Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Správne osvetlenie v každej miestnosti

Pohovka osvetlená bodovými svetlami

Atmosféra čakárne alebo pocit pohodlia? Osvetlenie vo veľkej miere ovplyvňuje to, ako miestnosť pôsobí. Dizajn správneho osvetlenia sa pre každú miestnosť líši a závisí predovšetkým od jeho funkcie. V takmer všetkých miestnostiach musí svetlo spĺňať viacero funkcií, pričom zvyčajne rozlišujeme základné, zónové a akcentové osvetlenie.

Všeobecné alebo základné osvetlenie slúži na orientáciu a do výraznej miery určuje svetlosť miestnosti. Zónové svetlo, nazývané aj lokálne osvetlenie, cielene osvetľuje jednotlivé miesta. Pomocou akcentového osvetlenia (nazývané aj náladové osvetlenie) je možné zvýrazniť určité miesta, zdôrazniť jednotlivé detaily a vytvoriť útulnú atmosféru.

Vo väčšine prípadov je na vytvorenie príslušnej atmosféry v miestnosti potrebných viacero svetelných zdrojov, ideálne v kombinácii s priamym a nepriamym osvetlením.

1. Osvetlenie obývačky 2. Osvetlenie kuchyne
3. Osvetlenie kúpeľne 4. Osvetlenie spálne
5. Osvetlenie chodby a predsiene
Obývačka so zabudovanými bodovými svetlami, stropnými svetlami a stojanovými svietidlami

1. Osvetlenie obývačky

Obývačku používame na rozličné účely, napríklad na sledovanie televízora, čítanie, odpočívanie, ale aj na usporadúvanie osláv. V súlade s tým by malo byť rozmanité aj osvetlenie. V obývačke s rozmermi 20 m² by ste mali použiť minimálne tri alebo ideálne päť zdrojov osvetlenia. Ako základné osvetlenie odporúčame napríklad stropné svietidlo v strede miestnosti, ale aj koľajnicové a lanové systémy s viacerými žiarovkami. Stlmiteľné svetlá sú veľmi dobre prispôsobiteľné rôznym účelom využitia v obývačke.

Ak v obývačke často čítate, odporúčame vám ohybnú lampu na čítanie, ktorá vyžaruje priame svetlo. Kombinácia priameho a nepriameho svetla vytvorí v obývačke mimoriadne príjemnú atmosféru. Na nepriame osvetlenie obývačky sú veľmi vhodné stropné svietidlá alebo nástenné svietidlá vyžarujúce svetlo nahor. Akcenty môžete v obývačke vytvoriť napríklad namierením bodových svetiel na obrazy, rastliny alebo ďalšie dekoratívne prvky.

Kuchyňa so závesnými svietidlami nad jedálenským kútom

2. Osvetlenie kuchyne

Základné osvetlenie má v kuchyni centrálnu funkciu: musí osvetľovať celý priestor tak, aby sa v ňom dalo pracovať a dôkladne upratovať. Mal by byť rozpoznateľný aj obsah skríň a zásuviek. Tieto úlohy môžu spĺňať napr. viaceré zabudované svetlá v strope, ale aj lanové či koľajničkové systémy osvetlenia s viacerými nastaviteľnými reflektormi. Pri kúpe kuchyne sa často dajú objednať aj skrinky so zabudovanými svetlami. Intenzita základného osvetlenia v kuchyni by mala predstavovať celkovo cca 500 luxov.

Pracovné oblasti, ako sporák, drez alebo pracovné dosky, by mali byť vybavené osobitným zónovým osvetlením. Najmä pri osvetlení pracovných plôch by ste mali dbať na to, aby svetlo neoslepovalo ani nevrhalo silný tieň. Na tento účel sú vhodné montované svietidlá na nábytok, ktoré sú tienené smerom dopredu.

Na osvetlenie jedálenských stolov sú vhodné závesné svietidlá. V prípade dlhších jedálenských kútov je najvhodnejšie použiť viaceré malé závesné svietidlá po celej dĺžke stola.

Zrkadlo s nástennými svietidlami vľavo a vpravo.

3. Osvetlenie kúpeľne

V kúpeľni je dôležité najmä základné osvetlenie, ktoré zabezpečuje orientáciu a bezpečnosť. Popri základnom osvetlení má veľký význam aj samostatne ovládateľné osvetlenie zrkadla: na osvetlenie tvárovej časti rovnomerne a bez vzniku tieňov je dôležité umiestniť dve konštrukčne rovnaké svetlá vľavo a vpravo vedľa zrkadla. V prípade veľkých zrkadiel sa odporúča použiť ďalšie svietidlo nad zrkadlom.

V malých kúpeľniach často stačí samotné osvetlenie zrkadla. V kúpeľniach s tmavým obkladom sa zväčša vyžaduje ďalšie základné osvetlenie, napr. vo forme stropného svietidla. Wellness atmosféru môžete v kúpeľni vytvoriť pomocou nepriameho akcentového osvetlenia, napr. svietidla vo výklenku steny.

V kúpeľni používajte len svetlá vhodné do vlhkých priestorov. V prípade pochybností vám poradcovia v OBI predajni poskytnú informácie o tom ktoré svetlá môžete bezpečne používať v kúpeľni.

Spálňa so základným a zónovým osvetlením

4. Osvetlenie spálne

V spálni by ste mali prednostne používať svietidlá s teplým bielym svetlom. Táto farba vytvára atmosféru pohodlia a pôsobí príjemne na oči najmä po prebudení. Je dôležité, aby osvetlenie v spálni nebolo oslepujúce. Na základné osvetlenie sú vhodné napr. zabudované svietidlá alebo koľajničkové systémy. Na osvetlenie pri posteli sa hodia stolné lampy na nočných stolíkoch. Ich alternatívou, ktorá šetrí miesto, sú nástenné svietidlá nad posteľou.

Základné osvetlenie spálne často nedostatočne osvetľuje skriňu na šaty. Na dobrý prehľad o obsahu skrine sa odporúča preto použiť dodatočné zónové osvetlenie pre šatník. V tomto prípade je ideálne použiť reflektory alebo bodové svetlá namontované na strope, ktoré je možné nastaviť tak, aby osvetľovali celú skriňu. Ďalšou možnosťou sú vstavané svietidlá pre nábytok, ktoré dobre osvetľujú aj nižšie ležiace plochy skrine.

Chodba s dobre vysvieteným šatníkom

5. Osvetlenie chodby a predsiene

Osvetlenie vo vstupných priestoroch by malo byť funkčné, ale nie príliš ostré, a predovšetkým by malo umožňovať orientáciu. V dlhých úzkych chodbách je vhodné použiť koľajnicové alebo lanové systémy základného osvetlenia. Malé chodby je možné opticky zväčšiť, keď je svetlo nasmerované na strop alebo hornú časť steny. Na tento účel je dobré použiť nahor svietiace nástenné svietidlá.

Pri osvetlení chodieb je taktiež užitočné dodatočné zónové osvetlenie pre zrkadlá a šatník. Prípadné schody alebo stupienky by mali byť dobre osvietené zhora. Zabezpečí to dobrú viditeľnosť schodov a prevenciu nebezpečenstva pádu. Ďalšou možnosťou je zabudovanie bodových svetiel do steny, ktoré osvetľujú každý jeden schod.

Pri zariaďovaní zohráva správne osvetlenie dôležitú úlohu. Nechajte sa inšpirovať a poradiť si od zamestnancov v našich predajniach OBI.

hore