Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Stavba záhradného múru v 6 krokoch

Remeselník buduje v záhrade záhradný múr.

Záhradný múr slúži na oddelenie od ďalších častí pozemku aj ako dekoratívne ukončenie spevnených svahov alebo vyvýšených záhonov. V 6 jednoduchých krokoch si môžete takýto múr postaviť aj sami. V našom poradcovi sa dozviete, aké náradie a materiál na to budete potrebovať.

Ak sa pri stavbe záhradného múru rozhodnete pre používanie praktických prvkov s dutými komôrkami, musíte ich zaplniť priamo na mieste (ďalšie informácie nájdete v kroku 2). Tak ako u plných tvaroviek či tvárnic, aj tieto sú k dispozícii v rozličnom dizajne a štruktúre – od vzhľadu imitujúceho prírodné kamene cez rustikálne bridlice až po mramorové prvky.

Aby záhradný múr vydržal aj mrazivé podmienky, potrebujete betónový základ.

Majte na zreteli, že záhradné múry sa nesmú využívať ako oporné múry na zachytenie svahu, vjazdy či budovy.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
priprava-podkladu-pre-zahradny-mur-krok-1

Krok 1 - Príprava podkladu na záhradný múr

Základ predstavuje predpoklad pre stabilný a mrazuvzdorný záhradný múr. Postup jeho stavby je vždy rovnaký bez ohľadu na to, z čoho bude múr pozostávať. Základovú jamu založte tak, aby bola o cca 10 cm širšia a 10 cm dlhšia ako plánovaný múr.

Po vyznačení rozmerov vymedzovacou šnúrou a drevenými kolíkmi nasledujú výkopové práce, ktoré treba uskutočniť až do hĺbky cca 80 cm v závislosti od klimatických podmienok a rozmeru záhradného múru. Podklad musí byť stabilný, nesmie sadať a musí uniesť záťaž. Preto najskôr spevnite zem zhutňovačom.

Potom do základovej jamy (používajte vodováhu) položte asi 40 cm hrubú vrstvu na ochranu proti mrazu pozostávajúcu zo štrku alebo kamennej drviny drviny (zrnitosť od 0 do 32 mm) a spevnite ju pozdĺžne zhutňovačom. Na spevnený podklad naneste asi 30 cm hrubú vrstvu záhradníckeho betónu, ktorá musí byť o niečo širšia ako vlastný múr. Skôr ako budete pokračovať ďalšími krokmi, nechajte základ vytvrdnúť asi 1 deň.

Tip

Otázky o mrazuodolnej hĺbke vám zodpovie stavebný úrad vo vašom bydlisku.

kladenie-tvarnic-zahradneho-muru-krok-2

Krok 2 - Stavba záhradného múru

Na vytvrdnutý základ naneste kelňou rovnú vrstvu malty. Položte prvú vrstvu vybraných tvárnic – absolútne vodorovne a zvislo – do maltového lôžka. Dávajte pritom pozor na zachovanie šírky škár medzi jednotlivými prvkami záhradného múru aspoň 3 mm až 5 mm. Po vyschnutí malty môžete pokračovať kladením ďalších radov tvárnic. V prípade betónových plných tvárnic sa musia ďalšie vrstvy lepiť len tenkou mrazuvzdornou betónovou maltou alebo lepidlom na obklady.

Ak ide o duté tvárnice či tehly, pred položením druhej vrstvy tehál sa musia dutiny zaplniť kamennou drvinou alebo štrkom a dôkladne utesniť. Ďalší rad tehál/tvárnic ukladajte s posunutím, aby sa zvislé škáry navzájom nestretli. Potom spojte tehly tenkou vrstvou betónovej malty. Gumeným kladivom sa dajú škáry zmenšiť a tehly záhradného múru sa priklepnutím dostanú na svoje miesto. Pri tehlách so spojom zasahuje drážka a pero navzájom do seba, čím sa dosiahne stabilita. Pri práci dávajte nepretržite pozor na to, aby bol záhradný múr rovný, a malé výškové rozdiely medzi tehlami či tvárnicami vyrovnajte tenkou betónovou maltou. Nasledujúce rady tehál či tvárnic vždy v celej dĺžke zaplňte zmesou štrku s pieskom a utesnite ich.

Odrezanie tehál či tvárnic záhradného múru rezačkou

Krok 3 - Rezanie tehál na záhradný múr

Pokiaľ nepoužívate duté tehly či tvárnice, môžete plné tehly v závislosti od hrúbky ich steny odrezať na rezačke. Nakreslite požadovanú reznú hranu na tehlu a vložte ju do rezačky. Rezačka nevytvára veľa nečistôt, pracuje potichu, avšak nie je vhodná pre veľmi hrubé tehly. V tomto prípade použite rezačku na dlažbu, resp. vhodnú rozbrusovačku či uhlovú brúsku, ktorá pracuje presne aj pri väčších hrúbkach, hoci s väčším znečistením a hlukom. Preto dávajte pozor, aby ste rezačku postavili na mieste, ktoré sa dá ľahko očistiť.

vyplnenie-zeminou-za-zahradnym-murom-4

Krok 4 - Vyplnenie zeminou za záhradným múrom

Ako dekoratívne upevnenie zeme napr. vyvýšeného záhonu bude múr vystavený väčšej námahe, napr. vlhkosti. Môžete to zmierniť umiestením fólie alebo vrstvy kamennej drviny či štrku medzi múr a zeminu. V dôsledku dodatočného zaťaženia hmotnosťou sa záhradné múry so zeminovou výplňou nesmú stavať také vysoké ako voľne stojace múry. Prečítajte si k tomu údaje od výrobcu. Za určitých okolností môžete postaviť vyšší múr v prípade vyplnenia dutín v tehlách planým betónom. Ako alternatíva je možná oceľová výstuž. Privolajte si však najskôr na pomoc statika.

Pokládka drenážnej rúry

Krok 5 - Pokládka drenáže pre záhradný múr

Podľa priepustnosti vody v podklade, výšky múru a zeminovej výplne za záhradným múrom môže byť zmysluplná pokládka drenáže. Pri tom sa umiestni drenážna rúra paralelne s múrom vo výške základu do vrstvy štrku/kamennej drviny a voda sa tak odvedie nabok do priesakového lôžka alebo kanála.

Zaškárovanie najvyššej vrstvy tehál/tvárnic silikónom.

Krok 6 - Dokončenie záhradného múru

Aby ste zabránili vnikaniu vody do záhradného múru, najvyššiu vrstvu tehál treba zaškárovať bezfarebným silikónom. Pre niektoré systémy múrov sú k dispozícii vhodné krycie doštičky. Upevnite tieto mrazuvzdornou betónovou maltou na najvyššom rade tehál a medzipriestory zaškárujte.

Použitím prvkov múru a s využitím OBI tipov a trikov si môžete postaviť záhradný múr jednoducho úplne sami. Máte otázky týkajúce sa materiálu alebo postupu? Radi vám poradíme v jednej z našich OBI predajní.

Zoznam materiálov

 • parapetné dosky
 • montážna pena
 • montážne lepidlo
 • silikón na okno
 • akryl
 • malta
 • montážne kliny

Zoznam náradia

 • píla
 • skladací meter
 • vodováha
 • remeselný nôž
 • rovnačka
 • špachtľa
 • injekčná pištoľ
hore