Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Poradca na správne lakovanie a lazúrovanie v 5 krokoch

Remeselníčka lakuje štetcom stoličku.

Chcete ochrániť drevený nábytok pred vplyvmi počasia alebo dodať starému kusu nábytku nový lesk? V tom prípade si môžete vybrať medzi lakom a lazúrou. Zatiaľ čo transparentná lazúra zachováva prirodzený vzhľad dreva, lak mu môže dodať úplne nový charakter – pretože pod farebnými lakmi sa úplne stratí vzor. V závislosti od typu laku môžete vytvoriť odolnú povrchovú vrstvu – ideálnu na veľmi namáhané kusy nábytku, ako stoličky alebo stoly. Lazúra s prirodzeným vzhľad však takisto chráni pred vetrom a počasím, a preto sa prednostne používa na záhradné ploty, okenné rámy alebo záhradný nábytok.

Lakovanie a lazúrovanie ide ľahko od ruky aj domácim remeselníkom. Na dosiahnutie perfektného výsledku a jednoduchého a bezpečného postupu si prečítajte náš návod.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
Remeselníčka s ochrannou maskou stojí pred otvoreným oknom.

Krok 1 - Bezpečnostné opatrenia pred lakovaním a lazúrovaním

Skôr ako začnete s prácou, si v záujme vlastnej bezpečnosti prečítajte pokyny od výrobcu laku a lazúry. Nezabudnite na ochranné prvky ako ochranné rukavice, okuliare a ochrana dýchania.

Používajte vhodný ochranný odev, aby ste si nielen chránili svoje oblečenie, ale aj pokožku, dýchacie cesty a oči: ochranná maska, rukavice a ochranné okuliare. Laky, odstraňovače náterov a pod. môžu okrem iného obsahovať rozpúšťadlá, ktoré by ste nemali vdychovať. Preto dbajte na to, aby ste pracovali v dobre vetranej miestnosti, v ideálnom prípade pod holým nebom. Pri výbere lakov s menším obsahom dráždivých látok si na lakoch všímajte značku Modrý anjel, ktorú o. i. nájdete aj na lakoch na vodnej báze vlastnej značky OBI.

Odstraňovanie farby zo stoličky odstraňovačom náterov, horúcim vzduchom a špachtľou a brúskou

Krok 2 - Príprava výrobku pred lazúrovaním a lakovaním

Chcete svojmu starému kusu nábytku, okennému rámu alebo dverám dodať nový vzhľad alebo máte pred sebou ešte doteraz neošetrený kus dreva? Tak či tak sa správna príprava oplatí, i keď je v prípade nalakovaného výrobku náročnejšia. V takomto prípade musíte totiž najskôr odstrániť vrstvy starých farieb. Dosiahnete to napríklad nanesením vrstvy odstraňovača náterov – dbajte na to, aby bol vhodný na drevo, pretože existujú aj výrobky na kovy. Môžete použiť aj teplovzdušnú pištoľ alebo brúsku.

Pri odstraňovaní náteru štetcom naneste rovnomerne odstraňovač náteru a potom ho nechajte vyschnúť. Po vsiaknutí odstraňovača náteru odstráňte farbu maliarskou špachtľou. Ide to relatívne rýchlo, je to menej náročné, ale z dôvodu obsahu rozpúšťadiel nie je odstraňovač prvou voľbou každého remeselníka.

V prípade variantu s horúcim vzduchom zahrejte lak na vysokú teplotu a potom ho odstráňte špachtľou. Pracujte pozorne, aby ste horúcim vzduchom nepripálili drevo. Pri rozpúšťaní laku môžu vznikať jedovaté výpary. Z tohto dôvodu považujú mnohí remeselníci za najlepší spôsob odstraňovania farby odstraňovanie brúsnym papierom. Túto prácu zvládnete rýchlo elektrickou brúskou.Zostane len prach, ktorý sa musí starostlivo odstrániť. Pretože len vtedy, keď bude drevo zbavené prachu a mastnoty, bude nasledujúca vrstva farby trvalá.

Urputné vŕzganie schodov môžete odstrániť dvoma až troma skrutkami dlhými 80 mm až 100 mm. Priskrutkujte ich približne v strede schodu od nástupnice k podstupnici. Hlavy skrutiek zapustite a zakašírujte tmelom na opravu dreva.

Valček na farbu a štetec

Krok 3 - Výber náradia na lak a lazúru

Pri väčších plochách použite valčeky na lakovanie, príp. ploché štetce. Správnou voľbou na hrany a malé plochy je štetec. Na nanášanie lazúry existujú špeciálne štetce na lazúru. Investícia do sady štetcov sa väčšinou oplatí. Pri správnom zaobchádzaní vám sortiment väčších a menších štetcov bude dlho a dobre slúžiť.

Tip na štetce: v našom poradcovi pre štetce sa dozviete, na aké činnosti sú jednotlivé štetce najvhodnejšie.

Nanášanie laku na stoličku štetcom

Krok 4 - Správne nanášanie laku

Drevo by ste mali najprv natrieť vrstvou základnej náterovej farby, skôr ako nanesiete samotný lak. Môžete si vybrať z akrylových farieb, farieb na báze prírodných a syntetických živíc.

Laky na báze prírodných živíc uprednostňujú ekologicky zmýšľajúci remeselníci, hoci aj tieto môžu obsahovať rozpúšťadlá. Nevýhodou lakov na báze prírodných živíc je ich dlhšie schnutie. Akrylové laky presvedčia vysokou krycou schopnosťou a dlhou životnosťou, ako aj odolnou ochrannou vrstvou. Dajú sa riediť vodou a majú len slabý zápach. Laky na báze syntetických živíc sa dajú ľahko spracovať a majú dobrú výdatnosť a okrem toho sú extrémne odolné, preto sa zvlášť hodia na výrobky, ktoré sa budú neskôr často používať. Z ekologických a zo zdravotných dôvodov dbajte pri kúpe laku na báze syntetických živíc na to, aby neobsahoval aromatické látky.

Každý z týchto lakov sa nanáša vo viacerých tenkých vrstvách, medzi ktorými musí farba vždy vyschnúť. Pri lakovaní začnite s hranami a natierajte v smere vláken dreva. Ak chcete dosiahnuť zvlášť kvalitný výsledok, môžete medzi vrstvami laku urobiť jemné brúsenie.

Remeselník nanáša lazúru na stoličku.

Krok 5 - Správne nanášanie lazúry

Aj pri lazúre existuje viac ako iba jeden variant: rozlišujeme medzi tenkovrstvovou lazúrou a hrubovrstvovou lazúrou.

Obidva druhy lazúry sa medzičasom nedajú rozlišovať iba na základe konzistencie. Až po nanesení sa ukáže, že z hrubovrstvovej lazúry vznikne po vyschnutí vrstva v hrúbke podobnej ako pri laku, zatiaľ čo tenkovrstvová lazúra zanechá na dreve len tenký film. Tenkovrstvová lazúra prenikne hlboko do dreva, a preto sa jej použitie uprednostňuje na záhradné ploty a podobné aplikácie. Hrubovrstvová lazúra zostane oproti tomu – podobne ako lak – na povrchu dreva a uzatvorí ho dekoratívnym spôsobom. „Hrubá“ konzistencia sa používa aj ako dobrá ochrana pred vnikajúcou vlhkosťou rozmerovo stálych drevených prvkov, ako sú okenné rámy a dvere, a používa sa – najmä ak je na báze vody – viac v interiéroch.

Keďže lazúrou sa môže zmeniť farba dreva, mali by ste na skrytom mieste urobiť skúšobný náter.

Správny postup lazúrovania: Lazúru naneste v tenkej vrstve a dlhými ťahmi štetca na obrúsený výrobok a následne ho nechajte úplne vyschnúť. Povrch ešte raz prebrúste jemným brúsnym papierom a potom v smere vláken naneste ešte jednu vrstvu lazúry.

Ak chcete získať výhody obidvoch druhov lazúr, môžete na tenkovrstvovú lazúru naniesť vrstvu hrubovrstvovej lazúry. Na lazúrovaných kusoch dreva by ste mali pravidelne kontrolovať, či nie sú poškodené – najmä časti ošetrené hrubovrstvovou lazúrou. Ak sa totiž dostane na odlúpené miesto vlhkosť, vystaví sa jej pôsobeniu aj drevo. Tenkovrstvové lazúry umožňujú pokračujúce prenikanie vlhkosti do dreva a je náchylnejšie na zvetrávanie. Obnovenie lazúry nie je žiadny problém. Hrubovrstvovú lazúru je potrebné najprv kompletne odstrániť, skôr ako nanesiete novú vrstvu.

Lakom alebo lazúrou môžete ochrániť a skrášliť neopracované výrobky alebo starý nábytok. Odborne naneseným lakom alebo lazúrou sa budete môcť dlho tešiť z bezchybného povrchu, ktorý ochráni drevo pred vplyvmi počasia a opotrebovania.

Zoznam materiálov

 • lazúra
 • lak
 • brúsny papier
 • odstraňovač náterov
 • ochrana dýchacích ciest
 • ochranné okuliare
 • ochranné rukavice

Zoznam náradia

 • štetec
 • maliarsky valček
 • štetce na natieranie veľkých plôch
 • špachtľa
 • teplovzdušná pištoľ
 • brúska
hore