré treba zohľadniť pri záhradách s hmyzom a motýľmi:
Aby sa z vlastnej záhrady s hmyzom a motýľmi aj skutočne stalo miesto zhromažďovania zvierat, treba dodržať niekoľko základných aspektov. Ako už bolo stručne spomenuté, je dôležité uprednostniť hlavne domácu flóru, aby motýle, včely a čmeliaky, ako aj húsenice našli vo vašej záhrade základné veci, ktoré potrebujú na prežitie. Exotické rastliny môžu byť navyše vyslovene škodlivé, napr. rastlinnými jedmi. Aj hnojivá sú pre motýle často jedovaté. Preto sa podľa možnosti čo najviac zrieknite syntetických výrobkov. Navyše platí, že čím väčšia je vaša záhrada s hmyzom a motýľmi, tým skôr upúta pozornosť zvierat. Pokosené trávnaté plochy a ihličnaté stromy sú pre želaný hmyz viac-menej nezaujímavé. Atraktívnejšia je zato pestrá ponuka rôznych farieb a vôní – pôžitok, ktorý je dovedený do dokonalosti bzučaním včiel a čmeliakov. Tzv. hotely pre hmyz môžu navyše ponúknuť úkryt a tým pádom aj ochranu pred prirodzenými nepriateľmi a počasím. Spravte zo svojej záhrady raj pre ľudí, ako aj hmyz a urobte tak skutočný krok v záujme ochrany druhov. Motýle, včely a čmeliaky nás potrebujú rovnako ako my ich!
Upozornenie, že po zmene predajne bohužial nemôžete prevziat data z vášho nákupného vozíku, zoznamu a porovnanie produktov.