Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Stavba bazénu v 13 krokoch

Pool anlegen
Ak snívate o bazéne v záhrade a máte v nej dostatok miesta, teraz si môžete svoj sen splniť. Návod krok za krokom vám ukáže, ako na to a na čo musíte dávať pozor.
1 - Krok za krokom
Príprava

Krok 1 - Príprava

Stavba bazénu vo vlastnej záhrade nie je pre skúseného domáceho majstra vôbec ťažká. Plocha, na ktorej si chcete postaviť bazén, musí byť nielen dostatočne veľká, ale aj rovná. Prípadne musíte pôdu zarovnať alebo doplniť a zhutniť. Pri vymeriavaní základnej plochy nezabudnite na to, že bazén potrebuje aj filtračné zariadenie a prístup z každej strany vrátane rebríka. Rozmery bazénu vytýčte oceľovými tyčami.

Výkop zeminy

Krok 2 - Výkop zeminy

Na výkop zeminy si môžete objednať stavebnú firmu alebo si požičať mini bager, ktorým zeminu rýchlo vykopete. Dôležité: Pri hĺbke výkopu musíte brať do úvahy, že bazén nemôže neskôr prečnievať nad povrch terénu o viac ako 50 cm, inak budete na steny potrebovať statický výpočet. Vykopanú zeminu prechodne uskladnite na neskoršie zasypanie a zvyšok potom odvezte.

Zhotovenie betónovej dosky

Krok 3 - Zhotovenie betónovej dosky

Na odebnenie približne 20 až 30 cm hrubej betónovej dosky osaďte dookola stavebné fošne, ktoré musíte dôkladne vyrovnať a zafixovať – betón vytvára obrovský tlak! Na tieto fošne pevne pripnite stavebnú fóliu, ktorá bude neskôr chrániť betón pred stúpajúcou vlhkosťou z podložia. Po položení oceľových rohoží na rozpierky vybetónujte betónovú dosku a betón dôkladne zhutnite. Od určitej veľkosti bazénu by ste sa mali obrátiť na pomoc profesionálov, ktorí majú k dispozícii čerpadlo na betónovú zmes a vibračnú hlavu.

Zaliatie betónom

Krok 4 - Zaliatie betónom

Betón je uložený, zhutnený a povrch urovnaný. Položená stavebná fólia chráni betón pred príliš rýchlym vysychaním a pred dažďom. Nechajte betón niekoľko dní tuhnúť.

Postavenie stien bazéna

Krok 5 - Postavenie stien bazéna

Kto nechce mať bazén z oceľovej vane, môže si steny bazéna vymurovať sám. Prívody a odvody sa dajú neskôr ľahko a presne navŕtať, prípadne vyrezať, tehly teda môžete priebežne ukladať. V každom treťom rade zamurujte U-tvarovky, ktoré potom vyplňte betónom – ako stužujúci medziveniec.

Omietnutie vnútorných stien

Krok 6 - Omietnutie vnútorných stien

Na omietnutie vnútorných stien by ste mali použiť vápenno-cementovú maltu. Táto je samozrejme vodotesná. Vo vzdialenosti 150 cm najskôr upevnite rýchlo tuhnúcou cementovou maltou rýchloomietacie profily hrubé 10 mm, potom môžete murárskou lyžicou natiahnuť omietku a medzi dvoma lištami ju zarovnať murárskou rovnacou latou.

Omietnutie vonkajších stien

Krok 7 - Omietnutie vonkajších stien

Aj na vonkajšie steny zapracujte vápenno-cementovú omietku. Keď vrstva omietky stuhne, nasleduje hydroizolácia z hrubej vrstvy bitúmenu. Aj tá sa nanáša murárskou lyžicou a hladidlom. Chráni murivo pred vlhkosťou z pôdy.

Položenie fólie

Krok 8 - Položenie fólie

Na všetky vonkajšie strany bazénu pripevnite pás fólie s okrúhlymi výstupkami, ktorý chráni bitúmenovú hydroizoláciu pred mechanickým poškodením kameňmi a podobne.

Inštalácia

Krok 9 - Inštalácia

Prítokové a odtokové rúry spojte nátrubkami. Na upevnenie na stenu bazéna spojte pogumované príchytky potrubia hmoždinkami. Na potrubiach so závitovými spojkami musíte na utesnenie závitu bezpodmienečne použiť teflónovú pásku alebo konope.

Zasýpanie zeminou

Krok 10 - Zasýpanie zeminou

Skôr než po inštalácii znova zasypete otvor bazénu, uložte najprv pozdĺž vedeného potrubia piesok alebo drobný štrk s prekrytím 10 cm na všetkých stranách. Vrstva zabráni tomu, aby sa do potrubia mohli vtlačiť ostré kamene. Potom nasypte v 30 – 40 cm vrstvách zeminu a zhutnite ju ručným ubíjadlom.

Vystlanie bazénu fóliou

Krok 11 - Vystlanie bazénu fóliou

Pred položením fólie odstráňte z bazéna všetku nečistotu a všetky kamene. Potom položte geotextíliu a až na túto položte fóliu. Fólia sa musí pristrihnúť veľmi precízne, čím menej miest s rezmi a stykmi bude celok mať, tým menej práce budete mať pri ďalšej izolácii. Tento krok vykonajte teplovzdušnou zváračkou, ktorá fólie takmer skvapalní. Po vychladnutí budú styky fólie neoddeliteľne spojené.

Naplnenie vodou

Krok 12 - Naplnenie vodou

Po dôkladnej vizuálnej kontrole zvarov fólie nechajte po etapách natiecť vodu. Sledujte, či sa na nejakom mieste netvoria bubliny, alebo či vody cez noc neubudne. Ak je to tak, musíte vodu znova odčerpať a netesné miesto utesniť.

Hotový bazén

Krok 13 - Hotový bazén

K perfektnému bazénu patrí aj vonkajšia plocha obložená dlaždicami. Dbajte na to, že pri iných veľkostiach, tvaroch a vonkajších podmienkach budete musieť uskutočniť aj ďalšie práce a prípadne použiť aj iné materiály.

hore