Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Poradca pre osvetlenie

Poradca pre osvetlenie

A bude svetlo...

Na nasvietenie miestností a zariadenia správnym svetlom a docielenie primeraného osvetlenia, ktoré bude zároveň vytvárať príjemnú atmosféru, nemusíte ovládať žiadne čary. Výber svetiel závisí od miestnosti a požiadaviek na osvetlenie. Prvoradé je rozumné základné osvetlenie, až potom treba zohľadniť špeciálne požiadavky. Miesto na čítanie na pohovke si vyžaduje iné osvetlenie ako pracovná plocha v kuchyni. Vyvážené spojenie svetelných ostrovčekov a tlmených oblastí dokáže vytvoriť útulnú atmosféru. Pestrými žiarovkami môžete vytvoriť akcenty alebo nepriame osvetlenie, čím oživíte svoj domov.

OBI TOP TIP:
Sťahovanie alebo rekonštrukcia sú príležitosti na to, aby ste sa vedome zamysleli nad plánovaním osvetlenia. Zvážte, kde je potrebné aké svetlo, a nevyberajte žiarovky v prvom rade podľa ich vzhľadu, ale podľa druhu produkovaného svetla.

1. Všeobecné osvetlenie 2. Akcentové osvetlenie
3. Nepriame osvetlenie 4. Svietidlá v pracovnom priestore
Všeobecné osvetlenie

1. Všeobecné osvetlenie

Každý priestor a každá miestnosť by mali disponovať pekným, svetlým základným nasvietením, ktoré môže byť celkovo stlmiteľné a cielene – vždy podľa funkcie priestoru – doplniteľné o ďalšie zdroje svetla. Na dobré nasvietenie priestoru sú vhodné tzv. stropné lampy, závesné svietidlá alebo systémy s reflektormi.

Schematický nákres
Akcentové osvetlenie

2. Akcentové osvetlenie

Akcentové osvetlenie zvýrazňuje pomocou viazaného svetla (napr. v podobe bodových svetiel alebo reflektorov umiestnených v strope) jednotlivé akcenty v miestnosti – ako už napovedá jeho názov, resp. vytvára cielene zorné body v priestore. Vďaka tomu môžete opticky zvýrazniť jednotlivé kusy nábytku alebo obrazy. V kúpeľni je akcentové osvetlenie nad zrkadlom nielen optickým stredobodom, ale súčasne i veľmi funkčným pomocníkom.

Schematický nákres
Nepriame osvetlenie

3. Nepriame osvetlenie

Nepriame osvetlenie je do veľkej miery neoslňujúce, pretože zdroj svetla je nasmerovaný na stenu alebo strop (napr. formou stropného svietidla). Rovné svetlé plochy odzrkadľujú svetlo a vytvárajú tak veľmi teplý efekt. Na príjemné osvetlenie chodby je dobré použiť nástenné reflektory.

Schematický nákres
Svietidlá v pracovnom priestore

4. Svietidlá v pracovnom priestore

Pracovné miesta a pracoviská potrebujú neoslňujúce všeobecné osvetlenie – najmä keď sa na pracovisku používa obrazovka – a navyše svetlé a bodovo presné nasvietenie pracovného priestoru. Na tento účel je najvhodnejšie vybrať dobre nastaviteľné svietidlo s výklopným ramenom, ktoré sa dá prispôsobiť rozličným situáciám.

Schematický nákres
hore