Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Založenie trávnika v 6 krokoch

Záhradník vyrovnáva budúcu plochu trávnika záhradným valcom pred zasiatím trávnych semien.

Ak chcete mať aj vy pekný trávnik, mali by ste dbať predovšetkým na najlepší moment výsevu a správnu starostlivosť. Počas výsevu nemá byť ani príliš teplo ani príliš chladno a teplota pôdy by mala byť vyššia ako 9 °C. Začnite preto s prácou na novom trávniku najlepšie na jar. Vyberte si najprv z týchto typov trávnika:

 • Okrasný trávnik – tzv. anglický, ktorý je hustý a zelený, ale tiež citlivý na zaťaženie a treba sa oň dobre starať.
 • Športový a ihriskový trávnik sa používa na hranie a športy, ako prezrádza už jeho názov. Znáša vysokú záťaž a je mimoriadne pevný.
 • Trávnik do tieňa sa hodí pre tienisté a polotienisté miesta –pod kríkmi, stromami či za budovami, kde je menej svetla.
 • Kvitnúci trávnik je zmes lúčnych kvetov, ktoré po niekoľkých týždňoch pestro rozkvitnú.

 

Ak potrebujete pomôcť pri rozhodovaní, obráťte sa na pracovníka v predajni OBI. Spolu iste nájdete ten správny typ trávnika.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
Záhradník rýľom prekopáva pôdu pre budúcu plochu trávnika.

Krok 1 - Príprava trávnika

V marci a apríli sú tie najlepšie klimatické podmienky na založenie nového trávnika. Vrstva ornice by mala byť hrubá aspoň 15 cm. Aby nový trávnik rástol a darilo sa mu, musí sa pôda prekypriť do hĺbky 20 cm rýľom, rýľovacími vidlami alebo kultivátorom.

Treba odstrániť kamene, zvyšky koreňov, burinu atď. Využite možnosť prekypriť ťažkú ílovitú pôdu 2 kubickými metrami riečneho piesku/kremičitého piesku na 100 m² a zapracovať do ľahkej, pieskovej pôdy 8 až 10 litrov skompostovanej kôry na každým² pôdy. Všetky druhy pôdy by sa nezávisle od uvedeného mali upraviť 10 litrami pôdneho substrátu na trávniky na každý m2.Pokiaľ to čas dovolí, mala by pôda po prekyprení 2 až 3 týždne odpočívať.

Mladý trávnik si vyžaduje dostatok fosforu – rozptýľte špeciálne štartovacie hnojivo na trávniky.

Záhradník vyrovnáva hrabľami plochu pre svoj budúci trávnik.

Krok 2 - Vyrovnanie plochy pre trávnik a kontrola obsahu vápnika

Po prekyprení pôdy vyrovnajte plochu pre budúci trávnik vyrovnávacími hrabľami alebo záhradným valcom. Na malé plochy môžete použiť aj dosku. Skontrolujte pritom, či sa zem pri spracovávaní rozdrobila, či sú kusy menšie ako 1 cm a aký je obsah vápnika v pôde. Pri pH pod 5,5 by ste totiž mali pôdu ošetriť záhradným vápnom/trávnikovým vápnom(cca 5 kg/100 m²).

Urobte poriskom hrablí po okraji plochy malú priekopu, do ktorej neskôr dajte viac semien ako na zvyšku plochy a ako odmenu získate pevnú a odolnú hranu trávnika. Následne pôdu dobre zalejte vodou.

Týždeň pred výsevom by ste mali do pôdy zapracovať hnojivo na trávniky (cca 30 až 40 g/m²).

Záhradník vysieva semená trávy pomocou posýpacieho vozíka

Krok 3 - Výsev trávneho osiva

Na výsev trávneho osiva (cca 25 až 50 g/m²) si vyberte pokiaľ možno deň s bezvetrím. Prácu si môžete uľahčiť posýpacím vozíkom. Ak ho nemáte, môžete semená vysievať aj rukou. Pritom dávajte pozor, aby bol výsev rovnomerný. Podarí sa vám to, ak osivo premiešate s približne rovnakým množstvom piesku alebo kvalitnej pôdy bez buriny. Potom rozdeľte množstvo osiva na polovice a vysievajte raz pozdĺžne a potom zase priečne.

Aby sa nič neodfúklo, zahrabte vysiate semená hneď po vysiatí opatrne hrabľami tak, aby boli zakryté tenkou vrstvou zeminy. Aby ste predišli prílišnému zosadnutiu pôdy a jej nerovnostiam po vysiatí, musíte ju valcovať –opäť valcom alebo dlhou doskou.

Zavlažovač zavlažuje pôdu na ploche vysiateho trávnika.

Krok 4 - Zalievanie pôdy na ploche trávnika

Následne zalejte pôdu na novozaloženom trávniku jemnou hubicou alebo zavlažovačom – pritom sa vyvarujte vzniku potôčikov a mlák. Počas prvých 3 až 4 týždňov udržujte trávnik vlhký. Po 8 až 15 dňoch vyrašia prvé steblá a po približne 3 týždňoch vzídu všetky semená.

Najmä počas suchého obdobia dbajte na to, aby ste zalievali trávnik pravidelne ráno i večer.

Záhradník kosí kosačkou nový trávnik prvýkrát od založenia.

Krok 5 - Prvé kosenie trávnika

Prvé strihanie resp. kosenie by ste mali začať pri výške 8 až 10 cm. Trávnik treba zostrihnúť na výšku 5 cm. Okrasný a kobercový trávnik by nikdy nemal dorásť do výšky viac ako 4 až 6 cm a následne ho treba zostrihávať na výšku 2 až 3 cm. Koste trávnik pokiaľ možno pravidelne raz za týždeň. Namáhaný, ihriskový a športový trávnik môže mať výšku 3 až 4 cm. V tienistých miestach (trávnik v tieni) by nemal mať menej ako 5 cm.

Záhradník plní posypávač hnojivom.

Krok 6 - Starostlivosť o trávnik

Keď nenechávate pokosenú trávu ležať ako mulčovací materiál, mali by ste trávnik pohnojiť špeciálnym hnojivom na trávniky. Hnojte pomocou posypávača (posýpacieho vozíka) v pozdĺžnom i priečnom smere. Pri dlhšom suchu by ste mali trávnik dobre zalievať. Nikdy nehnojte čerstvo pokosený trávnik. Trávnik potrebuje popri výživných látkach aj dostatočný prívod vody a vzduchu. Preto by ste mali koncom marca odstrániť splstnatenú vrstvu z machov a odumreté časti rastlín.

Keď budete svoj vlastnoručne založený trávnik pravidelne hnojiť, vápniť, kosiť a vertikulovať, budete sa z neho môcť dlho tešiť

Zoznam materiálov

 • Trávne semená podľa vašej voľby
 • Hnojivo pre trávniky
 • Trávnikový substrát
 • Záhradné/trávnikové vápno
 • Riečny piesok/kremičitý piesok
 • Skompostovaná kôra

Zoznam náradia

 • Rýľ
 • Vidly
 • Kultivátor
 • Záhradný valec
 • Posýpací vozík
 • Hrable
 • Sprchovacia hubica alebo zavlažovač
hore