Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Kladenie polygonálnych dosiek z prírodného kameňa v 5 krokoch

Domáci majster pri kladení dosiek z prírodného kameňa.

Použitie polygonálnych dosiek je vhodné vtedy, ak chcete vybudovať terasu alebo záhradnú cestu s prirodzeným a rustikálnym dizajnom. . Tieto dosky z prírodného kameňa sú výnimočné svojím nepravidelným tvarom. Zruční domáci majstri zvládnu kladenie polygonálnych dosiek bez problémov, no i tak treba zohľadniť niekoľko bodov, aby bola vaša radosť z cesty alebo terasy dlhodobá. Ako to býva zvykom, aj pri kladení polygonálnych dosiek zohráva významnú úlohu príprava podkladu. Ak sa pod položené dosky dostane voda a prípadne zamrzne, v okamihu sa z tejto plochy s prirodzeným výzorom stane nebezpečné miesto, na ktorom hrozí pošmyknutie. Ak tomu chcete zabrániť, cestičky a terasy musia mať odborne vyhotovený základ – buď v nákladnom variante s betónovou doskou, alebo v rýchlejšom variante, ktorý si vystačí so štrkovým lôžkom. Trvácnosť obkladu závisí od dostatočne silnej a optimálne zhutnenej nosnej vrstvy. Tá môže pozostávať z 10 cm hrubej vystuženej betónovej vrstvy a tesniacej stierky alebo z 15 cm až 20 cm hrubej vrstvy štrku.

Po zaliatí základu môžete položiť polygonálne dosky. OBI vám v 5 krokoch ukáže, ako na to.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
Na zhutnenie základu použite zhutňovač.

Krok 1 - Položenie základu

Na plochu z prírodného kameňa je potrebný podklad odolný voči poveternostným vplyvom.

Musíte urobiť výkop až do hĺbky premrznutia pôdy – o hĺbke premrznutia vo svojej obytnej oblasti sa dozviete od stavebného úradu. Výkop vyplňte štrkom a zhutnite zhutňovačom. Navyše môžete na podklad naniesť ešte piesok. Dávajte pozor na spád vedúci smerom od domu. Aby mohla dažďová voda odtekať od budovy, mal by mať spád hodnotu 1,5 % až 2 %.

Prírodné kamene roztrieďte podľa veľkosti a farebných odtieňov. Polygonálne dosky z kremeňa a porfýru (ryolitu) vyčistite čistou vodou, aby maltové spojenie s doskou nerušili žiadne ochranné zvyšky ani prach. V prípade čadičových polygonálnych dosiek zdrsnite zadné strany dosiek pre lepšiu priľnavosť, vyčistite ich vodou a potom naneste kontaktné stierky. Vďaka tomu ich budete môcť následne lepšie položiť. Na ukončenie v okolí terasy alebo domu potrebujete kamene s plochými hranami – prípadne budete musieť jednotlivé kamene vytvarovať diamantovou pílou alebo uhlovou brúskou.

Položenie obrubníkových kameňov.

Krok 2 - Ohraničenie a ukončenie

Ak má vaša terasa alebo cesta získať optické ohraničenie obrubníkovými kameňmi, treba ich položiť ako prvé. Obrubníkové kamene sa vkladajú do základu zo zvlhnutého chudého betónu a zatĺkajú sa gumeným kladivom. Pomocou napnutej šnúry môžete zaistiť, aby boli kamene uložené v jednej línii a výške. Do chudého betónu sa kladú aj koncové kamene s rovnými hranami, aby sa nemohli posunúť.

Položenie kameňov a kontrola vodováhou.

Krok 3 - Položenie

Potom položte ostatné kamene smerom od ukončenia. Naneste na zhutnené štrkové lôžko približne 5 cm hrubú vrstvu z podkladovej malty a zarovnajte ju. Vždy však naneste iba množstvo potrebné na položenie dvoch až troch kameňov. Potom môžete zatlačiť roztriedené kamene v želanom poradí do zvlhnutej malty – dbajte na dodržanie šírky špáry 3 cm až 5 cm, aby ste dosiahli výzor typický pre polygonálne dosky. Popri väčších doskách treba použiť aj menšie kusy dosiek na vyplnenie medzier. Celoplošne ich zatlčte gumeným kladivom do maltového lôžka. Treba predísť dutinám pod doskami. Pri väčších doskách odporúčame použiť ochrannú tabuľu na zabránenie trhlinám a štiepeniam. V každom prípade však treba vyrovnanie kameňov priebežne kontrolovať vodováhou. Ak ste sa rozhodli pre základ z betónu, nalejte betón so spádom na zhustené štrkové lôžko. Po uplynutí času na vytvrdnutie pokračujte podľa popisu nanesením podkladovej malty.

Škárovanie medzipriestorov cementom.

Krok 4 - Škárovanie

Škárovanie plochy z prírodného kameňa sa realizuje s trasovým cementom, ktorý sa do škár buď nanesie murárskou lyžicou, alebo sa naleje v tekutom stave. Dávajte pozor, aby ste nezašpinili dosky, keďže čistenie môže byť problematické. Ak sa hmota predsa len dostane na dosky, treba ju okamžite zotrieť mokrou handričkou.

Odstraňovanie sivého závoja.

Krok 5 - Čistenie

Jemný sivý závoj, ktorý na prírodných kameňoch vzniká v dôsledku škárovania môžete najprv odstrániť vyčistením čistou vodou. Nasleduje ošetrenie odstraňovačom cementového závoja. Odstraňovač však musí byť vhodný na položený kameň, inak sa môže povrch poškodiť. Riedidlá s kyselinou škodia napr. vápencom a nesmú prísť do kontaktu so špárami. Nechajte prostriedok pôsobiť na kamene podľa návodu na používanie a dôkladne odstráňte odstraňovač cementového závoja čistou vodou a kefkou.

Vďaka tomuto postupu dokážu zruční domáci majstri v 5 krokoch vybudovať plochu z prírodného kameňa, ktorá je odolná voči počasiu a vdýchne každej záhrade jedinečný šarm vďaka svojmu nepravidelnému dizajnu.

Zoznam materiálov

 • hrubý štrk, jemný štrk alebo piesok
 • odstraňovač cementového závoja
 • betón
 • podkladová malta
 • trasový cement
 • polygonálne kamene
 • príp. obrubníkové kamene

Zoznam náradia

 • vibračná platňa
 • vodováha
 • hrebeňová špachtľa
 • kefa na drhnutie
 • uhlová brúska
 • gumené kladivo
 • vymedzovacia šnúra
 • pracovné rukavice
 • príp. murárska naberačka
hore