Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Bylinky v črepníkoch a nádobách

Bylinky v črepníkoch a nádobách

Všetky bylinky je možné pestovať aj v črepníkoch a nádobách. Predovšetkým zástupcom citlivým na chlad alebo mráz, ako rozmarínu, vavrínu, slamihe talianskej (kari bylinka) a klasickej bazalke, sa darí lepšie v kvetináči ako na záhone, pretože ich tak môžete už na jeseň preniesť na prezimovanie do bytu.
Aj bylinky s krátkym vegetačným obdobím, ako koriander alebo trebuľka, sa dajú lepšie vypestovať v kvetináči. Po zbere ich môžete vysiať znova. Na záhone zostanú po zbere prázdne miesta, kvetináč po bylinke môžete rýchlo odložiť.

Praktické: S bylinkami v črepníkoch alebo nádobách si môžete pestovať veľmi rozmanité druhy a odrody aj na tom najmenšom priestore.

1. Hlinené alebo plastové? 2. Neobvyklé nádoby
3. Nápady na výzdobu
Hlinené alebo plastové?

1. Hlinené alebo plastové?

Ponuka rozličných nádob je obrovská a vhodné sú prakticky takmer všetky materiály. Hlinené črepníky vyzerajú pekne, no majú nevýhodu, že poróznymi stenami sa odparuje voda, čím zemina v kvetináčoch rýchlejšie vyschne. Musíte teda častejšie polievať. Čo sa týka nádob na rastliny, žiadny iný materiál nie je taký flexibilný ako plast. Nádoby môžu mať rôzne tvary a farby. Plast je ľahký a jednoducho sa s ním narába. Okrem toho netreba polievať tak často ako v hlinených nádobách. Skoro ku každému modelu dostať vhodnú podkladaciu misku, ktoré sú v porovnaní s nádobami z hliny naozaj vodotesné.

 • Hlinené črepníky vyzerajú pekne, ale sú rozbitné a musí sa častejšie polievať.
 • Plastové kvetináče sú ľahšie a dlhšie vydržia.
 • Kov je vhodnejší ako obal na kvetináč.

Praktické: Plastové nádoby z kvalitných plastov majú mnoho výhod. Sú stabilné, ľahké, neprepúšťajú vodu a odolné voči mrazu. Kto sa nechce vzdať pekného vzhľadu terakoty, môže ich jednoducho použiť ako okrasný obal na kvetináč, rovnako ako na tomto obrázku.

Neobvyklé nádoby

2. Neobvyklé nádoby

Na nádoby na kvety sa hodia aj iné materiály. Tu sme vysadili rôzne bylinky do koša z pletených vŕbových prútov. Keďže kvetináče stoja na dne a sú naozaj veľké, splnili ten istý účel ako malý vyvýšený záhon. Pri zbere sa teda nemusíte tak hlboko zohýbať.

Praktické: Po vyložení plastovou fóliou môžete ako nádoby na rastliny použiť aj koše a iné predmety na terase alebo balkóne, ktoré nie sú vodotesné.

Dôležité: Pri vysádzaní nádob dbajte na rôzne nároky byliniek. Tymián potrebuje menej vody a dobre znáša suchý priestor krajov vŕbového košíka, vo vlhkom vnútri sa dobre darí masívnemu ligurčeku

Nápady na výzdobu

3. Nápady na výzdobu

Obzvlášť dobre vyzerajú bylinky v starých dózach, plechovkách alebo iných nádobách. Rastliny môžete vysadiť priamo do nádob alebo tieto nádoby použiť ako okrasný obal na kvetináč.

Praktické: Keď použijete nádoby ako okrasné obaly, môžete si na okennú dosku vystaviť svoju zbierku byliniek ako ozdobu.

Top 10 byliniek vhodných do črepníkov
 1. bazalka
 2. saturejka horská
 3. slamiha talianska (kari bylinka)
 4. trebuľka
 5. koriander
 6. levanduľa
 7. vavrín
 8. pamajorán (oregáno)
 9. rozmarín
 10. tymián

hore