Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Živé ploty

Poradca pre živé ploty
Živé ploty sa môžu použiť nielen na ohraničenie pozemku, ale veľmi dobre aj na úpravu záhrady. Hodia sa najmä ako ochrana pred vetrom, hlukom a pohľadmi okoloidúcich, slúžia ako vytvárač tieňa a spĺňajú aj dôležité ekologické úlohy - ako prachový filter, filter nečistôt a spalín, ale najmä ako životný priestor a zdroj obživy pre mnohé zvieratá.
1. Vždy zelené živé ploty 2. Nízkorastúce
3. Živé ploty, ktoré zhadzujú listy 4. Kvitnúci netvarovaný živý plot
5. Rez a starostlivosť 6. Zalievanie a hnojenie
7. Tvarovaný rez 8. Malé umelecké diela
9. Buxus je v kurze!
vždyzelené živé ploty

1. Vždy zelené živé ploty

K vždyzeleným živým plotom patrí aj vavrínovec, ktorý vás očarí svojím rastom a lesklými listami. Najlepšie sa pestuje v polotieni. Naopak, tuja uprednostňuje slnečné miesta, dobre rastie a dobre znáša rez; ponúka vhodnú vizuálnu bariéru a ochranu pred vetrom.

Vavrínovec
Výška rastu: 2-5 m
Rastliny na meter: 3-5

Tuja
Výška rastu: 2-5 m
Rastliny na meter: 2

Schematický nákres Schematický nákres
Nízkorastúce

2. Nízkorastúce

Pre toho, kto hľadá nízkorastúci živý plot, bude nátržník krovitý tou správnou voľbou. Na základe nepatrnej výšky rastu sa môže žiarivo žlto kvitnúca rastlina rezať aj ako nízky živý plot. Rastlinám sa najlepšie darí v polotieni.

Nátržník krovitý
Výška rastu: 60-150 cm
Rastliny na meter: 3-5

Schematický nákres Schematický nákres
Živé ploty, ktoré zhadzujú listy

3. Živé ploty, ktoré zhadzujú listy

Hrab obyčajný a buk červený, javor poľný a hloh patria k živým plotom, ktoré zhadzujú listy. V prvých rokoch dbajte pri listových živých plotoch na dostatočnú závlahu.

Hrab a červený buk
Výška rastu: 1,5-3 m
Rastliny na meter: 3

Javor poľný
Výška rastu: 1,5-4 m
Rastliny na meter: 3

Hloh
Výška rastu: 1,5-3 m
Rastliny na meter: 3-4

Schematický nákres Schematický nákres živých plotov zhadzujúcich listy
Johannisbeeren

4. Kvitnúci netvarovaný živý plot

Kvitnúci netvarovaný živý plot je skutočným rajom pre vtákov, ktorý potrebuje síce viac miesta, ale menej starostlivosti ako tvarovaný živý plot. Či už ako zdroj obživy, miesto na hniezdenie či skrýša - je to životný priestor pre vtákov alebo ježkov.

Vhodné rastliny
Ostružina, hrab, lieska, ríbezľa, vtáčí zob, červený buk, baza, rakytník rašetliakový, trnka, borievka, hloh, pavinič.

Schematický nákres Živý plot
Rez a starostlivosť

5. Rez a starostlivosť

Rez do lichobežníka: Listnaté dreviny sa spravidla režú dvakrát do roka: v júni a v auguste/septembri. Ihličnaté dreviny sa režú zvyčajne len  raz v roku (v máji, krátko pred vyháňaním výhonkov). Zásadne sa odrezávajú len jednoročné výhonky.  Živé ploty by sa mali vždy zastrihávať do lichobežníka, aby sa dosiahol rovnomerne hustý a pekný rast. Pravidlo: smerom hore zužovať. Horná šírka o 1/10 výšky menej. K stálozeleným živým plotom patrí aj vavrínovec, ktorý vás očarí svojím rastom a lesklými listami. Najlepšie sa pestuje v polotieni. Naopak, tuja uprednostňuje slnečné miesta, dobre rastie a dobre znáša rez; ponúka vhodnú vizuálnu bariéru a ochranu pred vetrom.

Gießkanne

6. Zalievanie a hnojenie

Živý plot v suchom lete  dôkladne zalievajte. Od marca do augusta môžete živé ploty hnojiť plnohodnotným organickým hnojivom. Ihličnany sa môžu pred nedostatkom živín dodatočne chrániť špeciálnym hnojivom pre jedle. Nadrobno posekaný odpad z rezu živého plota sa môže použiť na zakrytie pôdy. 

Tvarovaný rez

7. Tvarovaný rez

Tvarované dreviny ako buxus vyzerajú po strihaní veľkolepejšie. Tvarovaná drevina nielenže dobre vyzerá, ale vtedy je aj rast hustejší. Najlepší čas na zastrihnutie je pred „Jánom“, potom už ukončí svoju rastovú fázu. Slnečné žiarenie ešte nie je také silné, aby sa spálili končeky. Buxus môžete zastrihávať záhradnými nožnicami, veľké dreviny nožnicami na živé ploty.

Malé umelecké diela

8. Malé umelecké diela

Guľu alebo kužeľ môžete zo „surového“ buxusu vytvarovať aj sami, stačí na to trocha trpezlivosti a odhad od oka. Riadnou výzvou sú figúry. Môžete si pomôcť tvarmi, ktoré si sami vyrobíte z drôteného pletiva. Von trčiace špičky jednoducho odstrihnete. 

9. Buxus je v kurze!

Voľne rastúci, ako terasová rastlina, v balkónových kvetináčoch: buxus vyzerá dobre  všade. Nenáročný na umiestnenie a starostlivosť, môže sa ľubovoľne tvarovať. Predtým buxus patril k typickému obrazu vidieckej záhrady. Nízke druhy slúžili ako obruby záhonov, vyššie oddeľovali, ako živé ploty, kvetinovú záhradu od zeleninovej. 

hore