Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Pestovanie zeleniny v 9 krokoch

Gemüseanbau leicht gemacht
Čerstvá, zdravá, chrumkavá a zaručene bez chémie. Zelenina z vlastnej záhradky je neprekonateľná, čo do chuti a čerstvosti.Mnoho úžitkových rastlín navyše vzhľadom pripomína všeličo iné než to, že sú „len úžitkové“, sú ozajstným obohatením záhrady.
Podľa veľkosti záhrady môžete pestovať iba niekoľko paradajok alebo jahôd na maškrtenie alebo sa môžete viac-menej kompletne zásobovať sami. Kým však zozbierate úrodu, budete musieť zeleninu najskôr nasiať a zasadiť.

Dôležité: Zeleninová záhrada patrí k priestoru záhrady, ktorý si vyžaduje najintenzívnejšiu starostlivosť, a musíte sa jej venovať od jari do jesene. O čo pravidelnejšie sa o zeleninu staráte, o to nižšie budú náklady na jej ošetrovanie.
1 - Krok za krokom
Výsev na okennú dosku

Krok 1 - Výsev na okennú dosku

Aby sa mohlo začať sadiť v záhrade už koncom apríla, je vhodné, aby ste si zeleninu predpestovali na okennej doske, v parenisku alebo skleníku. Získate tak priesady, ktoré budú mať predstih pred rastlinami, ktoré sa nasejú priamo do záhonu.

Praktické: Na výsadbu sú vhodné plastové misky, malé drevené debničky alebo sadbovače. Používajte špeciálnu zeminu na výsev, v ktorej rastliny veľmi dobre klíčia.

Dôležité: Priesady postavte na čo najsvetlejšie miesto, ale nie príliš teplé.
Nebudú chúlostivé a neskôr dobre porastú v záhone.

Výsev priamo do záhona

Krok 2 - Výsev priamo do záhona

Od polovice/konca mája môžete zeleninu vysievať priamo do záhona, pretože pôda sa ohriala vďaka pribúdajúcemu slnečnému žiareniu.

Praktické: Vysaďte vždy aj rezervnú rastlinu. Ak chcete mať na jednom mieste 2 fazule, tak zasaďte 3 semienka. Najslabšiu rastlinu jednoducho o pár týždňov vytrhnete.

Dôležité: Niektoré rastliny ako brokolica, stonková brokolica a obzvlášť karfiol neznášajú dobre presádzanie z kvetináča do záhona a „vybehnú“, tzn. začnú predčasne kvitnúť. Radšej ich zasejte priamo do záhona.

Sadenie sadeníc

Krok 3 - Sadenie sadeníc

Od polovice/konca apríla môžete do záhona vysádzať priesady, ktoré ste si predpestovali na okennej doske alebo v skleníku, no a samozrejme, aj kúpené priesady. Priesady saďte do záhona v správnej vzdialenosti (je uvedená na etikete). Zem okolo koreňov opatrne pritlačte. Polejte. Hotovo.

Dôležité: Priesady šalátu sa nesmú sadiť príliš hlboko, pretože by zhnili. Ich listy sa musia „chvieť“ vo vetre. Paradajky a uhorky môžete zasadiť hlbšie, ako boli zasadené v kvetináči, vytvoria si na stonke ďalšie korene

Zmiešaná kultúra

Krok 4 - Zmiešaná kultúra

Mnoho druhov zeleniny a rastlín sa vzájomne ovplyvňuje, keď rastú vedľa seba v záhone. Vône niektorých druhov zeleniny odpudzujú škodcov od iných alebo sa vzájomne ovplyvňujú koreňovými výlučkami. V zmiešanej kultúre môžete nasadiť do jedného záhona viacero druhov rastlín, pretože miesto lepšie využijete. Zvýši sa tak výnos z metra štvorcového záhona.

Dobré kombinácie:
cibuľa s mrkvou
kapusta alebo kukurica s fazuľou
tekvica s kukuricou a fazuľo

Zlé kombinácie:
hrach s cesnakom
paradajky alebo uhorky s chrenom
kríčková fazuľa s cibuľou
kapustovité rastliny s cibuľou

Rastlina Dobrí susedia Zlí susedia
kríčková fazuľa saturejka, jahody, uhorky, zeler, cvikla, hlúboviny, hlávkový šalát, listový šalát, paradajky hrášok, fenikel, cesnak, pór, cibuľa
čakanka fenikel, hlúboviny, pór, popínavá fazuľa
hrach kôpor, fenikel, uhorky, hlúboviny, kukurica, mrkva, kaleráb, hlávkový šalát, reďkovka, cuketa fazuľa, zemiaky, cesnak, pór, paradajky, cibuľa
jahody borák, kríčková fazuľa, cesnak, hlávkový šalát, pór, reďkovka, pažítka, špenát, cibuľa hlúboviny
fenikel čakanka, hrach, poľníček (valeriánka poľná), uhorky, hlávkový šalát, listový šalát, šalvia fazuľa, paradajka
uhorky fazuľa, kôpor, hrach, fenikel, kapusta, hlávkový šalát, rasca, pór, kukurica, cvikla, zeler, cibuľa paradajky, reďkovka
zemiaky bôb, hlúboviny, kaleráb, rasca, kukurica, aksamietnica (garafia), špenát tekvice, paradajky, zeler, slnečnica
cesnak jahody, uhorky, maliny, mrkva, paradajky, cvikla hrach, hlúboviny, popínavá fazuľa
hlúboviny fazuľa, kôpor, čakanka, hrach, zemiaky, hlávkový šalát, pór, zeler, špenát, paradajky jahody, cesnak, horčica, cibuľa
kaleráb fazuľa, hrach, zemiaky, hlávkový šalát, paradajky, reďkovka, cvikla, zeler, špenát, pór
hlávkový šalát fazuľa, kôpor, hrach, jahody, uhorky, kapusta, pór, mrkva, paradajky, cibuľa petržlen, zeler
pór jahody, kapusta, hlávkový šalát, mrkva, zeler, paradajky fazuľa, hrach, cvikla
mrkva kôpor, hrach, cesnak, reďkovka, reďkev, paradajky, cibuľa, pažítka
reďkovka/reďkev fazuľa, hrach, kapusta, hlávkový šalát, mrkva uhorky
zeler špenát, kríčková fazuľa, uhorky, kapusta, kaleráb, pór, paradajky zemiaky, hlávkový šalát, kukurica
paradajky kríčková fazuľa, cesnak, kapusta, kaleráb hrach, fenikel, zemiaky
cuketa hlávkový šalát, pór, mrkva, petržlen, reďkev, reďkovka, cvikla, zeler, špenát, cvikla, popínavá fazuľa
cibuľa saturejka, jahody, kôpor, hlávkový šalát, mrkva, cvikla fazuľa, hrach, kapusta
Biologická prevencia

Krok 5 - Biologická prevencia

Aksamietnica v zeleninovom záhone? Rastlina nazývaná aj garafia vylučuje koreňmi do pôdy látky, ktoré odpudzujú hlísty (nitenky). Hlísty môžu obžierať korene zeleniny a škodiť rastline. Aksamietnica dokáže napadnutie zoslabiť alebo dokonca potlačiť.

Praktické: Aksamietnicu (garafiu) vysádzajte medzi náchylné druhy zeleniny ako zeler, alebo ich nasaďte po celom záhone ako prípravnú kultúru s krásnymi žlto-oranžovo-červenými kvetmi.

Ochrana pred slimákmi

Krok 6 - Ochrana pred slimákmi

Slimáky udržíte v šachu plôtikom proti slimákom. Dôležité je, aby bol zasunutý dostatočne hlboko v zemi a nemal žiadne otvory, ktorými by slimáky preliezli.
Ak siahnete po granulách proti slimákom, dbajte na to, aby obsahovali účinnú látku na báze železa III. Tie, v porovnaní s prípravkami na báze metaldehydu, nie sú jedovaté pre ježkov a iné zvieratá.

Dôležité: Mať zeleninovú záhradu bez slimákov je nemožné. Namiesto energie, ktorú vynaložíte na boj s nimi, je jednoduchšie prilákať do záhrady prirodzených nepriateľov, akými sú vtáky, ježkovia, bystrušky a pod. tak, že im postavíte úkryt. Rovnaký efekt dosiahnete aj vysadením rozličných druhov rastlín v záhrade.

Ochrana pred muškami na zelenine

Krok 7 - Ochrana pred muškami na zelenine

Mrkva, zeler, cibuľa a kapusta často trpia napadnutím muškami. Larvy žerú korene alebo mladé výhonky. Jemná sieťka na ochranu kultúr zadrží mušky (a iných škodcov, ktorí napádajú zeleninu zo vzduchu) pred rastlinami.

Dôležité: Sieťka musí viesť dookola a končiť tesne pri zemi, aby sa k zelenine nedostala žiadna muška.

Zber

Krok 8 - Zber

Kedy je čas na zber zeleniny? U plodovej zeleniny to spoznáte podľa farby a veľkosti, ktorá je typická pre daný druh. Niekedy ju musíme predsa len ochutnať. Pri niektorých druhoch zeleniny je viac problematický „príliš neskorý“ zber, pretože potom môže byť drevnatá, vláknitá či nechutná. V prípade pochybností teda radšej oberajte skôr.

Dôležité: Najmä pri suchom počasí alebo vytrvalom daždi je lepšie zberať zeleninu skôr, ako zbytočne čakať.

Uskladnenie úrody

Krok 9 - Uskladnenie úrody

Takmer všetka zelenina sa dá uskladniť a bude niekoľko dní čerstvá v chladničke. Jemná listová zelenina ako šalát, špenát a mangold by sa však mala spotrebovať čo najskôr, pretože skladovaním stráca cenné vitamíny. Hlúboviny, šalátové čakanky a čakanka hlávková sa dajú v chlade (pri 3 – 5 °C) skladovať dlhšie. Koreňová zelenina ako mrkva a cvikla zostane čerstvá niekoľko mesiacov v debničkách s vlhkým pieskom.

Dôležité: Plodová zelenina ako paradajky, cukety a uhorky neznáša chlad. Ak ich budete skladovať v chladničke, rýchlo stratia arómu. Nikdy neskladujte zeleninu s ovocím. Predovšetkým jablká produkujú plyn dozrievania (etylén), takže zelenina zvädne.

hore