Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Najobľúbenejšie a najdôležitejšie druhy bobuľových plodov

Jahody a čučoriedky.

Chutné a zdravé: bobuľové plody sú prírodnými sladkosťami, na ktorých si môžete bez výčitiek pochutnávať. Okrem toho sú mnohé druhy domáce a môžete ich jednoducho kultivovať vo vlastnej záhrade. Mnohé plody, ako jahody alebo čučoriedky, sa pritom v čisto botanickom ponímaní nepovažujú za bobuľové ovocie – pôžitku z týchto maškrtných plodov to však vôbec nebráni.

1. Jahody sú najobľúbenejším druhom bobuľových plodov 2. Nenáročná popínavá rastlina: černica
3. Maliny sú ďalším obľúbeným bobuľovým ovocím 4. Egreš: sladkokyslý vitamínový kokteil
5. Brusnica: bobuľový hit z USA 6. Čučoriedky sú náročné
7. Ríbezle na želé a ďalšie pochúťky 8. Baza: zdravá kulinárska pochúťka
9. Rakytník: plný vitamínov 10. Tipy na výsadbu bobuľových plodov
Čerstvo nazbierané jahody.

1. Jahody sú najobľúbenejším druhom bobuľových plodov

Jahody chutia na koláči, ako marmeláda alebo ako príloha k takmer každému dezertu. Vďaka podielu vody vyše 90 % obsahujú plody minimum kalórií a navyše sú aj zdravé. Sezóna jahôd zvyčajne trvá od polovice júna do konca júla, niektoré odrody dozrievajú skôr, iné neskôr. Obľúbenými odrodami jahôd sú o.i. Elsanta, Korona alebo Senga Sengana, k populárnym odrodám patria aj Symphony alebo Salsa.

Keď pri pestovaní zmiešate rôzne druhy jahôd, dosiahnete relatívne dlhé obdobie zberu úrody. Vhodným miestom pre rastliny jahody sú slnečné záhony s kyprou humusovitou pôdou. Rastliny vysaďte s odstupom cca 30 cm. Jahody musíte byť počas rastu pravidelne dobre zavlažovať a plieť v ich okolí burinu.

Ďalšie informácie o pestovaní jahôd sa dozviete vo videu s rovnakým názvom. Cez zimu môžete rastliny chrániť jednoducho pokrývkou zo slamy. Po druhom roku treba vymeniť záhon a vykultivovať nové mladé rastliny.

Dozrievajúce černice.

2. Nenáročná popínavá rastlina: černica

Černice potešia na jar peknými kvetmi a v lete bohatou úrodou. Plody tohto druhu bobúľ si môžete vychutnávať čerstvé alebo vo forme marmelády alebo sirupu. Pritom je pestovanie relatívne jednoduché: černice môžete kúpiť v kvetináči alebo ich sami vypestovať zo sadeníc. Táto popínavá rastlina rastie obzvlášť dobre, keď má k dispozícii mriežku, okolo ktorej sa môže ovíjať. Okrem toho je tento druh bobuľových plodov veľmi nenáročný na starostlivosť. Černice potrebujú miesto s polotieňom chránené proti vetru a postačuje im spätný rez na jar. Nezabudnite, že väčšina druhov černíc rodí plody na dvojročnom kmeni. Podľa toho treba spätne zrezať výhonky, ktoré mali v lete plody. Výhonky vyrastené v minulom roku treba nechať nedotknuté. Ak pestujete černice v kvetináči, mali by ste ich v zime opatriť ochranou proti mrazu. V záhone vydržia kríky aj mínusové teploty. Mimoriadne odolné sú predovšetkým beztŕnisté druhy šľachtenia „Chester Thornless“: tieto černice s veľkými plodmi odolávajú nielen mrazu, ale dokážu sa úspešne brániť aj proti feruli.

Dozrievajúce maliny.

3. Maliny sú ďalším obľúbeným bobuľovým ovocím

Správnym obdobím na zasadenie malín je jeseň. Na tento účel je najlepšie použiť odrodovo čisté mladé rastliny. Môžete si vybrať medzi letnými a jesennými malinami. Tie prvé rodia už v júli a tie druhé sú omnoho robustnejšie a vďaka ich neskorému kvitnutiu odolnejšie voči škodcom – vďaka tomu sú veľmi obľúbené u záhradníkov. Rastliny potrebujú kyprú pôdu, ktorú môžete zmiešať so záhradným a kôrovým kompostom. Malá mriežka pomôže popínavým rastlinám rásť vzpriamene. Rastliny potrebujú v závislosti od odrody rôzny spätný rez. Bližšie informácie môžete získať pri nákupe v predajni OBI.

Egreše na kríku.

4. Egreš: sladkokyslý vitamínový kokteil

U egrešov sa môžete rozhodnúť, či ich chcete zasadiť ako krík alebo ako vysoký kmeň. Obom variantom sa dobre darí na slnečnom alebo polotienistom mieste s kyprou pôdou s vysokým obsahom humusu. Egreš ako vysoký kmeň potrebuje navyše malý kolík, ktorý ho bude chrániť aj pri silnom vetri. Rovnako ako u iných ovocných drevín musíte pravidelne skracovať výhonky. Čas zberu úrody začína u egrešov približne v júni a trvá do augusta. Plody egrešov akejkoľvek odrody môžete však odtrhnúť aj nezrelé, pretože ešte dodatočne dozrejú.

Brusnice na jednom výhonku.

5. Brusnica: bobuľový hit z USA

Americká brusnica je v našich končinách známa aj ako medvedica lekárska s veľkými plodmi. K jej blízkym príbuzným patria domáce bobuľové plody, ako napr. brusnica pravá. Pri porovnaní však zbadáte jeden zásadný rozdiel: plody americkej brusnice sú omnoho väčšie, pripomínajú takmer čerešne. Brusnica je veľmi zdravé ovocie, vraj už pôvodní obyvatelia Ameriky oceňovali vysoký podiel vlákniny a vitamínov. Kríky, na ktorých rastú tieto šťavnaté bobule, môžu dorásť až do výšky 2 m. Vďaka pekným bielo-ružovým kvetom budú brusnicové rastliny navyše peknou dekoráciou vo vašej záhrade.

Čučoriedky dozrievajú na jednom kríku.

6. Čučoriedky sú náročné

Pestovanie čučoriedok je vhodné pre pokročilých záhradníkov: tieto rastliny vyžadujú nielen slnečné miesto chránené proti vetru, ale sú náročné aj na zeminu. Zem by mala byť bohatá na humus, bez vápna a navyše rovnomerne vlhká. Ako vresovité rastliny navyše netreba čučoriedky sadiť príliš hlboko, koreňový bal musí mierne vytŕčať zo zeme a následne ho treba prikryť mulčovacou kôrou a kôrovým kompostom. Ak chcete dosiahnuť mimoriadne bohatú úrodu týchto bobuľových plodov, odporúča sa kultivovať minimálne dve rôzne odrody.

Červené ríbezle na vetvičke.

7. Ríbezle na želé a ďalšie pochúťky

Ríbezle existujú biele, červené a čierne. Čierna odroda sa často spracováva na šťavu alebo želé a nájdeme ju v pomerne mnohých domácich záhradách. Na jeseň je vhodné zasadiť túto rastlinu do záhonu na slnečnom mieste chránenom pred vetrom s pôdou bohatou na živiny. Plody rastú najlepšie na jedno- až dvojročných kmeňoch. Pri ročnom reze treba skrátiť najstaršie, ako aj slabé výhonky – vďaka tomu získate v júni a júli veľmi bohatú úrodu.

Zrelá baza.

8. Baza: zdravá kulinárska pochúťka

Baza je pre vašu záhradu dvojitým požehnaním, na túto rastlinu s bielymi kvetmi sa dobre pozerá a jej zdravé plody navyše predstavujú kulinársku pochúťku. Tieto obľúbené bobule môžu byť v surovom stave síce jedovaté, avšak po uvarení poskytnú ako šťava alebo želé celý svoj vitamínový potenciál. Baza nemá takmer žiadne špeciálne požiadavky na zeminu, obľubuje však živiny a vlhkosť. Na pestovanie v záhrade sa dobre hodí odroda bazy čiernej, keďže má mimoriadne veľa plodov. Po zbere môžete výhonky poriadne zrezať a zabezpečiť si tak bohatú úrodu aj na budúci rok.

Rakytník krátko pred zberom.

9. Rakytník: plný vitamínov

Rakytník je udomácnená rastlina a patrí k druhom divého ovocia s najvyšším množstvom vitamínov. S výškou 4 až 5 metrov a šírkou až do 4 m však potrebuje táto rastlina vo vašej záhrade veľa miesta. Navyše ide o dvojdomú rastlinu – má samčie aj samičie stromy. Plody majú iba samičie rastliny, avšak najprv musia byť opelené. Preto by ste mali zasadiť minimálne jeden strom z každého druhu, pričom by samčí strom mal byť západne od samičieho: takto vám vietor optimálne pomôže pri opelení. Úrodu môžete potom zbierať od augusta do septembra.

Záhradník sadí jahodu.

10. Tipy na výsadbu bobuľových plodov

Najlepším obdobím na zasadenie bobuľovitých krov je jeseň, pretože kríky tak môžu narásť ešte do zimy a na jar môžu venovať svoju energiu pučaniu.

U črepníkových rastlín vás nemusia trápiť žiadne časové obmedzenia: môžete ich vysadiť vonku od jari do jesene. Na rozdiel od iných bobuľovitých kríkov sa tieto rastliny najprv pestujú v kvetináčoch. Vďaka tomu sú už dobre zakorenené, a preto relatívne robustné. Ich pestovanie, ktoré prebieha prevažne v skleníkoch, je pomerne náročné. Črepníkové rastliny sa musia niekoľkokrát presadiť, zatiaľ čo voľnokorenné rastliny normálne rastú na poli a následne sú uvedené do predaja. Preto je zakúpenie črepníkovej rastliny o niečo drahšie, v závislosti od ročného obdobia sa však môžu dodatočné výdavky vyplatiť.

Dieťa trhá červené ríbezle.

11. Dôležité náradie na pestovanie a starostlivosť o bobuľové plody

Okrem typického ručného náradia, ako rýľ, hrable a kultivátor, potrebujete na pestovanie bobuľových kríkov ešte niekoľko ďalších pomocníkov. Mnohé druhy kríkov potrebujú pomoc pri raste vo forme mriežky. Mriežky môžete kúpiť hotové vo vašej OBI predajni alebo si ich jednoducho sami vyrobiť. Potrebujete na to iba dve tyče, ktoré zastrčte na oboch koncoch záhonu do zeme. Medzi ne napnite dva až tri rady drôtu, podľa veľkosti kríkov. Užitočné môžu byť napínače drôtu, ktoré zabránia uvoľneniu tenkého drôtu.

Všetky bobuľové kríky musíte pravidelne orezávať. Správny okamih, ako aj načasovanie, však závisia od príslušnej odrody. Ak vo vašej záhrade pestujete bobuľové kríky, mali by do vášho repertoára bezpodmienečne patriť vhodné záhradné nožnice. Pri kúpe dbajte na dostatočne ostré čepele.

Mnohé rastliny, ktoré sa zvyčajne považujú za bobuľové plody, sú v skutočnosti príbuzné iných druhov rastlín. Napriek tomu môžete v záhrade pestovať jahody alebo bazu rovnako jednoducho ako černice alebo maliny. Čučoriedky alebo rakytník však majú na vás a vašu záhradu o niečo vyššie nároky. Odroda rastliny, ktorú chcete kultivovať, závisí len od vašich preferencií. Môžete začať aj s jednoduchými plodmi, napríklad černicami, a každý rok obohacovať svoju záhradu o nové odrody.

hore