Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Aké bylinky sa k sebe hodia?

Aké bylinky sa k sebe hodia?

Bylinky si nájdu miesto v každej záhrade. Kde je nedostatok záhonov, tam sa im darí dobre aj v črepníkoch, debničkách a nádobách. Bez ohľadu na to, kde a ako sa o vaše bylinky staráte, dôležité je vybrať správne miesto. Každá bylinka má špecifické nároky. Niektoré obľubujú suché, slnečné miesto, iné sa zas cítia lepšie vo vlhkej pôde a znesú aj trošku tieňa.

Aby ste ich mali čo najdlhšie a mohli z nich trhať čo najviac, je dobré pestovať spolu len tie bylinky, ktoré majú rovnaké nároky.

Praktické: Väčšina byliniek nepotrebuje veľa miesta. Vďaka tomu môžete aj na malej ploche pestovať množstvo rozličných druhov.

1. Kuchynské bylinky 2. Stredomorské bylinky
3. Bylinková špirála
Kuchynské bylinky

1. Kuchynské bylinky

Typické kuchynské bylinky, ako petržlen, pažítka, kôpor, trebuľka, koriander, ligurček a listový zeler, uprednostňujú rovnomerne vlhkú pôdu a miesto na slnku alebo v polotieni. Dajú sa vynikajúco kombinovať.

Mäta a medovka majú sklony k rozrastaniu, pretože vytvárajú mnoho odnoží. Na ich skrotenie bude najlepšie, ak ich vysadíte do kvetináča.

Praktické: Ak si z jedného druhu bylinky nasadíte viacero exemplárov, môžete ich zberať stále a rastliny budú mať dostatok času na regeneráciu.

Dôležité: Keď má ligurček vhodné podmienky, rastie veľmi mohutne, čím zatieni susedov. Nechajte mu preto na záhone dostatok miesta (min. ¼ m²).

Stredomorské bylinky

2. Stredomorské bylinky

Stredomorské bylinky, ako rozmarín, tymián, oregáno (pamajorán), yzop, estragón a saturejka, milujú slnko a suchú, priepustnú pôdu. Len vtedy dokážu rozvinúť svoju arómu čo najintenzívnejšie. Úrodnú alebo ťažkú zem zmiešajte s drobným štrkom a pieskom, aby nezadržiavala vlhkosť.

Praktické: Až na rozmarín sú všetky stredomorské bylinky odolné proti mrazu. Ak v zime nie je sneh, mali by ste bylinky chrániť textíliou.

Dôležité: Pri jarnom strihaní myslite na rôzne formy rastu. Tymián, levanduľa a rozmarín sa strihajú len mierne, oregáno (pamajorán) môžete zostrihať už tesne nad zemou.

Bylinková špirála

3. Bylinková špirála

Pomocou bylinkovej špirály si môžete aj na tom najskromnejšom priestore nasadiť množstvo rôznych byliniek, ktoré majú odlišné nároky. Do najvyššie položených, suchých častí, ktoré kamene veľmi rýchlo prehrejú a ktoré zostávajú dlho teplé, nasaďte stredomorské bylinky. Čím nižšie budete postupovať, tým bude zem vlhkejšia. Na dolnom konci sa potom dobre darí kuchynským bylinkám.

Praktické: Mnoho rastlín na malom priestore.

Dôležité: Kamene ukladajte opatrne a dôkladne, aby sa za silného dažďa nezosunuli.

hore