Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Optimálne vonkajšie osvetlenie

Osvetlenie cestičiek v záhrade.

Pomocou správneho vonkajšieho osvetlenia sa nielenže bezpečne dostanete k svojim vchodovým dverám, scénicky osvetlíte svoj balkón, terasu alebo záhradu, ale odradíte aj vlamačov. Ukážeme vám, aké účely spĺňajú jednotlivé typy vonkajšieho osvetlenia, kde je ich najlepšie použiť, ako ušetríte energiu a čo by ste mali pri inštalácii vonkajšieho osvetlenia rešpektovať.

Bez ohľadu na to, na aký účel svietidlo použijete – v exteriéri by ste vždy mali použiť svetlá, ktoré spĺňajú minimálne požiadavky na stupeň ochrany IP44. Stupeň ochrany udáva vhodnosť jednotlivých lámp pre rozličné priestory.

1. Osvetlenie vstupných dverí 2. Osvetlenie cestičiek
3. Osvetlenie terasy a balkóna 4. Osvetlenie záhrady
5. Ovládanie vonkajšieho osvetlenia
Vstupné dvere do domu so zabudovanými svetlami, bodové svetlá do zeme a osvetlenie cestičiek.

1. Osvetlenie vstupných dverí

Pri vstupných oblastiach chránených strieškou sa ponúka možnosť integrovať zabudované svetlá do striešky. Nástenné svietidlá sú na druhej strane dobrým riešením pre nezastrešené vstupné oblasti. Optimálna výška nástenných svietidiel je v približne ¾ výšky dverí. Pri nástenných svietidlách dbajte na to, aby boli stlmené v smere pohľadu a aby vás neoslepovali. Pri osvetlení vášho vstupného priestoru by ste tiež mali zabezpečiť, aby sa dalo dobre rozoznať číslo domu a zvonček na dverách, pokiaľ nie sú vybavené vlastným osvetlením.

Osvetlenie cestičky pred trávnikom.

2. Osvetlenie cestičiek

Aby sa dali rozpoznať prekážky v tme, je potrebné rovnomerné osvetlenie cestičiek a schodov bez veľkého kontrastu medzi svetlými a tmavými miestami. To dosiahnete radom stojanových svietidiel a svietidiel popri cestičkách. Čím nižšia je výška svetelného zdroja, tým menšia by mala byť vzdialenosť medzi jednotlivými svietidlami. To znamená, že stĺpové svietidlá môžu byť usporiadané ďalej od seba ako svietidlá vo výške kolien.

Pre schody a schodiská sa odporúča vlastné osvetlenie. Schody by mali byť dobre rozpoznateľné najmä zhora. Preto by ste mali umiestniť aspoň jeden zdroj svetla na hornom konci schodov. Schody tak budú jasne navzájom oddelené krátkymi, mäkkými tieňmi. Pre schodištia vedúce pozdĺž stien je vhodné použiť označovacie svetlá zapustené do steny nad úrovňou schodov.

Drevená terasa s osvetlením zapusteným do zeme.

3. Osvetlenie terasy a balkóna

Ak má vaša budova previsnuté strechy nad balkónmi alebo terasami, môžete ich využiť na umiestnenie zabudovaných svietidiel do strechy. Tým, že zapustíte viaceré bodové svetlá vhodné pre exteriér pozdĺž hrán terasy, vytvoríte optický rám terasy. Pôsobivé svetelné efekty môžete vytvoriť bodovými svetlami zapichnutými do zeme v kvetináčoch alebo balkónových črepníkoch. V prípade malých balkónov je takéto osvetlenie často úplne dostačujúce. Pohodlnú atmosféru vytvoríte dekoratívnymi prvkami vonkajšieho osvetlenia ako svetelné reťaze alebo svetelné prvky. Ak na vašom balkóne nie je k dispozícii zdroj elektrického napájania, je vhodné použiť solárne svietidlá.

Strom podsvietený odspodu.

4. Osvetlenie záhrady

Nasmerovaním vonkajšieho osvetlenia na stromy alebo samostatné rastliny zospodu môžete jednoducho a a bez väčších nákladov vytvoriť pôsobivé svetelné efekty. Ak nemáte vo svojej záhrade žiadne predmety, ktoré by ste mohli osvetliť, môžete do nej umiestniť aj jednotlivé svetelné predmety. Pri osvetlení záhrady však platí pravidlo miery a nie je vhodné vysvietiť celú záhradu – či už s ohľadom na susedov, alebo preto, že prechod medzi svetlými a tmavými oblasťami vytvára zaujímavý efekt.

Obzvlášť pútavá je kombinácia svetla a vody. Ak máte v záhrade jazierko alebo studňu, mali by ste ich mať osvetlené už len z bezpečnostných dôvodov. Osvetlením jazierka pod vodou vznikajú vďaka odrazom pôsobivé efekty.

Zapnuté vonkajšie osvetlenie pred domom.

5. Ovládanie vonkajšieho osvetlenia

Automatické ovládanie prinesie značnú úsporu nákladov na vonkajšie osvetlenie. Pre cestičky a oblasti, ktoré nemusia byť osvetlené neustále, odporúčame použiť snímače pohybu. Náhle zapnutie svetla navyše pôsobí odstrašujúco na potenciálnych vlamačov. Pre osvetlenie oblasti vchodu má zmysel použiť snímač stmievania, ktorý automaticky zapne svetlá pri súmraku a po brieždení ich automaticky vypne. Naproti tomu osvetlenie záhrady nemusí svietiť celú noc. Môže sa ovládať pomocou časového spínača.

LED svetlá sú vhodné vďaka svojej nízkej spotrebe energie a sú ideálne na vytvorenie farebných svetelných akcentov. Ďalšou možnosťou pre trvale zapnuté svietidlá je použitie energeticky úsporných žiaroviek. Nie sú však vhodné ako svietidlá so snímačmi pohybu, pretože energeticky úsporné žiarovky potrebujú určitý čas na dosiahnutie svojej plnej svietivosti.

Pomocou správneho osvetlenia exteriéru nielenže ušetríte energiu, ale zabezpečíte aj bezpečnosť a pohodlie. Nechajte sa inšpirovať a dajte si poradiť – najlepšie priamo na mieste vo vašej predajni OBI.

hore