Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Položenie PVC podlahy

Pokládka PVC podlahy

PVC (polyvinylchlorid) je najpredávanejšou elastickou podlahovou krytinou. Má to svoje dôvody: pokládka je jednoduchá a je nenáročný na starostlivosť. Okrem toho sa dá kúpiť v rozličných farbách a vzoroch, vďaka čomu je možné vytvoriť vhodný dizajn do každého obydlia.

*Trvanie môže v značnej miere závisieť od veľkosti miestnosti, materiálu a spôsobu pokládky. Uvedený príklad platí pre miestnosť veľkú 20 m².

1 - Krok za krokom 2 - Nákupný zoznam
3 - Zoznam náradia
Príprava

Krok 1 - Príprava

Odstráňte bezo zvyškov starú podlahovú krytinu vrátane zvyškov lepidla. Trhliny alebo nerovnosti môžete vyrovnať špachtľovacou alebo nivelačnou hmotou, ktorú nechajte celkom vyschnúť. Položte PVC krytinu v miestnosti rovno, bez záhybov a okraje odrežte s presahom cca 10 cm. Nechajte PVC krytinu následne na 24 hodín v miestnosti aklimatizovať.

Upozornenie: Pri všetkých materiáloch dodržiavajte pokyny pre spracovanie a pokyny od výrobcu.

Zrezávanie

Krok 2 - Zrezávanie

Potom môžete PVC krytinu pomocou pravítka na koberce presne zrezať. Pritlačte PVC krytinu pevne k podlahe a nechajte medzi krytinou a stenou vzdialenosť cca 1 mm (dilatačná škára), aby mohla PVC krytina pracovať.

Rohy

Krok 3 - Rohy

To isté platí aj pre rohy miestnosti: pritlačte pevne PVC krytinu a opatrne ju zrežte (príp.. môžete uskutočniť pomocný rez od presahujúceho okraja PVC krytiny smerom k rohu steny a podlahy). Vo vonkajších rohoch by ste PVC mali narezať najprv priečne od okraja k rohu, prehyb pevne pritlačiť a presahujúcu časť odrezať.

Voľná pokládka alebo celoplošné prilepenie

Krok 4 - Voľná pokládka alebo celoplošné prilepenie

PVC podlahovú krytinu môžete pokladať nasledujúcim spôsobom: voľná pokládka so zaistením krytiny pomocou obojstrannej lepiacej pásky (vodné pre menšie miestnosti) alebo celoplošné prilepenie PVC krytiny k podlahe (odporúča sa pre veľké miestnosti). Ak sa rozhodnete pre variant voľnej pokládky, najvhodnejšie je pripevniť okraje a spoje pomocou lepiacej pásky.

Spoje

Krok 5 - Spoje

Pri zrezávaní spojov položte PVC pásy na seba a zrežte ich naraz.

Zaistenie

Krok 6 - Zaistenie

Spoj následne zaistite obojstrannou lepiacou páskou.

Celoplošné prilepenie

Krok 7 - Celoplošné prilepenie

Aby sa na PVC nevytvárali vlny, mali by ste v miestnostiach väčších ako 20 m² krytinu prilepiť celoplošne. Krytinu pritom z jednej strany zviňte, natrite podlahu lepidlom a potom krytinu položte späť na lepidlo. Potom natrite na zvyšnú časť podlahy lepidlo v pásoch širokýchvždy1 m a postupne pokladajte PVC.

Pritlačenie

Krok 8 - Pritlačenie

Ak si zvolíte celoplošné prilepenie, môžete PVC krytinu dobre pritlačiť alebo na vyrovnanie použiť valček. Rešpektujte čas zaschnutia lepidla! Na rozdiel od voľného spôsobu pokládky podlahy sa v prípade lepenej PVC podlahy po nej nedá okamžite chodiť.

Soklové lišty

Krok 9 - Soklové lišty

Na prechody k stenám máte k dispozícii plastové profilové lišty, ktoré sa dajú jednoducho namontovať. Lišty sa v závislosti od použitého modelu buď lepia, skrutkujú, zasúvajú alebo pribijú. Rohy môžete rezať buď so skosením, alebo môžete použiť hotové vnútorné a vonkajšie rohy. Ak máte poruke staré podlahové lišty, môžete použiť na zakrytie reznej hrany podlahovej krytiny štvrťkruhové profily alebo malé soklové lišty.

Nákupný zoznam

 • 5x6 m PVC podlahovej krytiny (Š x D vrátane výklenku dverí a bezpečnostnej rezervy)
 • Cca 30 m lepiacej pásky alebo obojstrannej lepiacej pásky
 • Cca 22 m ukončovacích líšt, štvrťkruhových líšt alebo podlahových líšt vrátane odpadu zo zrezania
 • Oceľové klince
 • Tmeliaca hmota

Zoznam náradia

 • Kobercový nôž
 • Hákové/trapézové čepele
 • Maliarsky valček (pri zaistení)
 • Zúbkovaná špachtľa (pri lepení)
 • Pravítko na koberce
 • Nožnice
 • Špachtľa
 • Kladivo
hore