Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Položenie trávnika v 5 krokoch

Čerstvo dodaný trávnatý koberec sa môže ihneď položiť.

Trávnatým kobercom získate v najkratšom možnom čase hebkú zelenú trávnatú plochu, ktorú môžete zaťažiť už po dvoch týždňoch od položenia. Na rozdiel od vysiateho trávnika nepotrebujete čakať viac mesiacov, kým bude trávnik taký hustý a objemný, aby ste naň mohli stúpiť. Trávnatý koberec si môžete položiť aj sami. Keď je plocha pripravená, stačí vám na položenie 50 štvorcových metrov menej ako dve hodiny.

Praktické: Jedna rolka meria 40 cm x 2,5 m a má plochu jeden meter štvorcový.

Dôležité: Objednajte si aspoň o dva štvorcové metre viac, ako budete potrebovať, pretože rolky môžu byť v závislosti od poveternostných podmienok o niečo väčšie alebo menšie (pri suchom počasí sa pásy trochu zmrštia).

1 - Krok za krokom 2 - Nákupný zoznam
3 - Zoznam náradia
Podklad pre trávnatý koberec musí byť jemne rozdrobený a hladký.

Krok 1 - Príprava plochy

Keďže sa trávnatý koberec nedá skladovať dlhšie ako jeden deň, musí sa plocha pripraviť včas. Pohrabte podklad, až kým nedosiahnete hladkú a jemnozrnitú plochu. Treba odstrániť korene, burinu a kamene. Pri ťažkých a ílovitých pôdach je vhodné zapracovať na 100 m2 jeden až tri kubické metre kompostu. Potom treba pôdu nechať v pokoji niekoľko dní. Následne odstráňte novú vyrastenú burinu. Takto získate pôdu s veľmi nepatrným množstvom buriny. Skôr ako začnete s pokladaním trávnatého koberca, vylepšite podklad špeciálnym štartovacím hnojivom pre trávnaté koberce podľa pokynov na dávkovanie. Takto pripravená pôda poskytuje trávnatému kobercu optimálne podmienky.

Rovnomerne rozviňte trávnatý koberec.

Krok 2 - Rozvinutie

Trávnatý koberec sa musí položiť najneskôr do 24 hodín po dodávke. Vybaľte rolky z palety, aby tlak na najspodnejšie rolky nebol taký veľký. Na jednoduchšie rozvinutie je vhodné najskôr rolky poroznášať po ploche, takto je rozvinutie oveľa rýchlejšie.

Dôležité: Nikdy nenechajte rolky ležať na slnku. Trávnatý koberec sa môže zalievať až po rozvinutí, nie v zvinutých rolkách. Mačina vo vnútri začne hniť.

Trávnatý koberec položený s posunutými spojmi nevytvára žiadne krížové medzery.

Krok 3 - Položenie pásov

Pásy trávnatého koberca sa pokladajú s posunutými spojmi, aby nevznikali krížové medzery.

Praktické: Trávnatý koberec sa dá orezávať starým záhradným nožom ako koberec. Takto ho môžete položiť aj na zákrutách pozdĺž hriadok a chodníkov veľmi blízko.

Aby sa zabránilo prázdnym miestam, pokladá sa trávnatý koberec s prekrývaním jeden až dva centimetre.

Krok 4 - Uzavretie spájacích hrán

Poukladajte pásy tak, aby hrany ležali nad sebou asi jeden až dva centimetre, vtedy nevzniknú žiadne medzery, keď sa pás na slnku trochu scvrkne. Pásy dobre ušliapte. Pri väčších plochách si môžete v Záhradnom raji OBI zapožičať valec.

Prekrývajúce sa okraje trávnatého koberca sa popritláčajú k sebe.

Krok 5 - Popritláčanie a zaliatie

Nakoniec sa okraje popritláčajú k sebe. Medzery sa zaplnia trávnikovým pieskom. Následne sa trávnik poriadne popolieva vodou zo zavlažovača, aby sa korene prepojili s podkladom a mohli tak hneď ďalej rásť. V nasledujúcich dvoch až troch týždňoch nesmie trávnik vyschnúť, potom môžete zavlažovanie nastaviť na normálny rytmus.

Dôležité: Nesmú ostať žiadne otvorené medzery, lebo neskôr sa dajú len ťažko zatvoriť. Zavlažujte vždy ráno a večer, ale nie cez obed pri plnom slnečnom žiarení. Hneď ako trávnik začne pôsobiť matne a sivozeleno, musí sa preveriť vlhkosť a zalievať.

Nákupný zoznam

  • Trávnikový piesok
  • Trávnikový zavlažovač
  • Štartovacie hnojivo
  • Jemný kompost pre zelené rastliny

Zoznam náradia

  • Rukavice
  • Hrable
  • Valec
hore