Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Natieranie stien v 6 krokoch

Heimwerkerin streicht eine Wand mit einer Malerrolle in einem Orange.

Je čas na nový náter stien? Je jedno, či uprednostňujete klasickú bielu alebo nové módne farby, starostlivá práca sa vám vždy vyplatí. V tomto návode sa dozviete, ako postupovať na dosiahnutie čo najoptimálnejšieho výsledku pri nanášaní novej farby na stenu.

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
Remeselník čistí stenu pred natieraním

Krok 1 - Príprava pred natieraním steny

Očistite stenu tmavou utierkou. Pokiaľ sa ukáže pieskový alebo kriedový oter, musí sa stena ošetriť základným náterom. Staré nátery, ktoré už nie sú priľnavé, umyte veľkým množstvom vody a očistite pomocou kefky. Pred novým náterom musia byť podklady čisté, suché, bez prachu a priľnavé. Je dôležité vyrovnať aj nerovnosti: otvory po hmoždinkách, praskliny alebo nerovné miesta musíte opraviť a vyhladiť tmelom alebo špachtľovacou hmotou.

Remeselník zakrýva pred natieraním stenu páskou

Krok 2 - Zakrytie steny páskou

Pomocou maliarskej pásky pred natieraním dôkladne zakryte miesta, ktoré nechcete natierať. Odmontujte zároveň aj lampy a zásuvky. Vďaka tomu budú hrany čistejšie a predídete namáhavému zakrývaniu týchto častí páskou. Podlahu dôkladne obložte fóliou a na koncoch ju prilepte. Vďaka tomu sa vám fólia nebude počas natierania šmýkať.

Remeselníčka upravuje pred vymaľovaním stenu základným náterom

Krok 3 - Základný a vrchný náter

Pred samotným vymaľovaním stien natrite základným náterom silno pijavé materiály, ako sadrokartón, sadrové dosky a dosky z jemných vlákien. Inak by tieto materiály nasali príliš veľké množstvo krycej farby. Na natieranie použite plochý štetec alebo hranatý štetec. Hrdzavé škvrny alebo škvrny od vody zakryte izolačnou farbou alebo farbou na zakrývanie fľakov.

Najvhodnejšie je natierať steny pri izbovej teplote. Prievan alebo príliš studené či príliš teplé miestnosti môžu viesť k nerovnostiam na natieraných plochách.

Natieranie rohov malým štetcom.

Krok 4 - Začnite najprv v rohoch

Samotný náter farby začnite v rohoch miestnosti a vždy začínajte od okna. Na natieranie malých plôch v rohoch, v okolí krycích líšt a vykurovacích telies použite štetec. Krycie lišty sa vždy musia natierať lakovou farbou a vykurovacie telesá špeciálnou farbou odolnou voči teplu.

Remeselníčka natiera stenu maliarskym valčekom oranžovou farbou

Krok 5 - Najprv strop a potom steny

Najprv natrite strop a potom steny farbou vhodnou do interiéru podľa svojho výberu. Je úplne jedno, či použijete pestré farby do interiéru alebo alebo bielu farbu, vašej kreativite sa medze nekladú. Veľké plochy natierajte pomocou valčeka. Valček pritláčajte vždy v strede, nie na kraji.

Na rovnomerné natieranie utrite maliarsky valček vždy o stieraciu mriežku. Na natieranie stropu alebo aj stien môžete použiť teleskopickú rukoväť pre maliarsky valček. Vysoké stropy dosiahnete najlepšie pomocou rebríka. Dávajte pritom pozor na bezpečné státie.

Remeselníčka natiera stenu pozdĺžne a priečne maliarskym valčekom oranžovou farbou.

Krok 6 - Smer natierania

Steny natierajte najprv v pozdĺžnom smere, potom priečne a následne ešte raz pozdĺžne na dokonalé prekrytie. Farba sa tak pravidelne a rovnomerne nanesie.

Dôkladnosť sa vypláca – tak pri príprave, ako aj pri nanášaní farby na stenu. Pomocou niekoľkých užitočných tipov, správnej farby a vhodných nástrojov môžete celkom jednoducho natrieť svoje steny nanovo – vďaka OBI.

Štetce a valčeky nemusíte vždy hneď vymývať vodou. Jednoducho ich zabaľte cez noc do alobalu či potravinovej fólie. Farba na steny potrebuje v priemere jeden deň na uschnutie. V každom prípade dodržujte údaje od výrobcu.

Zoznam materiálov

 • Farba
 • Tmavá utierka
 • Základný náter
 • Príp. izolačná farba alebo farba na zakrývanie fľakov
 • Maliarska páska
 • Maliarska fólia
 • Príp. tmel
 • Príp. špachtľovacia hmota
 • Farba na steny

Zoznam náradia

 • Rebrík
 • Štetec
 • Maliarsky valček
 • Mriežka na utieranie valčeka
 • Špachtľa
hore