Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Založenie fóliového jazierka v 8 krokoch

Záhradník napúšťa jazierko vodou.

S trochou fantázie si môžete vytvoriť ešte krajší záhradný raj: ukážeme vám, ako si môžete len v 7 krokoch založiť fóliové jazierko celkom podľa svojich predstáv. OBI vám ukáže možnosti úpravy a aké náradie a materiál budete potrebovať.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
Záhradník označuje šnúrou plánovaný obvod fóliového jazierka.

Krok 1 - Plánovanie fóliového jazierka

Fóliové jazierko sa oplatí od veľkosti plochy 5 m². Čím väčšie bude, tým ľahšie sa bude v jazierkuv jazierku udržiavať biologická rovnováha. Pri menších plochách by ste sa mali rozhodnúť pre umelé jazierko. Umiestnenie, rozmery a tvar jazierka si už pri príprave naplánujte podľa možnosti čo najpresnejšie a nechajte sa inšpirovať aj plánovačom fóliových jazierok z OBI. Označte si obvod jazierka, napr. záhradnou hadicou, drevenými kolíkmi alebo šnúrou. Takto si môžete označiť aj mokrade alebo plytčiny.

Záhradník hĺbi jamu na jazierko.

Krok 2 - Označenie a výkop jamy na jazierko

Najskôr odstráňte mačinu. Potom postupne po vrstvách odstráňte zeminu. Od krajov do stredu: 10 cm hlboká mokraď, 30 cm hlboká plytčina, 60 cm až 150 cm hlboký priestor na vodu. Spád medzi jednotlivými oblasťami by mal byť maximálne 30°. Dbajte na to, aby ste pri hĺbení nepoškodili v zemi žiadne vedenia.

Záhradník kontroluje rovnomernú výšku brehu jazierka.

Krok 3 - Podklad pre jazierkovú fóliu

Neustále by ste mali kontrolovať dodržiavanie rozmerov. Pritom je mimoriadne dôležité, aby boli okraje jazierka v jednej úrovni (skontrolujte to napr. strešnou latou alebovodováhou. Následne odstráňte z koryta jazierka všetky ostré predmety, kamene a korene a naneste vrstvu piesku, ktorá bude slúžiť ako ochrana fólie. Odporúčame okrem toho použiť geotextíliu, čo je extrémne odolný a nerozkladajúci sa syntetický materiál.

Záhradník vymeriava jamu pre jazierko – záhradníčka si značí rozmery.

Krok 4 - Určenie veľkosti jazierkovej fólie

Na určenie veľkosti jazierkovej fólie zmerajte jamu po dĺžke a priečne pomocou pásmového metra, ktorý rozložíte na zem. Prípadne môžete veľkosť vypočítať podľa tohto vzorca:

 • dĺžka fólie = dĺžka jazierka + 2 x hĺbka jazierka + 60 cm okraj,
 • šírka fólie = šírka jazierka + 2 x hĺbka jazierka + 60 cm okraj.

Potrebujete rezervu na okraj, aby ste mohli fóliu neskôr lepšie upevniť na okraji jazierka./p>

Záhradník a záhradníčka rozkladajú jazierkovú fóliu a dbajú na presah v oblasti brehu.

Krok 5 - Rozloženie jazierkovej fólie

Fóliu na jazierko rozprestrite a natiahnite cez koryto jazierka. Od vonkajšej teploty 15 °C je fólia veľmi pružná a dá sa veľmi dobre vyrovnať. Odrežte okraje fólie tak, aby poriadne prečnievali, presah zasypte zeminou a udupte. Takto sa fólia nebude môcť zosunúť.

Záhradník napúšťa vodu do jazierka.

Krok 6 - Naplnenie jazierka vodou

Po nasypaní substrátu a jazerného štrku do zóny s hlbokou vodou môžete začať s plnením jazierka. Na začiatku by ste mali napúšťať vodu do jazierka pomaly (najprv naplňte len jednu tretinu). Hmotnosť vody fóliu napne a záhyby sa jemne vyrovnajú.

Záhradník a záhradníčka vysádzajú rastliny do jazierka.

Krok 7 - Vysádzanie vodných rastlín do jazierka a vsadenie filtra a čerpadiel

Potom môžete začať s výsadbou rastlín v zóne hlbokej vody. Vysaďte len domáce a divé rastliny a vodné rastliny vhodné pre stanovište. Odborník v najbližšej predajni OBI vám rád poradí.

Nakoniec úplne naplňte jazierko vodou. Ak je to potrebné, pripojte potrebné čerpadlá – aj tie pre vodné fontánky a záhradné potôčiky – a filtre. Výber čerpadla závisí od veľkosti jazierka a od toho, či chcete do jazierka nasadiť ryby.

Ak je voda z vášho vodovodu príliš vápenatá, naplňte jazierko radšej dažďovou vodou, napriek tomu, že to bude trvať dlhšie.

Hotové fóliové jazierko s vysadenými rastlinami.

Krok 8 - Vysádzanie rastlín na brehu

Predtým odstránenú mačinu môžete teraz znovu položiť, aby ste okolie jazierka napojili na okolie. Vysaďte rastliny aj na brehu podľa svojich predstáv. Čo poviete na záhradnú lavicu priamo pri jazierku?

Zoznam materiálov

 • jazierková fólia
 • ochranná geotextília
 • piesok
 • košíky na rastliny
 • rohože na breh, filter jazierka
 • rastliny do jazierka
 • jazerný štrk

Zoznam náradia

 • rýľ
 • záhradná hadica
 • vymedzovacia šnúra
 • lopata
 • univerzálne nožnice alebo nôž
 • vodováha
 • krompáč
 • fúrik
 • záhradné hrable
hore